Hassas hedefi ‘Kamikaze İHA’ vuracak

Türkiye’nin istediği yenil nesil kamikaze İHA’lar teröristlerle girilen çatışmalarda hassas hedefleri vurmak için kullanılacak. Küçük bir patlayıcı başlığa sahip olacak kamikaze İHA tek asker tarafından sırt çantasında taşınıp, kullanılabilecek.

27 Mart 2016 Vatan Gazetesi 12. sayfa
27 Mart 2016 Vatan Gazetesi 12. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nın (SSM) yerli ve yabancı savunma teknolojisi firmalarına yaptığı ihale çağrısıyla gündeme gelen ‘Kamikaze İHA’ (Vurucu İHA) terörle mücadelede öne çıkacak yeni silah olarak görülüyor. SSM ilk etapta üreticilerden temel kriterler olarak menzili 5 ile 7 km. olan, en fazla 10 kg. ağırlığında ve en az 10 dakika uçuş süresi bulunan İHA’lar bekliyor. SSM tarafından önemsenen diğer kriter ise küçük bir patlayıcı başlığa sahip olacak ‘Vurucu İHA’nın verilen koordirnatta patlayabilen bir sisteme sahip olması gerekiyor.

Sırt çantasında taşınacak
Uzmanlar Kamikaze İHA’ların çok daha hafif olabileceğini genelde ortalama 5 kg. ağırlığında olup çatışma bölgelerinde rahatça taşınabileceğini belirtiyor. Savunma uzmanları tek bir operatör pilot askerin sırt çantasında taşıyabileceği sistem ile özellikle sivil kayıpların önüne geçilmesi hedeflendiğini belirtiyor. Küçük bir fırlatma tüpünden fırlatılan İHA, kanatları açıldıktan sonra havada elektrik motoruyla sessizce uçuyor. 150 km/s hıza ulaşabilen Kamikaze İHA’lar alınan görüntü sonrası pilotu tarafından tespit edilen hedefe dalarak vuruyor.

Nokta vuruş hassasiyeti
Anti personel ve anti tank füzeleriyle donatılan ve nokta vuruş hassasiyetine sahip olan Kamikaze İHA’ları aslında ‘gezgin mühimmat’ (loitering munition) olarak tanınıyor. Uzmanlar küçük bir grup teröristle temas sağlandığında asker göndermek, topçu ateşi açmak ya da hava saldırısı düzenlemek gibi opsiyonları ‘sinek öldürmek için balyoz kullanmak’ olduğunu ifade ederek , Kamikaze İHA’ların asimetrik savaşa yönelik bir sistem olduğunu belirtiyor. Dünyada Kamikaze İHA’ları ABD (Kara ve Deniz kuvvetleri, Güney Kore, İngiltere, İsrail, İran ve Çin orduları kullanıyor.

27 Mart 2016 Vatan Gazetesi 1. sayfa
27 Mart 2016 Vatan Gazetesi 1. sayfa

NOT: Haberin 27 Mart 2016 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/teroristlere-kamikaze–928613-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.