PKK sığınakları milli mühimmat NEB’le vuruldu

Genelkurmay, Kuzey Irak Zap’taki pkk barınak ve sığınaklarının TÜBİTAK tarafından üretilen ‘milli mühimmat NEB’ ile vurulduğunu açıkladı. NEB, sınır ötesinde ilk kez kullanıldı.

8 Nisan 2016 Vatan Gazetesi 13. sayfa
8 Nisan 2016 Vatan Gazetesi 13. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Genelkurmay Başkanlığı, Kuzey Irak’ta bulunan Kandil’deki Zap bölgesinde PKK’ya ait barınak ve sığınakların, 10 adet F-4 2020 ve F-16 savaş uçağının katıldığı hava harekatında milli mühimmat NEB (Nüfuz Edici Bomba) kullanılarak imha edildiğini açıkladı. Terörle mücadele harekatı kapsamında, 6 Nisan 2016 tarihinde saat 04.30-06.30 arasında, 4 F-4 2020 ve 6 F-16 ile sınır ötesi harekat düzenlendi. Kandil’in Zap bölgesindeki PKK’ya ait tespit edilen toprak 6 barınak ve mağaralardan oluşan hedefler, NEB kullanılarak tam isabetle vurularak ortadan kaldırıldı.

Dünyada ilk ve tek
TÜBİTAK SAGE ve MKEK ortaklığıyla geliştirme çalışmaları tamamlanan, yer üstü ve yer altındaki hedeflere karşı yüksek etkinlik sağlayan NEB, seri üretime geçmiş ‘ardışık delici harp başlığı’ taşıyan dünyanın ilk ve tek uçak bombası. NEB, Sahip olduğu ardışık delici Harp başlığı sayesinde düşük çarpma açılarında ve çarpma hızlarında bile diğer delici bombalara göre farklı hedef tiplerine karşı çok daha yüksek etkinlik sağlıyor.

Komutan incelemişti
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, 7 Kasım 2015’te Diyarbakır’da konuşlu terörle mücadele harekatlarında görev alan Hava Kuvvetleri birliklerini denetlemişti. Orgeneral Akar ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal, denetleme sırasında özel olarak ilgilendikleri NEB’in kullanımı ve geliştirilmesi hakkında bilgi almıştı.

Hedefe girdikten sonra patlıyor
En az 2.1 metre kalınlığında betonu delebilme kabiliyetine ve 27 km azami menzile sahip NEB, F-16 ve F-4 2020 savaş uçaklarında kullanılıyor. Önünde çukur (boşluklu) imla hakkı bulunan NEB’de bombanın hedefe teması veya öndeki tapa ile temastan hemen önce öndeki çukur imla hakkı infilak ederek hedefte ardışık harp başlığının içinden geçebileceği bir boşluk oluşturuyor. Bu boşluktan geçen ikincil harp başlığı hedefin içinde patlıyor. 2.60 metre boyunda ve 870 kg ağırlığındaki NEB, gömülü sert hedefler; yeraltı petrokimya depoları, sığınaklar, uçak hangarları, komuta kontrol merkezleri ile uçak pistleri, barajlar, köprüler, kritik binalar, sabit füze bataryaları, endüstriyel tesisler, park halindeki uçakların imhasında kullanılabiliyor.

NOT: Haberin 8 Nisan 2016 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/pkk-kampina-milli-bomba–932778-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.