Terör sığınaklarını NEB’ler imha ediyor

Milli Savunma Bakanlığı, F-16 savaş uçakları için sertifikasyonu tamamlanan ve 2.5 metrelik betonu delebilen Nüfuz Edici Bomba’ların (NEB) terörle mücadelede etkin olarak kullanıldığını duyurdu. Terör örgütleri PKK ve DEAŞ’ın kamp, sığınak ve lojistik üssü olan mağaralar, havadan ardışık delici harp başlığına sahip NEB’ler ile vurularak imha ediliyor.

3 Şubat 2017 Vatan Gazetesi 9. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Milli Savunma Bakanlığı, Türkiye’de üretilen ilk beton delici mühimmat olan Nüfuz Edici Bomba’ların (NEB) terörle mücadelede etkin olarak kullanıldığını duyurdu. Savunma kaynakları NEB’lerin terör örgütleri PKK ve DEAŞ’a yönelik hava harekatlarında kullanıldığını belirtiyor. Terör örgütlerinin kamp, sığınak ve lojistik üssü olarak kullandığı mağaraların NEB’ler tarafından etkisiz hale getirildiği belirtiliyor.

Yer altı ve üstünde etkili
Geçtiğimiz aylarda F-16 savaş uçakları için sertifikasyonunun tamamlanmasının ardından etkin bir şekilde kullanılan NEB’ler, ardışık delici harp başlığı teknolojisine sahip Türkiye’de geliştirilen ilk beton delici mühimmat olma özelliğini taşıyor. Yer üstü ve yer altındaki hedeflere karşı kullanılmak üzere tasarlanan bomba, Türkiye’nin en büyük çukur imlalı harp başlığına sahip.

2.5 mt’lik betonu deliyor
Milli ve yerli imkanlarla TÜBİTAK/SAGE geliştirilen NEB, 2.5 metre kalınlığında betonu delebilme kabiliyetine ve 27 km azami menzile sahip. NEB, gömülü sert hedefler; mühimmat ve yer altı petro-kimya depoları, sığınaklar, uçak hangarları, komuta kontrol merkezleri ile yer üstünde barajlar, köprüler, binalar veya endüstriyel tesisler gibi kritik noktaların imhasında etkili bir savunma konsepti sağlıyor.

Sınıfının en hafifi
Boyu 2.60 metre, ağırlığı 870 kg olan NEB’in seri üretimini yapan MKEK yetkilileri, sınıfının en hafif mühimmatı olması sebebiyle benzerlerinden daha etkin olduğunu belirtiyor. NEB, Hassas Güdüm Kiti, Lazer Güdüm Kiti ve JDAM güdüm kitleri ile birlikte kullanılabiliyor.

JDAM ihtiyacı azaldı
Daha önce delici bomba üretemeyen Türkiye, benzer hava harekatları için ABD’li Boeing tarafından üretilen delici buruna sahip olan JDAM doğrudan taarruz mühimmatlarını kullanıyordu. NEB’lerin etkin kullanımıyla birlikte NEB’ten farklı özelliklere sahip JDAM’lara olan ihtiyaç da azaldı. Türkiye en son 2015’te artan tehdit seviyesi nedeniyle azalan stoğu tamamlamak için aldığı 900 akıllı mühimmat kiti, 100 lazer kiti, 200 savaş başlığı ve 1000 adet kapsül ve bunlar için gerekli ekipmanlardan oluşan JDAM paketine yaklaşık 70 milyon dolar ödemişti.

NOT: Haberin 3 Şubat 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/teror-inlerini-milli-bombalar-deliyor–1034999-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.