Milli tüfek operasyonda!

Geçtiğimiz ay seri üretimine başlanan ve dünyadaki 42 NATO testinin tümünü geçen tek piyade tüfeği olan MPT-76 operasyon bölgelerinde kullanılmaya başladı. 2017’de MKE ve Kale Kalıp’ın ürettiği 35 bin Milli Piyade Tüfeği MPT-76 TSK’nın envanterine girecek.

10 Haziran 2016 Vatan Gazetesi 12. sayfa
10 Haziran 2016 Vatan Gazetesi 12. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Milli Piyade Tüfeği MPT-76 operasyon bölgesinde görüntülendi. Geçtiğimiz Mayıs ayında seri üretimine başlanan ve dünyada 42 NATO testini geçen tek piyade tüfeği olan MPT-76’ın devam eden terör operasyonlarında görev yapan özel harekat birliklerine mensup askerler tarafından kullanıldığına ilişkin fotoğraflar sosyal medyada yer aldı.

35 bin tüfek envantere girecek
Yapılan seri üretim sözleşmesine göre MKE 2016’da TSK’ya ilk etapta 500 adet MPT-76 verecek. 2017’de ise MKE 19 bin 500, diğer üretici olan Kale Kalıp ise yaklaşık 15 bin yeni piyade tüfeğini TSK’ya teslim edecek. Böylece 2017 yılı içinde toplamda 35 bin 14 adet MPT-76 TSK envanterine girecek.

Yabancı generallerden tam not
MPT-76 son olarak Türkiye’nin tüm dünyayı etkilediği EFES 2016 Tatbikatı’nda dünya önünde görücüye çıktı. Tatbikatı izleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’la birlikte milli piyade tüfeğini inceledi. Milli Piyade Tüfeği MPT-76, Efes 2016 tatbikatında fiili atışlara katıldı. Aralarında Suudi Arabistan, Katar, ABD, Azerbaycan, Polonya, Almanya, Pakistan ve Birleşik Krallık askerlerinin yer aldığı tatbikatın seçkin gözlemci gününe pek çok ülkenin generalleri katıldı. Yabancı birlik komutanların inceledikleri MPT-76’ya tam not verdiği öğrenildi.

Dürbünsüz atışta tam isabet
Tatbikat programında olmamasına rağmen son anda programa dahil edilen MPT-76 atışları TSK’nın yüzünü güldürdü. Kara Kuvvetleri Komutanlığı personeli Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu’nun ürettiği MPT-76 tüfeği ile dürbünsüz atış yaptı. 500 metreden yapılan beş atışın beşinde hedefe tam isabet kaydedildi. Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Gelip Mendi başarılı personeli ödüllendirdi.

ABD, Azerbaycan ve Şili istiyor
MKE yetkilileri geçmişte askerin kullandığı G3 piyade tüfeğiyle ilgili yapılacak değişiklikleri Almanya’ya bildirmek zorunda olan bir ülke olan Türkiye’nin kendi milli silahlarını üreten bir ülke konumuna geldiğini vurguluyor. MPT-76’ya yoğun bir talep var olduğunu belirten yetkililer en büyük talebin ABD’den geldiğini bildirdi. Öte yandan Azerbaycan ve Şili’nin de aralarında yer aldığı bir çok ülkenin ordusunu tamamen MPT-76 ile donatmak istediği ifade edildi.

NOT: Haberin 10 Haziran 2016 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/milli-tufek-operasyonda–954457-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.