Sponsor bulursa uzaydan dünyaya atlayacak!

Eski Bordo Bereli komando Muhittin Şahin, yaklaşık 30 milyon dolar bulursa uzaydan dünyaya atlayacak. 45 km yükseklikten atlamayı planlayan şahin atlayışı yapabilirsa 39 km’den atlayan Felix Baumgartner’in rekorunu da kıracak.

21 Ocak 2016 Vatan Gazetesi 4. sayfa
21 Ocak 2016 Vatan Gazetesi 4. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Uzaydan dünyaya atlayarak dünya rekoru kıran Avusturyalı hava dalışçısı Felix Baumgartner’a ilk meydan okuyan emekli bordo bereli iki Türk oldu. Atmosferin 39 km üzerinden atlayan Felix Baumgartner’un rekorunu 45 km’den atlayarak kırmaya hazırlanan emekli paraşüt komandosu Muhiddin Şahin, “NASA ile görüşmelerimiz tamamlandı. Gerekli desteği bulursak İstanbul’un 3. Havalimanının açılacağı 29 Ekim 2017’de rekoru Türkiye’ye getirebiliriz” dedi.

30 milyon dolar
Afyon Kocatepe, Konya ya da Sakarya ovası üzerine inilmesi planlanan atlayışta Şahin; +45 ile -120 dereceye kadar dayanıklı özel bir kıyafetle giyerken, saatte 1350 km hızla toplam 10 dakikada yere inecek. Şahin’in yedek paraşütçüsü emekli bordo bereli astsubay Mehmet Özaydın olacak. TAİ ve THY ile görüşen Şahin’in atlayışı için yaklaşık 30 milyon dolarlık bir bütçeye ihtiyaç var. 30 kişilik uzman ekiple çalışacak Şahin’in ekibinde Felix’in atlayışında görev yapan proje direktörü Joe Kittinger ve teknik direktör Art Thompson da bulunuyor. Muhittin Şahin atlayışı gerçekleştirdiği takdirde uzaya çıkan ilk Türk olacak ve toplamda 6 rekor birden kıracak.

NOT: Haberin 21 Ocak 2016 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/uzayli-muhittin–906993-yasam/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.