PKK’ya milli darbe

Terör operasyonlarında önceki gece bir ilk yaşandı. Daha önce F-16 için lazerle işaretleme yapan milli İHA Bayraktar, Şırnak Bestler-Dereler’deki operasyonda ilk kez TAİ tarafından üretilen T-129 ATAK taarruz helikopteri için işaretleme yaptı. Gece saatlerinde yapılan işaretlemenin ardından havalanan ATAK helikopteri, hedefi ROKETSAN tarafından üretilen Cirit füzesiyle vurdu. Şırnak Valiliği operasyonda 26 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

21 Nisan 2017 Vatan Gazetesi 11. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Terör operasyonlarında önceki gece bir ilk yaşandı. Daha önce F-16 için lazerle işaretleme yapan milli İHA Bayraktar TB-2, Şırnak’ın Bestler-Dereler bölgesinde dün anlık istihbaratla başlayan operasyonda ilk kez TAİ tarafından yerli imkanlarla üretilen T-129 ATAK taarruz helikopteri için işaretleme yaptı. Gece saatlerinde yapılan işaretlemenin ardından havalanan ATAK helikopteri, hedefi ROKETSAN tarafından üretilen Cirit füzesiyle vurdu. Şırnak Valiliği operasyonda 26 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

Varank açıkladı
Şırnak Valiliği etkisiz hale getirilen 26 teröristten birinin Besta (Bestler/Dereler) sözde cephe sorumlusu SORO kod (İran uyruklu) adlı terörist olduğunu da duyurdu. Operasyonda savaş uçakları F-16’lar da görev yaptı. Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Mustafa Varank ise bir terör operasyonunda ilk kez yaşanan bu gelişmeyi Twitter hesabından, “Dün Şırnak’ta ilk kez milli İHA’nın tespit edip lazerle işaretlediği terör hedefini, milli helikopter Atak, milli Cirit füzesiyle imha etti” diyerek duyurdu.

“PKK’nın eylem planlama noktası”
Güvenlik uzmanı Abdullah Ağar bölgenin önemini şöyle anlattı: “Kuzey Irak’tan Türkiye’ye giriş yapan teröristler önce Bestler Dereler’e geçerler. Burası barınma, eylem hazırlığı ve depo alanıdır. Gerekli malzemeleri alıp, buradan bölgeye geçerler. Bölge iki geçiş noktasının üstünde. Hakkari ile Şırnak ve Pervari’den Diyarbakır’a kadar uzanan hat. Bestler Dereler, örgütün yığınak noktasıdır. Hatta terör eylemi yapmadan önce planlama yaptıkları bir yerdir. Bölgede yaşayan korucular ‘Terör Bestlerde başladı, Bestlerde biter’ derler. Bu kadar önemlidir. Bu operasyon özellikle bahar hazırlığı içinde olan örgüte çok büyük darbe vurdu.”

15 bin saattir havada
Milli İHA Bayraktar TB-2, Eylül 2015’ten beri aktif olarak terör operasyonlarında kullanılıyor. Silahlandırılan Bayraktar TB-2 bugüne yaklaşık 15 bin saat uçtu.

20’inci ATAK helikopteri TSK’da
T-129 ATAK helikopterinin 20’ncisi, 9 Nisan’da TSK’ya teslim edildi. Manevra kabiliyetiyle dikkat çeken ATAK, milli tasarım havadan karaya Cirit ve tanksavar Mızrak roketlerini kullanıyor.

Yurt dışına da satılıyor
ROKETSAN tarafından üretilen 8 km menzilli Cirit, hafif zırhlı/zırhsız sabit ve hareketli hedefleri düşük maliyetle vuruyor. Sınıfının en uzun menzilline sahip füze lazer güdüm kiti ve terminal tarayıcısıyla hedef isabetinde yüksek hassasiyetle başarı sağlıyor.

21 Nisan 2017 Vatan Gazetesi 1. sayfa

NOT: Haberin 21 Nisan 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/milli-silahlar-iha-atak-cirit-pkk-li-teroristleri-12-den-vurdu-1059805-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.