Süleyman Şah planı!

Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, DEAŞ tehdidi nedeniyle 3 yıl önce taşınan Süleyman Şah türbesinin eski yerine taşınacağını açıkladı. Uzmanlar, Suriye ile yapılan anlaşma gereği Türkiye’nin sınırları dışındaki tapulu tek toprağı olan bölgenin emniyetini sağlamak için meşru hakkı bulunduğunu belirtiyor.

3 Nisan 2018 Vatan Gazetesi 9. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Türkiye’nin yurt dışındaki tapulu tek toprağı olan Suriye’deki Süleyman Şah türbesinin eski yerine döneceği belirtiliyor. Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, güvenlik gerekçesiyle taşınan Süleyman Şah türbesinin asıl yerine döneceğini açıkladı: “Güvenlik gerekçesiyle geçiçi bir süre taşınmıştı. Zamanlamasını bilemem ama eninde sonunda Süleyman Şah eski yerine taşınacak. Süleyman Şah’ın taşındığı toprak Türk toprağıdır. Kendi toprağımızı terk etmek gibi bir düşüncemiz olamaz. Geçici bir taşınmadır. Mutlaka yerine dönecektir.”

Başbakan da taşınacak demişti
Aralık ayında TBMM’deki bütçe görüşmelerinde konuşan Başbakan Binali Yıldırım da Süleyman Şah Karakolu’nun tekrar eski yerine taşınacağını açıklamıştı: “Şunun bilinmesini istiyoruz ki tarihi haklarımız konusunda çok hassasız. Süleyman Şah Saygı Karakolu’nun yeri Türkiye’nin mülküdür, orada Türkiye’nin bayrağı dalgalanacaktır. Kısa vadede güvenlik sebebiyle burası boşaltılmış. Suriye’deki işler yoluna girdikten sonra aynen orada bu Süleyman Şah Saygı Karakolu tekrar faaliyete geçecektir.”

Fırat’ın doğusunda
Süleyman Şah Türbesi’nin eski yeri olan Karakozak Köyü, Türkiye sınırına en yakın olduğu Karkamış Hudut Kapısı’na kuş uçuşu yaklaşık 28 km uzaklıkta bulunuyor. Karakozak bölgesine ulaşabilmek için Karkamış ve Cerablus üzerinden Fırat Nehri’ni aşarak yaklaşık 40 km’lik bir kara yoluyla gidiliyor. Şu anda Cerablus tarafında TSK destekli ÖSO güçlerinin sınır derinliği yine kuş uçuşu yaklaşık 7 km’yi buluyor. Ayrıca Kobani geçişini sağlayan bir köprü de yine ÖSO güçlerinin kontrolünde bulunuyor. Ancak Fırat’ın doğusundaki Karakozak köyü ve çevresinde hala ABD destekli terör örgütü PKK/YPG’nin hakimiyeti devam ediyor.

Şah Fırat’la taşındı
Süleyman Şah türbesi ilk olarak önceki yerinden daha aşağıda Rakka yakınlarındaki Caber Kalesi’ndeydi. Türbede Osmanlı İmparatorluğu’nun kurucusu ve ilk padişahı Osman Gazi’nin dedesi ve Ertuğrul Gazi’nin babası Süleyman Şah’ın ve iki askerinin naaşları bulunuyor. Türbe ve askeri karakol baraj altında kalma tehlikesi nedeniyle 1975’te Ankara ve Şam hükümetlerinin müzakereleri sonucunda vardığı anlaşmayla Halep’e 123, Şanlıurfa’ya 92 km uzaklıktaki Fırat’ın doğu kıyısında yer alan Karakozak köyündeki yaklaşık 10 bin metrekarelik yeni yerine taşındı. Ancak DEAŞ’ın bölgeyi ele geçirmesinin ardından Süleyman Şah Saygı Karakolu’ndaki yaklaşık 40 Türk askerini tehdit etmesi nedeniyle TSK, 22 Şubat 2015’te yaptığı Şah Fırat Operasyonu ile türbeyi Türkiye sınırına yakınındaki Eşme Köyü’ne taşıdı.

Münbiç bağlantısı
Türbenin bulunduğu bölge Mart 2014’te DEAŞ’ın eline geçti. DEAŞ yayınladığı videolarla hem türbeye hem de Türk askerlerine saldıracağını açıkladı. Şah Fırat Operasyonu’nundan yaklaşık bir yıl sonra hem Caber Kalesi hem de Karakozak bölgesi ABD ordusunun da desteğiyle terör örgütü PKK/YPG’nin kontrolüne geçti. Münbiç bağlantısı için kritik öneme sahip olan Karakozak bölgesi Ayn el Arap (Kobani) ile Münbiç arasında militan ve lojistik desteğinin sağlandığı en önemli nokta. Karakozak Köprüsü ile birlikte ABD tarafından bölgeye getirilen deniz taşıma araçları da yine lojistik sevkiyatı için kullanılıyor.

ABD zırhlıları bölgede
Geçtiğimiz yıl Mart ayında ise ABD zırhlıları ilk kez bölgede görüntülendi. İngiltere merkezli Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü’nün (IISS) savunma ve askeri analisti Joseph Dempsey tarafından yapılan coğrafi konum saptaması, fotoğraftaki ABD zırhlılarının tam yeri ve koordinatlarını saptayarak Karakozak köprüsünde olduğunu tespit etti. Savunma uzmanları zırhlı araç konvoyunun Kobani’den yola çıktığını ve bölgeden geçerek Münbiç çevresine konuşlandırıldığını belirtmişti. ABD’nin Karakozak bölgesi çevresinde Tışrin, Çelebiye ve Sırrin’de olmak üzere 3 askeri üssü bulunuyor.

“Toprağımızı savunmak hakkımız”
Emekli Tuğgeneal ve İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Naim Babüroğlu, VATAN’a Türkiye’nin meşru müdafaa hakkını kullanarak toprağı olan Karakozak’a gidebileceğini söyledi: “Süleyman Şah Türbesi’nin yeri sınırın yaklaşık 35 km güneyinde ve Münbiç’in doğusunda yer alıyor. Türbenin tekrar tahliye edildiği bölgeye konuşlandırılması Münbiç’in doğusunun kontrol altına alınması demek. Daha doğuda bulunan Tel Abyad, Arap nüfusun çoğunlukta olduğu demografik bir yapıya sahip. Türkiye BM’nin 51’inci maddesinin kendine verdiği ‘toprağını savunma’ meşru müdafaa hakkını kullanarak Tel Abyad’tan bir kama gibi Münbiç’e doğru genişliği 10-15 km civarında bir koridor açabilir. Türbeyi de PKK/PYD işgalindeki eski yerine konuşlandırır. Böylelikle terör koridorunu önler. Fırat’ın doğusundan Münbiç’i kontrol edebilir. Ayrıca psikolojik üstünlük sağlar. Bunu yaparken Rusya ve İran ile işbirliğine devam etmek ve Suriye ile ilişki kurarak Türkiye’yi işgalci diye tanımlamasının önüne geçmek gerekir.”

NOT: Haberin 3 Nisan 2018 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/suleyman-sah-turbesi-eski-yerine-tasiniyor–1155475-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.