Milli Piyade Tüfeği MPT-76 orduya teslim ediliyor

MKEK tarafından üretilen milli piyade tüfeği MPT-76 bugün törenle TSK’ya teslim edilecek. 550 tüfeklik ilk kafile Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nca kullanılacak.

11 Ocak 2017 Vatan Gazetesi 9. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Makine Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) tarafından üretilen milli piyade tüfeği MPT-76’nın 550 tüfeklik İlk kafilesi yarın Kırıkkale’de törenle TSK’ya teslim edilecek. Envantere giren ilk MPT-76’lar Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nca kullanılacak.

İyileştirmeler yapıldı
MPT-76’nın ilk test kafilesi olan 200 tüfek Edirne’den Hakkari’ye çeşitli birliklerde kullanılarak test edildi. Bu 200 tüfeğin uzman kullanıcılarından alınan bilgilere göre tüfekte ufak iyileştirmeler yapıldı. Alınan verilere göre testler sırasında 1 milyon 100 bin mermi atılan MPT-76’nın ‘Gez’ sistemi geliştirildi. 413 parçadan oluşan MPT-76’nın görünümünde bir değişiklik olmazken bazı parçaların materyallerinin sertlikleriyle oynandı. Plastik aksamların konfigürasyonları değiştirildi.

Tek tek incelendi
MKEK sözleşme gereği ilk kafilenin ardından TSK’ya 19 bin 500 tüfek verecek. MKEK yetkililerinin seri üretimin ilk aşaması olarak gördüğü bu önemli teslim öncesi 550 tüfek, Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nın Milli Savunma Bakanlığı ve kuvvet komutanlıklarından istediği uzmanlar tarafından oluşturulan ‘muayene komisyonu’nda tek tek, titizlikle incelendi. Tüfekler muayene komisyonundaki incelemeyi eksiksiz geçti.

Ayda 3 bin tüfek
MKEK’nin Kırıkkale’deki fabrikasında MPT-76’ların seri üretimine geçilmesi için her şey hazır. 413 parça bulunan tüfeğin parçalarının imalatı devam ederken geriye bu parçalardan tüfeği oluşturmak olan son aşama kalıyor. Edinilen bilgiye göre ilk kafilenin tesliminin ardından MKEK, TSK’ya 1-1.5 aylık periyotta yaklaşık 3 bin MPT-76 teslim etmeyi hedefliyor. TSK’nın şu anda kullandığı ve lisansla Türkiye’de üretilen HK-33 piyade tüfeklerinin üreticisi Alman firması Heckler&Koch’un Türkiye’ye silah satmama yönünde karar aldığı iddia edilmişti. Uzmanlar dünyada NATO standartlarında 50 testi geçen tek tüfek olan MPT-76’nın askerlerimize dağıtılmasının ardından HK-33 gibi ithal tüfeklerin alınmasına gerek kalmayacağını belirtiyor.

Sarsılmaz da MPT-76 üretecek
MPT-76’dan geliştirilerek yapılan keskin nişancı tüfeği KNT-02 de test aşamasına geçtiği öğrenildi. KNT-02’nin testlerin ardından TSK envanterine girmesi bekleniyor. Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nca imzalanan sözleşmeye göre MKEK 20 bin, Kalekalıp 15 bin MPT-76 üretecek. Edinilen bilgiye göre silah teminin hızlanması için yerli silah üreticisi Sarsılmaz da tedarikçiler arasına katılacak. İlk etapta Sarsılmaz’a 3 bin adet MPT-76 siparişi verilmesi bekleniyor.

NOT: Haberin 10 Ocak 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/milli-tufekler-bugun-mehmetcigin-oluyor–1027186-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.