Kumpasları aşıp general oldular

FETÖ tuzağıyla hapse düşen kurmay albaylara itibarları iade edildi. 2015’te 3, 2016’da 13, önceki gün yapılan 2017 YAŞ toplantısında ise 10 olmak üzere 26 kumpas mağduru kurmay albay, amiral ve general rütbesine terfi etti. Kumpas davalarında hapse atılan askerlerin bir gemiye benzeterek ‘TCG Hasdal TD-134’ dedikleri Hasdal Askeri Cezaevi üç yılda 5 tuğamiral çıkardı. 2017 YAŞ’ta Balyoz’dan 16 yıl ceza alıp 3 yıl hapis yattıktan sonra beraat eden Türker Koçpınar ile Ayhan Gedik, geçtiğimiz iki yılda ise cezaevi arkadaşları Özdem Koçer, Önder Çelebi ve Baybars Küçükata tuğamiral olarak TSK’nın komuta kademesine atandı.

4 Ağustos 2017 Vatan Gazetesi 1. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

YAŞ toplantısında Balyoz ve Askeri Casusluk olarak bilinen kumpas davalarında FETÖ mağduru olan Deniz Kuvvetleri’nde 8 kurmay albay tuğamiralliğe, Hava ve Kara kuvvetlerinde de ise 1’er kurmay albay tuğgeneralliğe terfi etti. Bu atamalar kumpas mağduru 10 kurmay albaya iade-i itibar olarak yorumlandı.

Vatan hainliğiyle bile suçlandılar
Her şey 20 Ocak 2010’da Taraf Gazetesi’nde ‘Balyoz Harekât Planı’ denilen belgelerinin yayınlanmasıyla başladı. Ergenekon ve bağlantılı davaların ardından Balyoz ve Casusluk davalarıyla TSK doğrudan hedefe alınmıştı. Yüzlerce asker, onlarca general; halka ateş açacaklar, camileri vuracaklar, komşu ülkeleri savaşa kışkırtacaklar, casusluk yaptılar ve hükümeti devirip darbe yapacaklar gibi akıl almaz iddialarla dalga dalga tutuklandı. Vatan hainliğiyle bile suçlandıkları yargılama sürecinde bir çok hak ve hukuk ihlali yapıldı. Hakkında kanıt bile olmayan askerler kurulan kumpasla yıllarca cezaevinde yattı. Aralarında beraati göremeden ölenler oldu. Yargılama sonunda askerler 13 ile 20 yıl arasında hapis cezalarına çarptırıldı. FETÖ/PDY yapısının çözülmesiyle haklılıkları ortaya çıkınca hepsi beraat etti. İşte o komutanlar bugün YAŞ’ta paşa yapılarak TSK’nın en kritik birim ve birliklerinin başına geçti.

Hasdal’ın amiralleri
Balyoz ve Askeri Casusluk kumpaslarında yıllarca hapis yattıktan sonra beraat ederek TSK’ya dönen muvazzaf subaylar üç yıldır terfi bekliyordu. Hasdal Askeri Cezaevi’nde yattıktan sonra orduya dönen 13 deniz kurmay albay tuğamirallik için gün sayıyordu. 2015’te Balyoz mağduru Özdem Koçer tuğamiral yapıldı. Koçer daha sonra Deniz Harp Okulu Komutanı oldu. 2016 YAŞ’ta Balyoz’da 3 yıl hapis yatan Önder Çelebi ile Baybars Küçükatay tuğamiral olarak atandı. Bu yıl ise cezaevi arkadaşlarından yine Balyoz davasında yaklaşık 3 yıl cezaevinde kalan ve 16 yıl hapis cezasına çarptırılan Türker Koçpınar ile Ayhan Gedik tuğamiralliğe terfi etti. Askerlerin bir gemiye benzeterek ‘TCG Hasdal TD-134’ dedikleri Hasdal Askeri Cezaevi, üç yılda 5 tuğamiral çıkardı. Son üç YAŞ dönemi dikkate alındığında ise 2015’te 3, 2016’da 13, 2017’de ise 9 olmak üzere toplamda 25 kumpas mağduru kurmay albay, amiral ve general rütbesine terfi etti.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı

