İkinci kafile Katar’a ulaştı

Türkiye ile Katar arasında yapılacak ortak tatbikata katılacak ikinci Türk askeri kafilesi Doha’ya ulaştı. Kafileyle birlikte tatbikatta kullanılacak zırhlı personel taşıyıcılar da gönderildi.

1 Temmuz 2017 Vatan Gazetesi 11. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Türkiye ile Katar arasında imzalanan askeri işbirliği anlaşması kapsamında Katar’da kurulacak askeri üste görev alacak ikinci Türk askeri kafilesi önceki gece gitti. Katar Savunma Bakanlığı gelen yeni grup Türk askerinin başkent Doha’ya ulaşmasını bir basın açıklamasıyla duyurdu. Katar Savunma Bakanlığı Türk askerlerinin yapılacak ortak tatbikata katılacağını açıkladı. Doha’ya inen Türk askerleri Katarlı yetkililer ve komutanlar tarafından karşılandı.

Tatbikatta görev alacaklar
Doha’ya ulaşan Türk askerleri Tarık Bin Ziyad askeri üssünde tatbikata hazırlanacak. Türk askeri öncelikli olarak Türkiye ile Katar arasında yapılacak ortak tatbikatta görev alacak. Askerleri taşıyan TSK’ya ait askeri kargo uçağıyla Katar’daki tatbikatta kullanılmak üzere zırhlı personel taşıyıcılar da gönderildi. TSK’dan konuyla ilgili bir açıklama gelmezken ikinci kafilenin sayısının da ilk kafileye yakın olduğu ifade ediliyor.

İlk kafilede 23 asker
TSK ilk olarak 22 Haziran’da Türkiye ile Katar arasında askeri eğitim, işbirliği ve birlik konuşlandırılması kapsamında yapılan hukuki düzenlemeler çerçevesinde Doha’ya 5 zırhlı araç ve 23 askeri personel göndermişti. Katar’da hâlihazırda 88 Türk askeri bulunuyordu. İlk kafilenin gitmesiyle Katar’daki Türk asker sayısı 111’e çıktı. TSK daha önce Katar’a gidecek araçların hafif zırhlı ve değişik tip tekerlekli araçlar olacağı, bunlar içinde tank bulunmayacağını açıklamıştı.

Bin Türk askeri
Edinilen bilgiye göre ileri aşamada Katar’a gidecek asker sayısının bini geçebileceği belirtiliyor. Aynı şekilde TSK’ya ait hava unsurlarının da Katar’a konuşlandırılması öngörülüyor. Uzun zamandır planlanan tatbikatlar, silahlı terörist gruplarla mücadele çabalarını arttırmayı ve bölgede istikrarı sürdürmeyi amaçlıyor. Türk yetkililer, tatbikatın Körfez’deki hiçbir ülkeyi hedef almayacağını aksine tüm bölgenin güvenliği için yapılacağına dikkat çekiyor. Körfez krizinin ardından yapılan Katar’la askeri işbirliği anlaşmaları, TSK unsurlarının Katar Silahlı Kuvvetleri’ne askeri eğitim vermesini ve ortak tatbikat yapılmasını içeriyor.

NOT: Haberin 1 Temmuz 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/ikinci-kafile-katar-a-ulasti-1080949-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.