PKK’nın yeni kostümü

Silahlı İHA ve insanlı keşif uçaklarının akınları PKK’lı teröristler bunalttı. Teröristler havadaki termal kameralardan kaçabilmek için ıslak kıyafet ve şemsiyeden sonra alüminyum folyodan elbise giymeye başladı.

2 Ağustos 2017 Vatan Gazetesi 1. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

TSK’nın son dönemde terörle mücadelede özellikle SİHA’lar (Silahlı İnsansız Hava Aracı) ve İKU’lar (İnsanlı Keşif Uçağı) ile hava etkinliğini arttırması terör örgütü PKK’ya büyük darbe vurdu. SİHA’lar ve İKU’ların tabiri caizse teröristlerin mağaralardan başını çıkardığı anda tespit edip etkisiz hale getirmesi örgütün kırsal alandaki faaliyetlerini daralttı.

Alüminyum folyodan elbise
Her geçen gün gittikçe sıkışan PKK’lı teröristler ise TSK’nın hava araçlarından kurtulabilmek için akla gelmeyecek yöntemler deniyor. Güvenlik güçlerinin terör örgütü PKK’ya yönelik operasyonlarında, teröristlerin sığınaklarından çıkan metrelerce alüminyum folyonun nedeni kamuoyunda merak ediliyordu. Dün Tunceli’de öldürülen teröristlerden birinde ele geçirilen bir video teröristlerin alüminyum folyoyu, TSK’nın termal tespitine karşı geliştirmeye çalıştığı taktik olarak kullanmaya başladığını ortaya çıkardı.

Teröristin elinde M-16
Görüntülerde alüminyum folyodan elbiseler giyerek garip bir hale bürünen teröristler bu şekilde termal tespit cihazlarından kurtulacaklarını zannediyor. Videoda elbiseyi giyen teröristin yanında bulunan bir başka terörist ise kıyafetin nasıl kullanılacağını anlatıyor. Ayrıca alüminyum folyodan elbise giyen teröristin eline ABD yapımı M-16 piyade tüfeği de veriliyor. Görüntüleri sosyal medyada paylaşan güvenlik uzmanı Abdullah Ağar, teröristleri bu halleriyle uzaylılara benzetti.

“Şemsiyeyle kaçamıyorlar”
Emekli Özel Kuvvetler subayı ve güvenlik uzmanı Abdullah Ağar, bu gelişmeyi VATAN’a şöyle yorumladı: “Alüminyum folyo yeni bir metod. Daha önceden şemsiye kullanırlardı. Onun öncesinde de ıslak elbise giyerek vücut ısısını fark edilmemesini sağlamaya çalışırlardı. Şemsiye kullandıklarında pusu, baskın ve sabotaj eylemlerini yapamıyorlar. Şemsiye elinde baskın yapmaya çalışan terörist yavaşlıyor ve hareket kabiliyeti kısıtlanıyor. Ayrıca eylemden sonra şemsiyle kaçmak da çok zor. Bunu ergonomik hale getirmeye çalışıyorlar.”

“Termaller anında yakalıyor”
Abdullah Ağar, termal gözlerin teröristleri kolayca bulduğunu belirtiyor: “PKK’nın son dönemde terör Güneydoğu’daki terör faaliyet alanları kısıtlandı. Bunun sebebi de özellikle havadaki İHA’lar, SİHA’lar ve İKU’lar. Terörist bunları gördüğünde kaçıyor. Bu hava araçlarının özellikle gece görüş kabiliyetini termal kameralar oluşturuyor. Termal kameradan ısı kaynağını tespit edildiği anda analiz yapılıyor ve ardından ateş altına alınıyor. Bu PKK’ya çok zayiat verdirdi. Son dönemdeki zayiatlarının büyük kısmı bundan kaynaklandı. Sadece eylem yapmak değil mağaradan başlarını çıkartamıyorlar. Mağaradan çıkar çıkmaz bombaların hedefi oluyorlar. Alüminyum folyoyla vücut ısısını gizlemeye çalışırken, doğada fark edilmemek için üzerlerine kamuflaj giyiyorlar.”

2 Ağustos 2017 Vatan Gazetesi 10. sayfa

NOT: Haberin 2 Ağustos 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/uzayli-pkk-li–1089857-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.