Titan generaller karşı karşıya!

Güvenlik analisti Metin Gürcan, Suriye’de DEAŞ’a karşı yürütülen operasyonları yöneten karizmatik komutanlar Korgeneral Zekai Aksallı ile İranlı General Kasım Süleymani’nin yollarının Rakka’da kesişeceğini söyledi.

19 Şubat 2017 Vatan Gazetesi 10. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Güvenlik analisti Metin Gürcan, Titan (Mitolojide dünyayı yöneten güçlü tanrı ırkı) generaller olarak tanımladığı İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı özel kuvvetler birliği Kudüs Gücü’nü yöneten Kasım Süleymani (60) ile Türk Özel Kuvvetleri’ni yöneten Korgeneral Zekai Aksakallı’nın (55) DEAŞ’a karşı yürütülen Rakka operasyonunda karşı karşıya geleceğini belirtiyor.

İlkokul mezunu Süleymani
İlkokul mezunu olan, 1979’daki Mahabad Kürt ayaklanması ve İran-Irak savaşında yıldızı parlayan İran’ın kılıcı lakaplı General Kasım Süleymani, İran’ın ülke dışındaki operasyonlarını sahada yönetiyor. Harp Akademisi mezunu Korgeneral Aksakallı ise PKK’ya karşı Özel Kuvvetler’deki başarısı ve Azerbaycan Ordusu’nu eğiten komutan olarak tanınıyor. Ayrıca 15 Temmuz Darbe Girişimi sırasında darbecileri engelleyen Zekai Paşa kilit bir başarı kazandı.

Aksakallı cephede ön saflarda
General Süleymani bir çok kez sahada görüntülendi. Korgeneral Aksakallı Cerablus’ta rahat bir askeri üniforma ile geçtiğimiz günlerde El Bab’ta ise keskin nişancı mevzilerinde Süleymani’nin yaptığı gibi askeri tip sivil kıyafetle objektiflere takıldı. Eski Bordo Bereli bir subay olan Metin Gürcan, Al Monitor’deki değerlendirmesinde iki komutanında milliyetçi, ABD karşıtı ve ABD’yi tüm bölgesel sorunların kaynağı olarak gördüğünü söylüyor. Ancak Rusya yanlısı olmadıklarını da vurguluyor.

Disiplinli Aksakallı, paramiliter Süleymani
Halk tarafından beğenilen, siyasilerden tam destek alan komutanlardan Aksakallı sıkı saha disiplini ile komuta zincirine uyan tam bir asker olarak bilinirken, General Süleymani sorunları kendi kişisel girişimleriyle çözen, paramiliter bir sivil olarak şaşırtıcı bir güce ulaşmasıyla tanınıyor.

NOT: Haberin 19 Şubat 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/-titan-generaller-karsi-karsiya–1040226-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.