Meclis’e İHTAR!

TBMM’nin güvenlik önlemleri artırılması kapsamında Meclis çatısına Aselsan üretimi “İHTAR” anti-drone sistemi kuruluyor. Komuta kontrol sistemi, gözetleme radarı, elektro optik yönlendirici ve jammer bileşenleriyle çalışan sistem ses ve görüntü kaydı ile saldırı amaçlı mikro ve mini boyutlardaki drone’ları devre dışı bırakıyor.

9 Eylül 2017 Vatan Gazetesi 12. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

15 Temmuz Darbe Girişimi sırasında savaş uçakları tarafından bombalanan ve güvenlik önlemlerinin artırılan meclise elektronik kalkan yerleştiriliyor. TBMM’ye kuruldu, kurulacak denilen anti-drone sisteminin kurulumuna başlandı. ASELSAN tarafından üretilen ‘İHTAR’ anti-drone sistemi meclisin çatısına yerleştirildi.

Drone’ları devre dışı bırakıyor
Kurulan sistemin görüntüsü ilk kez sosyal medyada savunma araştırmacısı Emre Altuntaş tarafından yayınlandı. Kurulan sistem sayesinde meclis özellikle son dönemde saldırı amaçlı olarak terör örgütleri tarafından sıklıkla kullanılan çok rotorlu mini İHA tehdidinden korunmuş olacak. Devreye giren sistem sayesinde meclis yerleşkesine yaklaşan veya üzerinde uçan insansız hava araçlarına karşı İHTAR anti-drone sistemi devreye girecek. İHTAR’ın yollayacağı elektronik sinyallerle birlikte TBMM’ye yaklaşan drone’lar devre dışı bırakılacak. Sistem ayrıca drone tehdidine karşı Meclis yerleşkesinde elektronik bir kalkan oluşturacak.

Ses, görüntü kaydı ve terör saldırısı
Mikro ve mini boyutlardaki sivil insansız hava araçlarının havalimanlarına yakın uçurulması, kamu ve ticari alanlarda izinsiz görüntü ve ses kaydı yapılması veya terör amaçlı kullanılması gibi faaliyetleri engellemek amacıyla ASELSAN tarafından geliştirilen İHTAR hava savunma sistemi 4 alt bileşenden oluşuyor. Sistemin içinde ‘Komuta Kontrol Sistemi’, 40 km menzile sahip ACAR Gözetleme Radarı, hareketli hedefleri tespit ve takip eden elektro-optik sensöre sahip Hassas Stabilize Yönlendirici ve radyo frekans (RF) Kontrollü (amatör telsiz, cep telefonu, vb.) GERGEDAN RF Aktif Köreltme/Karıştırma (Jammer) Sistemi yer alıyor. İHTAR sistemi İHA’ların tespit edilmesi, otomatik olarak takibe alınması, tehdit olarak işaretlenmesi ve yasal olmayan faaliyetlerini önlemesi amacıyla kullanılan sistem radar ve kameralar, elektronik karıştırma ve aldatma sistemlerinden oluşuyor.

Sabit ve mobil kullanılabiliyor
Merkezi bir komuta kontrol sistemi ile yönetilen İHTAR, uzaktan komuta veya GPS kontrollü insansız hava araçlarının uzak komuta ve GPS kanallarının karıştırılmasına ve köreltilmesine de olanak veriyor. Sistem, enerji santralleri, hava alanları gibi sivil tesisler ile sınır karakolları, karargah binaları gibi askeri tesislerin korunmasında sabit veya mobil olarak kullanılabiliyor.

9 Eylül 2017 Vatan Gazetesi 1. sayfa

NOT: Haberin 9 Eylül 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/meclis-e-ihtar–1100780-gundem/) okunabilir.

 

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.