S-400 görüşmeleri nihai noktaya geldi

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Rusya ile S-400 füzeleri için yapılan görüşmelerin nihai noktaya geldiğini açıkladı. 3 Mayıs’ta Soçi’de buluşacak Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Başkanı Putin’in yapacağı toplantıda bu konuyu da görüşmesi bekleniyor.

22 Nisan 2017 Vatan Gazetesi 10. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

NATO’nun hava savunma sistemi konusunda yalnız bıraktığı Türkiye Rus S-400 füzelerini almak için ciddi mesafe katetti. Dün Ankara’da Milli Savunma Üniversitesi’hnde katıldığı bir programda konuşan Savunma Bakanı Fikri Işık Rusya ile yapılan görüşmelerin nihai aşamaya geldiğini açıkladı.

“NATO öneri sunmadı”
Bakan Işık, “Türkiye’nin bir hava ve füze savunma sistemine ihtiyacı olduğu çok açık. Maalesef NATO üyesi ülkeler, bu konuda Türkiye’ye bir öneri sunmadı. İkincisi, teknolojik paylaşımı ve ortak üretimi kabul etmediler. Böyle olunca Türkiye, farklı arayışlar içerisine girdi. Şu anda S-400’lerle ilgili çalışmalar, görüşmeler nihai noktaya geldi. Takdir ederseniz ki ‘nihai aşamaya geldi’ demek, ‘yarın sabah getirin imzalayalım’ noktası demek değil” dedi.

“Entegre edilmeyecek”
Savunma Bakanı Fikri Işık, S-400’lerin alınması halinde NATO sistemine entegre edilmeyeceğini de açıkladı: “Bununla ilgili hem Rusya tarafında hem de Türkiye tarafında yürütülmesi gereken bir süreç var. Ama bir nihai anlaşma noktasında önemli bir adım atılmış oldu. Şunun farkındayız, biz S-400’leri NATO’nun sistemine entegre edemeyiz. Bununla ilgili de zaten NATO’dan bir talebimiz de yok. Yani siz hem teknoloji paylaşmayacaksınız, maliyet etkin teklifler ortaya koymayacaksınız. Diğer yandan NATO dışından alamazsınız deme şansınız yok. Nihai hedefimiz, kendi hava ve füze savunma sistemimizi kendimizin geliştirmesi. Bu noktada da bir program başlattık.”

Erdoğan ve Putin buluşuyor
Öte yandan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 3 Mayıs’ta Soçi’de bir araya geleceklerini açıkladı. Putin ve Erdoğan’ın, görüşmede özellikle Suriye’deki gelişmeler üzerinde duracakları duyuruldu. İki lider son olarak 10 Mart’ta Moskova’da bir araya gelerek Suriye ve S-400 füzeleriyle ilgili görüşmüştü. Soçi’de yapılacak görüşmede de S-400 füzelerinin gündemin önemli maddelerinden biri olması bekleniyor.

Üç hazır sistem gelecek
VATAN’ın edindiği bilgiye göre Türkiye’nin ilk etapta Rusya’dan 3 adet S-400 hava savunma sistemi alması hedefleniyor. Savunma uzmanları Rusya’nın elinde hazır bulunan 3 adet S-400 sisteminin acil ihtiyaç kapsamında Türkiye’ye yollanacağını iddia ediyor. Böylece kurulumu yaklaşık 3 ile 5 yıl sürecek sistemlerin çok daha kısa sürede temin edileceği belirtiliyor. S-400 hava savunma sistemi keşif, radar, bombardıman ve savaş uçakları ile Tomahawk gibi stratejik seyir füzeleri ve uzun menzilli balistik füzelere karşı kullanılıyor.

Yunanistan’da S-300 var
Uzmanların ABD üretimi Patriot’tan yetenekli bulduğu S-400’ler şimdiye kadar Çin ile Hindistan’a satıldı. Ermenistan, İran, Suudi Arabistan, Vietnam, Cezayir, Mısır ve Kazakistan’ın aralarında bulunduğu bir çok ülke S-400 almak için Rusya ile görüşüyor. Türkiye S-400 sistemi satın alması halinde Rus savunma sistemi kullanan ilk NATO üyesi olmayacak. Yunanistan geçtiğimiz yıllarda Girit Adası’nda Rus üretimi S-300 hava savunma sistemi konuşlandırmıştı.

Çin’in kazandığı ihale iptal olmuştu
Türkiye 2015’te, Çin’in kazandığı bir uzun menzilli füze ihalesini iptal etmişti.3 milyar 400 milyon dolar tutarındaki bu anlaşma, Türkiye tarihinin en büyük savunma ihalesiydi ve ABD ile diğer NATO üyesi ülkeleri endişelendirmişti. Türkiye daha sonra kendi füze sistemini geliştirmeyi düşündüğünü açıklamış fakat sonra Rusya’dan S-400 füzeleri alımı konusu gündeme gelmişti.

22 Nisan 2017 Vatan Gazetesi 1. sayfa

NOT: Haberin 22 Nisan 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/s-400-gorusmeleri-nihai-noktaya-geldi-1060113-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.