‘Hamal’da 2 milyar liralık kokain!

Geçtiğimiz yıl İngiltere’de piyasa değeri 512 milyon Pound (2 milyar lira) olan, 3.2 ton kokainle yakalanan Tanzanya bandıralı ‘Hamal’ isimli römorkör geminin kaptanı Mümin Şahin ve ikinci kaptanı Emin Özmen mahkemede suçlu bulundu. İngiltere tarihinin en büyük uyuşturucu kaçakçılığıyla yargılanan iki Türk’ün cezası 12 Ağustos’taki duruşmada açıklanacak.

13 Temmuz 2016 Vatan Gazetesi 7. sayfa
13 Temmuz 2016 Vatan Gazetesi 7. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

İngiltere Ulusal Suç Ajansı (NCA) ve Kraliyet Donanması tarafından 23 Nisan 2015’de İskoçya’nın Aberdeen şehrinin 160 kilometre açığında yakalanan Tanzanya bandıralı ‘Hamal’ adlı romörkör geminin kaptanları uyuşturucu kaçakçılığından suçlu bulundu. 3.2 ton yüksek saflıkta kokainle yakalanan kaptan Mümin Şahin (47) ve ikinci kaptan Emin Özmen’in (50) Glasgow Yüksek Mahkemesi’nde görülen duruşmada suçları sabit görüldü. İngiltere tarihinin en büyük uyuşturucu kaçakçısı olan Şahin ve Özmen’in cezası 12 Ağustos’taki duruşmada açıklanacak.

Sıra dışı rota
İstanbul Tuzla’dan yola çıktığı saptanan 32 metre uzunluğundaki Hamal, Yunanistan ve İspanya’da Kanarya Adaları’nın gözde şehri Tenerife’ye uğradıktan sonra Atlas Okyanusu’nu geçerek Güney Amerika’da Guyana’ya demirledi. Burada kokain yüklenen gemi Kuzey Denizi’ne yöneldi. Uzmanlar gemideki kokainin büyük miktarının Hamburg Limanı’na indirileceğini tahmin ediyor. Geminin sıra dışı bir rota takip etmesi ve yolculuk sürerken ‘Otomatik Tanınma Sistemi’ (AIS) cihazını kapatması dikkat çekince Fransa ve Birleşik Krallık yetkilileri gemiyi izlemeye aldı.

Fransız müşteriler ispiyonladı
Fransız polisinin başlattığı soruşturmada geminin Fransa’daki müşterileri tespit edildi. Müşterilerden elde edilen bilgide ise gemide yüksek miktarda kokain olduğu öğrenildi. Uluslararası sularda başlatılan operasyonda geminin uyuşturucu taşımak için modifiye edildiği saptandı. 23 Nisan’da gemiye yapılan baskında ön taraftaki gizli bölmede 129 balya içinde 3.2 ton, yüzde 54 ile yüzde 78 saflık oranında A sınıfı kokain ele geçirildi. Geminin hepsi Türk olan 9 mürettebatı tutuklandı.

Yargıç kulaklarına inanamadı
Aberdeen Sheriff Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmada Mustafa Ceviz (54), Muhammet Seçkin (26), ve Abdulkadir Cırık (31) serbest bırakıldı. Sheriff Mahkemesi’nde 12 hafta süren yargılama sonucunda susma hakkını kullanan 6 zanlı Glasgow Yüksek Mahkemesi’ne sevk edildi. Yargılamayı yürüten Lord Kinclaven kendisi ve jürinin uyuşturucu görmek istemesi üzerine 3.2 ton kokain özel bir birlik tarafından Glasgow’a mahkemenin bahçesine getirildi. Yapılan incelemede yüzde 15 oranında saflaştırıldığında piyasa değerinin 512 milyon Pound (Yaklaşık 2 milyar TL) olduğunun açıklanması üzerine Yargıç Lord Kinclaven kulaklarına inanamadı.

“İşe otobüs durağındaki ilanla girdim”
Mahkemede ifade veren mürettebattan Mustafa Güven, 3 çocuk babası olduğunu ve işi Türkiye’de bir otobüs durağında gördüğü ilanla bulduğunu söyledi. Daha önce hiçbir denizcilik tecrübesi olmadığını belirten Güven, denizde çalışmanın heyecan verici olduğunu düşündüğünü anlattı. Güven, kaptanlarla yaptığı görüşmede kendisine 6 ay yolculuk yapacaklarını ama nereye gidileceğinin kendisine söylenmeyeceğini ifade etti. Güven, geminin Yunanistan, Tenerife ve Guyana uğradığını belirtti.

“Taşıması 3 gün sürdü”
Duruşmada İbrahim Dağ (47), Ümit Çolakel (38), Kayacan Dalgakıran (63) ve Mustafa Güven (47) delil yetersizliğinden beraat etti. Kraliyet Sınır Gücü Bölgesel Sorumlusu Tony McMullin, “Kokaini bulabilmek ve çıkartmak için özel bir birim görev yaptı. Kokainin gemiden güvenli alana taşıması 3 gün sürdü” dedi. Bunun Avrupa denizlerinde yakalanan en büyük kokain miktarı olduğunu söyleyen NCA Kıdemli Dedektifi John McGowan ise, “Araştırmalarımıza göre kokainin büyük miktarı Avrupa’da yine önemli bir kısmı ise İngiltere topraklarında satılacaktı. Bu da artan suç ateşine benzin dökecekti” diye konuştu.

NOT: Haberin 13 Temmuz 2016 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/-hamal-da-2-milyarlik-kokain-966052-yasam/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.