IŞİD ‘yerle bir ederiz’ dedi

Süleyman Şah Saygı Karakolu’ndan şifreli yollanan raporlarda, IŞİD tehditlerinin arttığı ve 3-4 kez askerleri taciz ederek, Türk bayrağının indirilmemesi halinde karakolu yerle bir edeceklerini söyledikleri anlatılıyordu.

23 Şubat 2015 Vatan Gazetesi 11. sayfa
23 Şubat 2015 Vatan Gazetesi 11. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Süleyman Şah Saygı Karakolu’na yapılan ‘Şah Fırat’ operasyonu güvenlik uzmanlarına göre 2014 Temmuz’undan beri Genelkurmay Başkanlığı’nın planları arasında bulunuyor. Karakolda normalde Şanlıurfa’daki 20’nci Zırhlı Tugay Komutanlığı 3’üncü Hudut Alayı, 2’nci Tabur Komutanlığı’na bağlı 20 asker görev yapıyor. Komando eğitimi alan bu askerler Nisan 2014’ün sonunda karakola değişim yapılarak yerleştirildi.

Bordo Bereli takviyesi
Geçtiğimiz Mart’ta Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) elindeki cepheyi kaybederek Halep’in Münbiç İlçesi’ne bağlı Karakozak Köyü ve çevresini IŞİD’in kontrolüne bıraktı. 20 Mart 2014’te YouTube’da bir video yayınlayan IŞİD, Süleyman Şah Türbesi üç gün içinde boşaltılmaz ve Türk bayrağı indirilmezse türbeyi havaya uçurmakla tehdit etti. Bunun üzerine karakola yaklaşık 20 kişilik Bordo Bereliler olarak bilinen Özel Kuvvetler Komutanlığı’na mensup bir birlik konuşlandırıldı.

Şifreli raporlar
Peki operasyon neden daha önce değil şimdi yapıldı? Aslında bunda karakoldan Genelkurmay Başkanlığı’na gönderilen raporlar etkili oldu. Ele geçirilmemesi için şifreli yollanan raporlarda son günlerde karakola dönük tehdidin arttığı vurgulanıyordu. Bu süreçte IŞİD bir kaç kez karakolun elektriğini kesti. Yine IŞİD militanları 3-4 kez Türk askerini taciz ederek karakoldaki Türk bayrağının indirilmesini yoksa karakolu yerle bir edecekleri tehditleri savurdu. Ancak karakoldaki askerler tehditlere karşı görevlerine devam etti. Bölgede cephe kaybeden IŞİD ile Kobani’yi ele geçirdikten sonra morali yükselen YPG’nin daha öncekilerden çok daha büyük bir çatışmaya girebileceği haberleri geliyordu. Bu ortamda karakola her an bir saldırı düzenlenebileceği belirtiliyordu.

İki seçenek
Genelkurmay’a göre bu noktada iki seçenek masadaydı. Birincisi türbenin tamamen boşaltılmasıydı. İkincisi ise türbenin rutini olan asker değişimiydi. Ancak Genelkurmay Başkanlığı artan tehdidi göz önüne alarak türbeyi tamamen boşaltmayı tercih etti. Güvenlik uzmanları türbeyi boşaltmayı doğru bir karar olarak görüyor. Çünkü seçim öncesi hassas bir konuma sahip ve provokasyona açık bir alan olan Süleyman Şah Saygı Karakolu’na yapılabilecek bir saldırının sonuçları çok ağır olabilirdi. Uzmanlara göre en uygun zaman kollanarak yapılan operasyon askeri açıdan da oldukça başarılı olarak değerlendiriliyor.

Neden karadan?
Operasyonun karadan yapılmasının nedeni olarak IŞİD’in elindeki omuza alınarak karadan havaya fırlatılan MANPAD füzeleri gösteriliyor. Ürdün Kraliyet Hava Kuvvetlerine ait Pilot Yüzbaşı Muaz El Kesasibe’nin kullandığı F-16 bu füzelerle düşürülmüştü. Operasyon öncesi Türkiye, istihbarat elemanları aracılığıyla bölgede ağırlığı olan 20’den fazla yerel grupla görüşerek sınırı geçecek askeri birliğe karşı bir saldırı düzenlenmemesi için önlem aldı. Sınırın ‘0’ noktasında bulunan kuş uçuşu 180 metre uzaklıktaki Suriye Eşmesi ise çok daha güvenli bir nokta olarak görüldüğü için seçildi.

NOT: Haberin 23 Şubat 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/isid-yerle-bir-ederiz-dedi-743042-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.