S-400’de teknik konular tamam sıra finansmanda!

Türkiye’nin Rusya’dan almak istediği S-400 Hava Savunma Sistemi için teknik konularda anlaşıldığı açıklandı. Mali konulardaki görüşmeler sürüyor. Anlaşmanın Temmuz’da İstanbul’da yapılacak Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin arasındaki görüşmede karar bağlanması bekleniyor.

4 Haziran 2017 Vatan Gazetesi 11. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Türkiye, NATO’dan teknoloji transferi ve beklediği yardımı göremediği hava savunma sistemi konusunda Rusya ile S-400 füze sistemiyle ilgili görüşmelerini sürdürüyor. Devlet başkanları nezdinde de gündeme gelen konu için Türkiye ve Rusya arasında hummalı bir çalışma devam ediyor.

“Teknik konularda anlaştık”
Görüşmelere yönelik son açıklama Rus devlet savunma şirketi Rostec’in Başkanı Sergey Çemezov’dan geldi. St. Petersburg Ekonomi Forumu’nda konuşan Çemezov, “S-400 sistemleri için görüşmeler sürüyor, anlaşmanın tüm teknik konuları üzerinde anlaşıldı. Şimdi gerçekleştirmekte olduğumuz görüşmeler mali konularla ilgili. Türk tarafı mali kaynak alma imkanını arıyor ve kredi almak istiyor. Bu konu hükümetler arasında ele alınıyor. Çünkü sadece hükümet kredi verebilir” dedi. Çemezov, Türkiye ve Rusya maliye bakanlarının konuyla ilgili görüştüğünü belirtti.

“Birlikte üretmeye hazırız”
Ortak üretim ve teknoloji transferine sıcak baktıklarını söyleyen Çemezov şöyle konuştu: “Rusya olarak S-400 sistemlerini birlikte üretmeye hazırız. Ancak Türkiye’de bu konuda uzmanlık ve üretimin yapılabileceği üs konusunda eksikleri var. Türkiye’nin daha önce böyle bir üretimi olmadığı için bu yatırım çok karlı olmayabilir. Çok büyük miktarlarda para yatırıp hiçbir şey kazanmamak doğru değil. Yine de ekonomi dahil tüm açılardan değerlendirilmesi gerekir.”

Temmuz’da anlaşma olabilir
Kulislerde anlaşmanın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 9-13 Temmuz tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşecek Dünya Petrol Kongresi’nde yapacakları görüşmede karara bağlanacağı ihtimali üzerinde duruluyor. İki lider daha önce 10 Mart’ta Moskova’da, geçtiğimiz 3 Mayıs’ta ise Soçi’de bir araya gelerek S-400 anlaşmasını görüşmüştü. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, hafta içinde yaptığı açıklamada, S-400 sistemlerini daha önce ülke dışında üretmediklerini belirterek, “Ancak mümkün olmayan hiçbir şey yok” demişti.

2021’de gelebilir
İddialara gTürkiye, Rusya’nın elinde hazır bulunan 3 adet S-400 sisteminin acil ihtiyaç kapsamında verilmesini talep ediyor. Böylece üretimi yaklaşık 3 ile 5 yıl sürecek sistemlerin çok daha kısa sürede alınması bekleniyor. Rus savunma uzmanları ise satışın gerçekleşmesi durumunda S-400’lerin en erken 2020-2022 yıllarında geleceğini söylüyor. Uzmanlar hazır sistem alınamaması durumunda Türkiye’nin üretim programı sırasına gireceğini belirtiyor. Bu durumda Rusya 2018’de Çin’e, nihai anlaşmanın yapılması durumunda 2020’de Hindistan’a S-400 teslimatı yapacak. Türkiye ise 2020 ya da 2021’de S-400 sistemini alabilecek. Subay eğitimlerinin ardından hava savunma sisteminin 2021’de aktif olması öngörülüyor.

NOT: Haberin 4 Mart 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/teknik-tamam-sira-finansmanda-1073125-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.