PKK’dan Sincar’a yığınak!

Kuzey Irak’taki Sincar’ı ikinci Kandil’e çevirmeye çalışan PKK, Türkiye’nin operasyon yapacağı haberleri üzerine bölgeye yığınak yapıyor. ABD’nin DEAŞ’a karşı kullanması için YPG’ye verdiği silah ve zırhlı araçların bir kısmı Suriye’den Sincar’a gönderildi.

PKK’nın Sincar’da kurduğu kontrol noktalarından biri.

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Türkiye’nin Fırat Kalkanı Harekatı’nın ardından PKK’nın ikinci Kandil’e çevirmeye çalıştığı, Türkiye sınırından kuş uçuşu yaklaşık 110 km uzaklıktaki Sincar’a operasyon yapacağına dair haberler terör örgütü PKK’yı harekete geçirdi. PKK’nın yaklaşık 2 bin 500 terörist gönderdiği, 9 kamp kurduğu, karakol ve kontrol noktalarıyla yerleştiği Sincar’a TSK’nın gerçekleştirmesi beklenen ‘Fırat Kılıcı’ veya ‘Dicle Kalkanı’ adlı operasyona karşılık yığınak yaptığı bildirildi.

ABD’nin verdiği zırhlılar gönderildi
Ana omurgasını terör örgütü PKK’nın Suriye kolu YPG’nin oluşturduğu DSG (Demokratik Suriye Güçleri), ABD tarafından verilen zırhlı araç ve silahların bir kısmını destek için Suriye’deki Rojava’dan, Kuzey Irak’taki Sincar’a gönderdi. Uzmanlar ABD’nin Rakka operasyonunda DEAŞ karşı kullanması için YPG’ye verdiği zırhlı araç ve silahların PKK’ya gönderilmesinin, Türkiye’nin daha önce dile getirdiği önemli problemlerden biri olduğunu belirtiyor. Bir çok uzman ABD tarafından YPG’ye verilen silahların namlusunun önümüzdeki süreçte Türkiye’ye döneceğini daha önce dile getirmişti.

Peşmerge destek verebilir
Nisan sonu veya Mayıs başında başlaması beklenen operasyonda Musul yakınındaki Başika Üssü’nde eğitilen güçler de kullanılacak. Ayrıca PKK’nın Sincar’ı terk etmesini istediği açıkça dile getiren Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ne bağlı Rojava Peşmergeleri’nin de operasyona destek verebileceği belirtiliyor. Geçtiğimiz Aralık’ta IKYB Başbakanı Neçirvan Barzani, “PKK, Şengal’den çekilmeli, bölgede istikrarsızlığa neden oluyorlar” dedi. Ardından IKYB Başkanı Mesud Barzani, “PKK, Şengal’den çıkmazsa güç kullanırız” demişti. PKK yönetimi ise Barzani’ye “Şengal’de kalmaya devam edeceğiz” açıklamasıyla cevap verdi. Mart’ın başında karşı karşıya gelen PKK ve Rojava Peşmergeleri arasında çıkan çatışmada 1 PKK’lı terörist öldü, 3 PKK’lı ile 4 Peşmerge yaralandı.

“Bölgenin en büyük sorunu PKK”
Gelişmeleri VATAN’a yorumlayan terör uzmanı Abdullah Ağar, bölgedeki en önemli problemin PKK olduğunu vurguluyor: “NATO 2014’te imzaladığı ‘Müşterek Tehdit Dökümanı’nda PYD’nin terör örgütü olduğunu kayıtlara geçirdi. Terör örgütü PYD’yi kullanmak NATO’nun felsefesine, ABD’nin yasalarına ve işin kavramsal durumuna aykırı. Bu yapılanmanın sırf Batı dünyasının hedef ve menfaatlerine hizmet ediyor diye meşrulaştırılması veya şirin çocuğa dönüştürülmesi gelecek dönemde başlarını ağrıtacak. Güç savaşında PKK’ya biçilen rol; PKK’nın Sincar’da ortaya koymuş olduğu pozisyon nedeniyle parlatılması olarak görünüyor. Suriye’deki Kürtler PKK’lılaştırılıyor ve terörize ediliyor. DEAŞ çok önemli bir problem ama coğrafyanın en önemli sorunu PKK. DEAŞ kimlik tanımlaması yapılabilmiş bir örgüt. PKK’nın kimlik tanımlamasında kavramsal karışıklık var. Gerçekten Suriye insanın hayatı, yaşamı, güvenliği, bağımsızlığı ve geleceği konusunda bir mücadele verilecekse bunun meşru güçler ve devletler üzerinden yapılması lazım.”

PKK, Sincar’a nasıl yerleşti?
Çoğunlukla Ezidilerin yaşadığı Sincar, Ağustos 2014’te DEAŞ’ın eline geçti. 15 ay sonra Peşmerge güçleri ile PKK, bu bölgeye düzenledikleri ortak saldırılarla DEAŞ’I püskürttü. PKK, Sincar Dağı’nın 1463 metre yükseklikteki zirvesinde yer alan Saddam döneminden kalma askeri karakol da dâhil bir çok noktayı denetim altına aldı ve kontrol noktaları kurdu. Örgütün bölgeden çekilmek yerine kontrolü sağlaması IKBY ve Ezidilerin büyük kısmında tepkiye yol açtı.

10 Nisan 2017 Vatan Gazetesi 8. sayfa

NOT: Haberin 9 Nisan 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/pkk-dan-sincar-a-yiginak–1056477-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.