İkinci silahlı yerli İHA yolda

Silahlanan ilk milli İHA Bayraktar TB2’nin ardından Vestel tarafından geliştirilen Karayel İHA’lar da milli mühimmat takılarak silahlandırılacak.

1 Haziran 2016 Vatan Gazetesi 4. sayfa
1 Haziran 2016 Vatan Gazetesi 4. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Efes 2016 Tatbikatı milli İHA’ların dünyanın göz önüne çıkmasını sağladı. Tatbikat boyunca Baykar Makina tarafından üretilen ve TSK envanterine giren ilk milli silahlı İHA olan Bayraktar TB2 ile Vestel Savunma Sanayi’nin geliştirdiği Karayel İHA başarılı uçuşlar yaparak görevlerini eksiksiz tamamladı. Yerli İHA’lar uluslararası gözlemcilerden de tam not aldı.

8 aydır görevde
Vestel Savunma Sanayi Karayel’in ihracatı için farklı ülkelerle görüşmelere başlandığını açıkladı. Ekim 2015’ten günümüze kadar 1.500 saatlik uçuş gerçekleştiren Karayel, faydalı yükü (kamera), ana ve yedek veri bağı entegrasyonuyla ileri üs transferlerini yapar halde TSK tarafından operasyonel olarak kullanılıyor. Karayel İHA, katapultla kalkış, paraşütle iniş ana performans kriterini sağlayamadığı ve 3 yıl geciktiği için TSK envanterine girmedi. Ancak Karayel İHA’lar TSK tarafından hizmet alımı yoluyla Vestel’den kiralanarak operasyonel göreve çıkıyor.

Atış testlerine başlayacak
Vestel Savunma silahlı İHA çalışmalarında fiili entegrasyon aşamasına geçerek yerli mühimmatların Karayel’de kullanılmasına yönelik tasarım ve üretim faaliyetlerine devam ediyor. Yaklaşık 3 ay gibi kısa sürede mühimmat entegrasyonu tamamlanan mühimmatlı Karayel’in, Nisan ayı ortasında uçuş ve yer testlerini başarıyla gerçekleştirdiği bildirildi. Karayel’in kısa bir süre içinde yerli mühimmatla atış testlerine başlayacağı öğrenildi.

NOT: Haberin 1 Haziran 2016 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan () okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.