“Kuzey Kutbu soğumadan Türkiye ısınmaz”

Kuzey Kutbu’nda sıcaklığın aniden artarak -20 dereceye gelmesi uzmanları şaşırttı. Başta Erzurum ve Ardahan olmak üzere -35 dereceyi gören Doğu Anadolu’daki şehirler kutuplardan daha soğuk bir hafta geçirdi. İklim bilimci Prof. Dr. Levent Kurnaz, “Türkiye’de ve İstanbul’da beklenen soğuğun nedeni Kuzey kutbundaki sıcaklık artışı. Kutuplar soğumadan Türkiye ısınmaz” dedi.

28 Aralık 2016 Vatan Gazetesi 2. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Kuzey kutbunda sıcaklıklar korkutucu boyutta arttı. Kutup bölgesinde şu anda -40 derece ya da daha düşük olması gereken sıcaklıklar geçtiğimiz hafta -20 derece seviyelerine kadar düştü. Öte yandan Türkiye’nin doğusunda başta Erzurum olmak üzere bir çok şehirde sıcaklık -30 derecenin altına düşerek kutuplardan daha soğuk günler yaşadı. Geçtiğimiz hafta Erzurum’da gece sıcaklığı -35, Kars ve Ardahan’ın bazı bölgelerinde ise -31 olarak ölçüldü.

“Bin yılda bir olabilir”
Amerikalı bilim insanları bu artışı ‘akıl almaz’ olarak değerlendiriyor. Oxford Üniversitesi Doğal Değişim Enstitüsü’nden Dr. Friederike Otto, böyle bir sıcaklık dalgasının çok nadir gözüktüğünü, sadece 1000 yılda bir olabileceğini düşündüklerini söyledi. Dr. Otto, böyle bir sıcaklık değişiminin insan eliyle oluşturulmuş iklim değişikliğinin etkileri olmadan gerçekleşmesinin imkansız olduğunu belirtiyor. Danimarka Meteoroloji Enstitüsü ise geçen hafta 80. derece kuzey enleminde yaptığı ölçümlerde sıcaklığın normalde sıfırın altında 25 derece olması gerekirken eksi 5 derece olarak tespit etti.

“Kutup soğusa İstanbul ısınacak”
Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi iklim bilimci Prof. Dr. Levent Kurnaz, kutuplardaki sıcak artışını VATAN’a değerlendirdi: “Bunun adı iklim değişikliği. Kutup -30, -40 olması gerekirken 0 derecelere yaklaşıyor, Erzurum’da -10 olması gerekirken -30 derece oluyor. Denge bozuldu. Şu sıralar İstanbul bir türlü ısınamadı. Bunun arkasındaki sebep Kuzey Kutbu’ndaki soğuk. Soğuk hava bir yerde durmalı. Eğer kutupta durmuyorsa aşağıya doğru kayıyor. Kuzey Kutbu çok ısındığı için İstanbul çok soğudu. Kuzey kutbu soğusa İstanbul ısınacak.  Kuzey Kutbu soğumazsa Türkiye’nin de içinde olduğu enlem soğuk olacak. Mart ayı sonuna kadar sıcaklıklar muhtemelen böyle gidecek.”

Şehirler yok olacak!
Bilim insanlarının yaptığı çalışmalarda küresel ısınma sonucu ortaya çıkacak felaket senaryolarında kutuplardaki buzulların erimesi ve deniz seviyesinin yükselmesiyle kıyı yerleşimlerinin su altında kalacağını, sıcaklık artışı nedeniyle sıtma gibi sineklerden bulaşan hastalıkların yaygınlaşması, orman yangınları, bitki ve hayvanların yaşam düzenlerinin ve yerlerinin değişmesi ile bazı türlerin yok olacağı değerlendiriliyor.

NOT: Haberin 28 Aralık 2016 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/-kutup-sogumadan-turkiye-isinmaz–1022346-yasam/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.