FETÖ’cü SAT komandolarını Poyrazköy sanıkları yakaladı!

Darbe girişimine katılarak Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ile komutanları Akıncı Jet Üssü’nde rehin tutan SAT komandolarını mesai arkadaşları yakaladı. İstanbul’a dönen darbeci 11 SAT komandosunun yakalandığı operasyonu Poyrazköy Davası’nda hapise atılan SAT Komutanı Deniz Albay Turhan Ecevit ve yardımcısı Deniz Albay Ercan Kireçtepe yönetti.

23 Temmuz 2016 Vatan Gazetesi 13. sayfa
23 Temmuz 2016 Vatan Gazetesi 13. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

15 Temmuz darbe girişiminde karanlıkta kalan detaylar gün yüzüne çıkmaya devam ediyor. Edinilen bilgiye göre darbe girişimine 24 Sualtı Taarruz Komandosu (SAT) katıldı. TSK’nın en seçkin askerleri arasında yer alan özel eğitimli SAT’lar darbe gecesi için ya izin aldılar ya da özellikle mesai ve nöbetlerini değiştirdiler. Gece yapılan sayımda darbeye katılanlar tespit edildi.

Komutanları rehin aldılar
İstanbul’daki SAT üssünden tam teçhizatlı olarak Ankara’ya geçen darbeci komandoların bir kısmının Marmaris’te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oteline yapılan saldırıya katıldığı tespit edildi. Ankara’da kalan cuntacı SAT Komandoları ise Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Kara Kuvvetleri Komutanı Salih Zeki Çolak, Orgeneral Yaşar Güler ile Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal’ın rehin tutulduğu darbenin merkez üssü olarak gösterilen Akıncı 4’üncü Ana Jet Üssü’nün güvenliğini sağladı.

Mesai arkadaşları yakaladı
Ancak darbeci SAT komandolarını etkisiz hale getiren yine kendi mesai arkadaşları oldu. Darbe girişiminin başarısız olmasının ardından 11 SAT komandosu asker İstanbul’a döndü. Bu ekibin İstanbul’a döndüğünü haber alan SAT Komutanı Deniz Albay Mustafa Ecevit Turhan ve yardımcısı Deniz Albay Ercan Kireçtepe liderliğinde operasyon başlatıldı. Poyrazköy Davası’nda terör örgütü üyeliğiyle suçlanıp hapis yatan ve geçtiğimiz Ekim ayında beraat ederek görevlerine dönen Turhan ve Kireçtepe’nin yönettiği operasyonda 11 darbeci SAT komandosu yakalanarak gözaltına alındı. Gözaltına alınan darbeci askerler polise teslim edildi.

5 SAT hala firari
Darbe girişimine katılan 6 SAT Komandosu ise Akıncı 4. Ana Jet Üssü’nden ayrılarak Ankara’da Sincan Cumhuriyet Savcılığı’na teslim oldu. Önceki gün Muğla’nın Ula İlçesi’nde yakalana Üsteğmen A.S. ile birlikte iki SAT komandosu ise Marmaris’te yakalandı. Edinilen bilgiye göre darbe girişiminin ardından 5 SAT komandosu ise firar etti. Ankara ve çevresinde olduğu tahmin edilen firari SAT komandoları polis ve askerler tarafından her yerde aranıyor.

Terör örgütü üyesi demişlerdi
Temmuz 2009’da İstanbul Poyrazköy’de boş araziye gömülü olarak ulunan patlayıcılar ve sahte olduğu söylenen dijital delillerle ilgili bir çok asker, örgüt üyeliği ve yöneticiliği iddiasıyla tutuklanarak Hasdal Cezaevine gönderildi. Haklarında müebbet hapis istemiyle iddianame hazırlandı. Ancak her şeyin bir komplo olduğunun ortaya çıkmasıyla 2015 yılında bütün sanıklar beraat etti. Terör örgütü üyeliği iddiasıyla müebbetle yargılanan Poyrazköy davası sanıklarından Deniz Yarbay Mustafa Turhan Ecevit 7.5 ay tutuklu kaldı. Ecevit beraat etmesinin ardından albaylığa terfi ederek SAT Komutanlığı’na atandı. Ercan Kireçtepe ise 4,5 yıllık tutukluluğun ardından yarbaylıktan albaylığa terfi ettirilerek Ecevit’in yardımcılığına getirildi. Ecevit ve Kireçtepe’nin de aralarında olduğu yargılanan askerlerin bir kısmı mahkemede, bazı mesai arkadaşlarının kendilerine komplo kurduğunu söylemişti.

NOT: Haberin 23 Temmuz 2016 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/kumpasin-intikami–969469-gundem/ ve http://www.gazetevatan.com/-teror-orgutu-uyesi-demislerdi-969485-gundem/ar

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.