Kanseri de yendi kumpası da
Kurmay Albay Ayhan Türker Koçpınar
Kurmay Albay Ayhan Türker Koçpınar, Gölcük’teki Donanma Komutanlığı Hücumbot Filosu’nda görevliydi. Balyoz davası kapsamında tutuklanan Albay Koçpınar, 3 yıl hapis yattı ve 16 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 2003’te suçlandığı sırada bir çeşit lenf kanseri olduğunu öğrendi. Daha sonra hastalığı yendi. Anayasa Mahkemesi’nin “hak ihlali” kararının ardından tahliye edildi ve yeniden yargılamada beraat etti. Albay Koçpınar, darbenin ardından Hücumbot Filotillası Komodoru olarak görev yaptı.

16 yıl hapis yatacaktı
Kurmay Albay Ayhan Gedik
Deniz Kurmay Albay Ayhan Gedik, Balyoz kumpasında gözaltına alındı. 2011’de tutuklandı. Dava sonucunda 16 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Dava sürecinde yapılan haksızlıkları ve hak ihlallerini yazdığı mektuplarla ifşa etti. Yeniden yargılamada beraat ederek TSK’ya döndü. Yalova Garnizon Komutanı olarak görev yapıyordu.

31 ay tutuklu kaldı
Kurmay Albay Şafak Duruer
Balyoz kumpasında tutuklandı. Tam 31 ay haksız yere tutuklu kaldı. “Bu örgütün bize, ailelerimize ve devletimize verdiği zarar nedeniyle davaya katılmak istiyorum.” diyerek FETÖ/PDY davalarında müşteki oldu. Balyoz davasında avukatı olan Hakan Tunçkol’un, FETÖ sanığı eski Zaman Gazetesi İmtiyaz Sahibi Alaeddin Kaya’nın avukatlığını yaptığını öğrenince, duruşmada “Silivri’de, Hasdal’da bir kere başım eğilmedi. Şu anda Murat Özenalp’in, Ali Tatar’ın ailesinin yüzüne bakamıyorum. Bu nasıl etik, nasıl meslek anlayışı?” diyerek avukatlığından azletmesiyle gündeme geldi.

Yurtdışından kendi geldi
Kurmay Albay Yavuz Kılıç
Yavuz Kılıç 199 depreminde enkazdan çıkarıldı. NATO görevinde olduğu Roma’dan kendi isteğiyle ifade vermeye geldi. Tutuklama kararı çıkınca kendi gelerek teslim oldu. “Bizi canlı canlı gömüyorlar” dediği davada 16 yıl hapis cezası aldı. Toplamda 21 ay cezaevinde kaldı. Serbest kaldıktan sonra Hasdal’ı iş yeri sanan 4 yaşındaki kızı Duru’nun “Baba bir daha işe gitme” isteğiyle karşılaştı.

Hapisten üniformasıyla çıktı
Kurmay Albay Mehmet Cem Okyay
Donanma’nın en büyük savaş gemilerinden TCG Gaziantep’in komutanlığını yaptıktan sonra Harekat Plan Şube Müdürüyken Balyoz davası kapsamında tutuklanan Kurmay Albay Cem Okyay, 2 yıl 10 ay kaldığı İstanbul Maltepe Askeri Cezaevi’nden üniformalarını giyerek çıktı. “TSK içinde kumpasçıların işbirlikçileri var. Ama bunlar tespit edilmiş değil. Bu şartlarda onlarla Atatürk’ün giydiği bu milletin üniformasını paylaşmak çok güç. TSK içindeki kumpasçılar temizlenmeden göreve dönmeyeceğim” dedi. 15 Temmuz Darbe Girişimi sonrası ‘acil’ koduyla Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın en önemli savaşa hazırlık birimi olan Harekât, Plan ve Teşkilat Daire Başkanlığı’nın başına getirildi. 49 yaşındaki Okyay, deniz harekatlarının planlanması ve gemilerin seçilmesinde söz sahibi oldu. Cezaevinde ‘Kapı’ adlı bir roman yazdı.

