TSK konvoyu ‘güvenli bölge’de

İdlib’te gözlem noktası oluşturmak için yola çıkan 50’den fazla askeri aracın bulunduğu TSK konvoyunun güzergahında bulunan bazı bölgeler Rus jetleri tarafından bombalandı. Al Eis kasabasına gidecek TSK konvoyu hava saldırısının sona ermesini güvenli bölgede bekledi. Konvoy 12 saatlik bekleyişin ardında Al Eis’e intikal etti.

31 Ocak 2018 Vatan Gazetesi 11. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK), İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’nde ateşkes sürecinin tesisini ve devamını sağlamak maksadıyla gözlem noktası kurma çalışmaları devam ediyor. Önceki gece rejim ile muhalifler arasında yeni bir çatışmasızlık bölgesi oluşturmak maksadıyla Reyhanlı’dan İdlib’e büyük bir TSK konvoyunun yola çıktığı öğrenildi. Yaklaşık 100 askeri araç olduğu iddia edilen konvoyda, tanklar, zırhlı personel taşıyıcılar ve iş makinelerinin de bulunduğu belirtildi.

Güvenli noktaya çekildi
Yerel kaynaklar TSK konvoyunun nihai hedefinin İdlib ve Halep arasında rejim güçlerinin konuşlandığı bölgeye oldukça yakın ve stratejik bir noktada bulunan Al Eis kasabası olduğunu bildirdi. Gece saatlerinde konvoyun olduğu bölgede Rusya ve rejime ait savaş uçakları hava saldırısı gerçekleştirdiği haberleri gerilime sebep oldu. Bir süre sonra Rus jetlerinin konvoyun önündeki güzergahta bulunan ICARDA bölgesi ve Qamari köyünü vurduğu öğrenildi. Bunun üzerine TSK konvoyu bombalama sona erene kadar Qanatir köyü yakınındaki güvenli noktaya çekildi.

Güzergahın boşaltılması beklendi
Sabah saatlerinde güvenli noktada bekleyen TSK’ya ait araçları görüntüleyen Kuzey Suriye Gözlemevi, kuzey İdlip kırsalındaki Telakberin ile batı Halep kırsalındaki Keferkemin arasında bulunan El Tevvame kavşağı yakınında TSK’ya ait 55 askeri aracın olduğunu duyurdu. Yerel kaynaklar konvoyun Rus Hava Kuvvetleri’nin güzergahı boşaltmasını beklediğini bildirdi. Savunma uzmanları konvoyda asimetrik saldırılara karşı savunma, sabit bölge ve üs koruma ile asimetrik taarruz araçlarının varlığına dikkat çekti. Konvoy 12 saatlik bekleyişin ardında El Eis’e intikal etti.

Çatışma iddiası
Özellikle Arap gazeteciler gece saatlerinde konvoyun geçişi sırasında rejim için bölgede bulunan Hizbullah militanlarının taciz ateşi açtığı ve Türk askerlerinin karşılık verdiği de iddia etti. Ama bu iddia doğrulanamadı. Ayrıca konvoyun güvenliği için Türk jetlerinin havalandığı ve güvenli bölgeye çekilme sırasında konvoyu koruduğu da iddialar arasında yerini aldı.

TSK’nın ilerlemesi istenmedi
Bir diğer iddiaya göre ise Al Eis kasabasına gözlem noktası konuşlandırmak için harekete geçen TSK, sevkiyatı Rusya’ya bildirmedi. İdlib’in doğusundaki Ebu Zuhur kentini kontrolü altına alan ve operasyonlarını sürdüren Suriye ordusunun ilerleyişini etkileyebilecek bir noktada bulunan Al Eis’i kaybetmek istemeyen rejimin yardımına Rus uçakları koştu. İddiaya göre TSK konvoyunun güzergahındaki bazı noktalar vurularak sevkiyat durduruldu.

Bir sivil personel şehit
Akşam saatlerinde TSK’nın yaptığı açıklamayla teröristlerin askeri konvoya bombalı araçla saldırdığı ortaya çıktı. Patlamada DSİ çalışanı Yasin Tanboğa şehit oldu, biri asker iki kişi de yaralandı. TSK’dan yapılan açıklamada “İdlib Gerginliği Azaltma Kontrol Gücü faaliyetleri kapsamında, 30 Ocak 2018’de İdlib kuzeyine intikal halinde olan konvoyumuza, bölücü terör örgütü mensubu silahlı teröristlerce, bombalı araçla saldırı yapılmış, konvoyda görevli bir kahraman sivil görevlimiz şehit olmuş, bir kahraman silah arkadaşımız ile bir sivil personelimiz yaralanmıştır” denildi. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, saldırıda DSİ çalışanı Yasin Tanboğa’nın şehit olduğunu, sivil personel Mahmut Pakyürek’in ağır, Uzman Çavuş Ömer Güneş’in ise hafif yaralandığını açıkladı.

NOT: Haberin 31 Ocak 2018 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/tsk-konvoyu-guvenli-bolge-de-1139171-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.