KORKUT’a Kos operasyonu

Yunanistan’ın Kos Adası açıklarında karaya oturan Türk gemisi Alcatras’da, Aselsan’ın Türk donanması için yeni geliştirdiği Korkut-D Hava Savunma Sistemi’nin taşındığı iddia edildi. Sistem önceki gün Alcatras’a yanaşan başka bir Türk gemisine transfer edilerek Yunanlıların eline geçmesi engellendi.

30 Aralık 2016 Vatan Gazetesi 14. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

İstanbul’un Tuzla limanından yola çıkarak Antalya’ya giden Türk bandıralı Alcatras adlı yük gemisinin 25 Aralık Pazar gecesi Bodrum’un Akyarlar Mevkisi açıklarında dümeni kitlendi. İçinde 5 personel bulunan 28 metre uzunluğundaki gemi, fırtınanın da etkisiyle Yunanistan’ın Kos Adası’nda bulunan Lambi plajına 100 metre kala sığ sularda karaya oturdu. Fırtına nedeniyle üç gün boyunca kurtarma çalışması yapılamadı. Fırtınanın 28 Aralık sabahından itibaren etkisini yitirmesiyle kurtarma çalışmaları başladı.

Sahil Güvenlik botları arasında gerginlik
Önceki gün iki römorkorla yapılan kurtarma çalışmalarına bir Yunan Sahil Güvenlik botu eşlik etti. Bölgeye gelerek uluslararası sulardan kurtarma çalışmalarını izleyen 313 nolu Türk Sahil Güvenlik Botu’na, Yunan Sahil Güvenlik Botu engel olmaya çalışınca gerginlik yaşandı. Birbirleriyle burun buruna gelen sahil güvenlik botundaki subayların, güverteye çıkarak bir süre konuşmaları dikkat çekti. Konuşmanın ardından Yunan Sahil Güvenlik botu uzaklaşarak kurtarma çalışmasının yapıldığı bölgeye geçti.

‘Gizemli kargo’
Karaya oturan Türk gemisini izleyen Yunan basını geminin içinde brandalanarak korunan ‘gizemli bir kargo’ olduğunu belirtti. Yunan medyası daha sonra gizemli kargonun ASELSAN’ın ürettiği KORKUT Hava Savunma Sistemi olduğunu iddia etti. KORKUT’un en önemli özelliklerinden biri Yunan jetlerinin en önemli kozlarından olan tahrip gücü yüksek, harp başlıklı SCALP-EG gibi seyir füzelerini engelleyerek imha etmesi olarak gösteriliyor. Savunma uzmanları SCALP seyir füzeleri sayesinde Yunan Hava Kuvvetleri’nin bölgede üstünlüğü olduğunu belirtiyor. Uzmanlar Yunan Ordusu’nun yakından izlediği KORKUT sayesinde Türk hava savunma sistemine karşı Yunanistan’ın en büyük kozu olan SCALP üstünlüğünün büyük oranda elinden alındığı ifade ediyor.

Türk gemisine transfer edildi
Kurtarma çalışmalarının başladığı 28 Aralık Çarşamba günü saat 16.00 civarında ise, ‘gizemli kargo’ Alcatras’a yanaşan başka bir Türk gemisine transfer edilerek Yunanlıların eline geçmesi engellendi. Kos Adası’nda yaşayan P.A. isimli Yunan vatandaşı, kargonun Alcatras’a yanaşan Türk gemisine aktarılışını sosyal medyada canlı olarak yayınladı.

Şubat’ta testleri başlıyor
ASELSAN tarafından üretilen ve ilki Ekim ayında Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilen KORKUT Kundağı Motorlu Hava Savunma Sistemi’nin donanma için geliştirilen modeli ‘KORKUT-D CIWS 35’in ilk prototipi de ortaya çıktı. Bir süredir ASELSAN’ın bahçesinde sergilenen ve sosyal medyaya fotoğrafı düşen prototipte 35 milimetrelik iki adet otomatik top bulunuyor. KORKUT-D sistemi, seyir füzeleri ve anti-gemi füzeleri başta olmak hava tehditlerini karşı etkin görev yapacak. Sistemin Şubat 2017’den itibaren testlere başlaması bekleniyor.

30 Aralık 2016 Vatan Gazetesi 14. sayfa

NOT: Haberin 30 Aralık 2016 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/korkut-u-kurtarmak-1023177-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.