Seçmen en büyük problem ‘Kürt sorunu’ dedi

İksara tarafından sandık başında yapılan araştırmaya göre oy kullanan vatandaşların yüzde 29’u Türkiye’nin en büyük probleminin Kürt sorunu olduğunu söyledi. Diğer partilerden HDP’ye kayan oyların yüzde 60’ı AKP, yüzde 30’u CHP’den geldi. AKP, ev kadını, emekli ve öğrencinin, CHP memurun, HDP ise işsizlerin ilk tercihi oldu.

1433673343057

İLKER AKGÜNGÖR 

İksara Veri, Analiz ve Araştırma tarafından 42’i şehirde 4 bin 208 seçmenle 7 Haziran’da oy kullandıktan hemen sonra sandık başında yapılan ‘Sandık Çıkış Araştırması’ndan ilginç sonuçlar çıktı. Anketten çıkan sonuçlara göre seçmen CHP’nin yolunun doğru, kadrolarının yanlış olduğunu söyledi. Sonuçlara göre diğer partilerden HDP’ye kayan oyların yüzde 60’ı AKP’den, yüzde 30’u ise CHP’den geldi. CHP genç seçmende potansiyelini HDP’ye kaybetti. Yeni ve genç seçmen HDP’ye meylederken, CHP bu grubu ikna edemedi.

Büyük çoğunluk ‘kararlı seçmen’
Araştırmaya göre seçmenin yüzde 16’si kararını son 3 ay içinde verdi. Büyük çoğunluk sandığa parti tercihini bilerek gitti. Seçmenin sadece yüzde 4’ü son 1 hafta içinde kararını verdiğini söyledi. Sandığa gidenlerin yaklaşık yüzde 83’ü atacağı oyun rengine aylar önce karar verdiğini açıkladı. Partilerin vaatleri de beklenildiği kadar etkili olmadı. Seçmenin sadece yüzde 11’i partilerin vaatlerine göre oyunu değiştirdiğini belirtti.

Ekonomik gidişat beğenilmiyor
Araştırmaya katılanların yüzde 56’sı hükümetin son aylardaki icraatlarını beğenmediğini belirtti. Partilere bakıldığında ise AKP seçmenin yüzde 97’si, CHP’lilerin yüzde 5’i, MHP’lilerin yüzde 12’si, HDP oy verenlerin ise yüzde 14’ü hükümetin icraatlarını beğendiğini belirtti. Ankete katılan her 3 seçmenden sadece biri ekonomik gidişatı iyi bulurken, seçmenlerin yüzde 37’si oy vereceği parti seçime katılmadığı takdirde sandığa gitmeyeceğini belirtti. İkinci parti tercihinde ise MHP yüzde 21’le lider oldu. İkinci parti tercihinde CHP yüzde 10, AKP yüzde 8 ve HDP yüzde 4’te kaldı.

En önemli problem Kürt sorunu
Ankete katılanların yüzde 29’una göre Türkiye’nin en önemli problemi Kürt sorunu oldu. Bunu yüzde 26 ile ekonomi, yüzde 17 ile yolsuzluk, yüzde 12 ile demokrasi ve özgürlükler, yüzde 5 ile laiklik izledi. Seçmenin yüzde 35’i oy atacağı partiyi liderine göre seçtiğini söyledi. Ankete katılanların yüzde 80’i oyunu gönül rahatlığıyla verdiğini ifade etti.

Emekli ve öğrencide AKP, memurlarda CHP lider
Ankete katılanlara yapılan seçmen grubu incelemesinde ise sandığa giden ev kadınlarının yüzde 47’si ile emeklilerin yüzde 45’i, öğrencilerin de yüzde 33’ü AKP’ye oy attı. Memurların yüzde 40’ı CHP derken, AKP ve HDP yüzde 27 ile işsizlerden aynı oranda oy aldı. Emekliye iki maaş ikramiye dağıtacağını söyleyen Kılıçdaroğlu liderliğindeki CHP, yüzde 32 ile emeklilerin ancak ikinci tercihi olabildi.

HDP seçmenin yarısı 45 yaşın altında
Yüzde 13.1 oranında oy alan HDP seçmeninin yüzde 18’ini 18-24, yüzde 16’sını 25-30, yüzde 14’ünü ise 31-44 yaş grubu oluşturdu. Böylelikle HDP seçmeninin yaklaşık yarısı olan yüzde 48’inin 45 yaşın altında olduğu saptandı. HDP’li seçmenin yüzde 82’si 2014 Cumhurbaşkanlığı seçiminde Selahattin Demirtaş’a oy verirken, yüzde 8’i Recep Tayyip Erdoğan’ı, yüzde 6’sı ise çatı aday Ekmeleddin İhsanoğlu’nu tercih etti.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.