“Neleri başarabileceğimizi ispatlıyorsunuz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, terör operasyonlarının gözdesi Bayraktar TB2 İHA’ların üretildiği Baykar’ın Ar-Ge ve üretim tesislerini ziyaret etti. Erdoğan yerli İHA’yı geliştiren mühendislere, “Bu ülkenin neleri başarabileceğini ispatlıyorsunuz” dedi.

3 Ağustos 2017 Vatan Gazetesi 8. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan son dönemde terörle mücadele operasyonlarında öne çıkan ve TSK’nın envanterine girdiğinden beri PKK’nın kırsal alandaki etkinliğini kısıtlayan Bayraktar TB2 İHA’ların üretildiği Baykar’ın Ar-Ge ve üretim tesislerini ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ziyareti sırasında Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Özdemir Bayraktar, Genel Müdür Haluk Bayraktar ve damadı Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar tesisler ve üretilen İHA’lar hakkında brifing verdi.

Tüm birimleri gezdi

Baykar’ın tesislerinde yaklaşık 1.5 saat kalan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Hava Aracı Elektronik Donanım Tasarım’, ‘Hava Aracı Tasarım ve Analiz’, ‘Gömülü Yazılım’, ‘Montaj ve Kompozit İmalat’ birimlerini inceledi. Tesiste çalışan mühendisler ve stajyerle de sohbet eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, özellikle Bayraktar TB2 gibi kendi klasmanında ileri teknoloji İHA sisteminin yazılım, elektronik, tasarım, aerodinamik vb. teknolojileri milli ve özgün olarak tasarlanıp geliştirmesinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

30 İHA, 20 bin saattir havada

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a verilen brifingte Şu ana kadar güvenlik güçlerinin envanterinde bir kısmı silahlı 30 İHA’nın görev yaptığı anlatıldı. Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nda 18, Jandarma Genel Komutanlığı’nda 6 ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nde 6 adet olmak üzere terör operasyonlarında aktif görev yapan toplam 30 İHA’ya 24 saat esaslı lojistik ve teknik destek verildiği ifade edildi. Ayrıca Bayraktar TB2’nin sorun yaşamadan havada 20 bin saatlik uçuşu geride bıraktığı da belirtildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a tesisin montaj hattında üretimi devam eden yeni seri İHA’lar da gösterildi.

Yazılıma özel ilgi

Özellikle ‘Hava Aracı Tasarım ve Analiz’ ile ‘Gömülü Yazılım’ birimleriyle yakından ilgilenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, İHA’ların yapımında kullanılan karbon fiber elyafın yerli üreticiden tedarik edilmesini memnuniyetle karşıladı. Bayraktar TB2 İHA’nın en kritik unsurlarından biri olan yerli yazılımı üreten mühendislere de teşekkür etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan yazılım birimindeki mühendislere, “Bu teknolojinin en önemli kısmı yazılım ve böylesine önemli bir teknolojinin milli olarak geliştirilmesine katılan sizler bu ülkenin neleri başarabileceğini ispatlıyorsunuz” dedi.

3 Ağustos 2017 Vatan Gazetesi 1. sayfa

NOT: Haberin 3 Ağustos 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/30-iha-20-bin-saattir-havada–1090208-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.