Casus diye tasfiye edilmek istendi
Kurmay Albay Aykut Manioğlu
Kurmay Albay Aykut Manioğlu (48) İzmir’deki Askeri Casusluk kumpasıyla TSK’dan tasfiye edilmek istendi. Deniz Kurmay Albay Aykut Manioğlu, 15 Temmuz süreci sonrası gözaltına alınan ve çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine gönderilen eski Tuğamiral Hasan Doğan’ın yerine Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanlığı’na getirildi.

Vatan haini yaftası
Kurmay Albay Yalçın Özkütük
İzmir’deki Askeri Casusluk ve Şantaj kumpasında vatana ihanet ile suçlandı. Kendisine kurulan kumpasta Yalçın Özkütük’ün (48) hazırladığı ‘Çok Gizli’ gizlilik derecesindeki askeri birliklerimizin savaş planlarının yer aldığı belgeye ‘Yunanistan’daki dostumuza iletilecek’ notunu düştüğü iddia edildi. Kumpas ortaya çıkınca aklandı. Deniz Kurmay Kıdemli Albay Yalçın Özkütük, aklanmasının ardından 3. Hücumbot Filotillası Komodoru olarak atandı.

Aklanıp terfi etti
Kurmay Albay İlker Özkan
Tuğamiralliğe terfi eden bir diğer isim olan Deniz Kurmay Albay İlker Özkan, yarbay rütbesinde TCG Yavuz Fırkateyni’nin komutanıyken İzmir Askeri Casusluk davasında yargılandı. Silah arkadaşları gibi aklandıktan sonra terfi ederek Kurmay Albay oldu. İlker Özkan son olarak Marmaris’teki 4. Muhrip Filotillası Komodorluğu’nu yapıyordu.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı

Gizli belge çalmakla suçlandı
Kurmay Albay Oğuz Okuyucu
Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda yaşanan önemli bir gelişme ise Tuğgeneral rütbesiyle komuta kademesine gelme ihtimali bulunan isimler oldu. İzmir Askeri Casusluk Davası’nda kumpasa maruz kalan F-16 pilotu Kurmay Yarbay Oğuz Okuyucu hakkında ‘Suç işlemek amacıyla kurulmuş örgüte üye olmak’ ve ‘Devletin güvenliğine ilişkin belgeleri temin etmek’ suçlamasıyla 4-11 yıl arasında hapis cezası istendi. Okuyucu, yaklaşık 2 yıl cezaevinde tutuklu kaldı. Kumpas davasından beraat eden Okuyucu daha sonra terfi ederek Albay rütbesiyle filo komutanlığına getirildi. Okuyucu son olarak darbe girişiminin ardından Genelkurmay tarafından FETÖ davalarında yargıya yardım etmesi için oluşturulan bilirkişi heyetine atandı. Kurmay Albay Oğuz Okuyucu YAŞ’ta tuğgeneralliğe terfi ettirildi.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı

Seminerde yoktu yine de  tutuklandı
Kurmay Albay Sami Yüksel
Kurmay Albay Sami Yüksel Burdur Garnizon Komutanı iken Balyoz kumpasıyla tutuklandı. Yargılama sürecinde Balyoz Harekat Planı’na ilişkin sözlü ya da yazılı emir almadığını ve hakkında iddianamede hiçbir kanıt olmadığını haykırdı. Hatta davanın esas dayanağı kabul edilen 1. Ordu Komutanlığı’nda düzenlenen seminere katılmadığı aynı tarihlerde Ankara’da ordu evinde kaldığı ispatlanmasına rağmen 13 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Beraat ettikten sonra TSK’ya döndü.

4 Ağustos 2017 Vatan Gazetesi 10. sayfa

NOT: Haberin 4 Ağustos 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/kumpasi-asip-general-oldular-1090483-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.