Rejim ile YPG el ele!

PKK’nın Suriye kolu YPG saflarında görülen teröristler, Batı Münbiç’e konuşlanan Esad Rejimi’nin sınır muhafız gücü olan Al Hajana birliğinde görüntülendi. Rejim tarafından geçici kimlik verilen YPG’li bir ajan ise ÖSO tarafından Münbiç’te yakalandı.

8 Mart 2017 Vatan Gazetesi 13. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Suriye’de Esad Rejimi ile PKK’nın Suriye kolu YPG arasında uzun süredir işbirliği yapıldığı belirtiliyor. TSK destekli ÖSO birliklerinin El Bab’ı DEAŞ’tan temizledikten sonra Münbiç’e ilerlemesiyle birlikte YPG, Batı Münbiç’te kaybettiği köyleri Suriye Rejimi’ne bıraktığını açıkladı. YPG’nin tavrı işbirliği iddialarını kuvvetlendirirken son olarak YPG’li teröristler Rejim saflarında görüntülendi.

Rus kanalında görüldüler
Bölgedeki aktivistler tarafından takip edilen benzer olaylara bakıldığında YPG ile Rejim arasındaki geçiş ilk kez bu kadar net gözler önüne serildi. Aktivistlere göre daha önce YPG saflarında fotoğrafları çıkan hatta çeşitli açıklamalar yapan iki terörist geçtiğimiz dün Rus Kanalı RT’ye Suriye Ordusu adına röportaj verdi.

Rejim adına konuştu
Edinilen bilgiye göre YPG’li teröristler Tadif’ten Münbiç’e doğru gelerek DEAŞ ile TSK’nın arasına tampon olan Rejim birliklerine katıldı. YPG’li teröristlerin bölgede konuşlanan rejime ait sınıf muhafız gücü olan Al Hajana birliğinde görevlendirildiği öğrenildi. Batı Münbiç’e konuşlanan Suriye Ordusu’na bağlı Al Hajana birliğinin sözcülüğünü yapan YPG’li teröristler, Suriye bayrağı altında yaptıkları açıklamada, “Suriye Ordusu Münbiç’in batısında kontrolü devraldı” dedi. Arapça yayın yapan Baladi News ise açıklamayı yapan kişinin Hamza Zaza adlı eski YPG’li olduğunu iddia etti.

Hamza Zaza olduğu iddia edilen YPG’li militan.

YPG’li de Rejim kimliği
Dün ilginç bir gelişme de Münbiç’te yaşandı. ÖSO güçleri Münbiç’te şüpheli bir şahıs yakaladı. Yapılan üst aramasında YPG’li teröristte Rejim tarafından düzenlenmiş geçici bir kimlik bulundu. Yakalanan şahsın sorguda YPG militanı olduğunu itiraf ettiği öğrenildi. Ajan olduğu söylenen ve Deyr Ez Zor’dan Münbiç’e geçtiği belirtilen YPG’li tutuklandı.

Geçici Rejim kimliğiyle Münbiç’te yakalanan YPG’li.

İki köy alındı
Önceki gün ve dün yaşanan çatışmalarda YPG’nin kontrolündeki Ulaşlı ve Bougaz köyleri yoğun çatışmalar sonrasında ÖSO tarafından geri alındı. Çatışmalarda en az 18 YPG’linin etkisiz hale getirildiği, 8 YPG’linin ise canlı olarak yakalandığı öğrenildi. Ebu Hayj köyü kırsalında yaşanan çatışmada ölü ele geçirilen teröristler arasında YPG’nin saha komutanı Roşan adlı teröristin bulunduğu da iddia edildi. TSK destekli ÖSO güçlerinin Arima Kasabası’na doğru ilerlemek için çatışıyor.

Türk bayraklı ‘peç’
Öte yandan bir kaç gün önce El Bab’ta Türk Özel Kuvvetleri ile sohbet ederken görülen bir ÖSO savaşçısı dün Ulaşlı kırsalında yaşanan çatışmalarda görüntülendi. Kolunda Türk bayraklı ‘peç’ taşıyan ÖSO savaşçısı, Ulaşlı’ya giren Sultan Murad Tümeni birlikleriyle YPG’ye karşı savaştı. Bu görüntülerle birlikte ÖSO’nun bölgede ne kadar ilerliği de görüldü.

NOT: Haberin 7 Mart 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/rejim-ile-ypg-el-ele–1045896-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.