Soma’da iflaslar kapıda!

Soma’da yaşanan facianın ardından hayatını kaybeden ve işten çıkarılan toplam 2 bin 831 kişinin 41 milyon lira tutan kıdem tazminatları ödenmezken, kazanın yaşandığı madenin sahibi Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.’nin ilçedeki esnafa olan yaklaşık 25-30 milyon liralık borcu da ödenmiyor. Soma Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hakan Işık, “KOSGEB kredilerinin geri ödemesi Temmuz’da başlıyor. Eğer ödeme yapılmazsa Soma’yı çok zor bir yaz bekliyor” dedi.

18 Mayıs 2015 Vatan Gazetesi 7. sayfa
18 Mayıs 2015 Vatan Gazetesi 7. sayfa

Daha fazlasını oku

Soma davasında ‘yüzleşme’ günü!

Soma’da sorumlu devlet görevlileri yine yargılanmayacak

Soma faciasının ikinci duruşmasına 301 şehit madencinin yakınlarının gözlerine bakmalarını istediği madenin patronu Can Gürkan’ın da aralarında olduğu 8 tutuklu sanık bugün salonda mağdur ailelerinin karşısında olacak. Ancak Danıştay’ın aksi yöndeki kararına rağmen Çalışma ve Enerji bakanlıkları izin vermediği için kamu görevlilerinin yargılanmasına başlanamayacak.

15 Nisan 2015 Vatan Gazetesi 11. sayfa
15 Nisan 2015 Vatan Gazetesi 11. sayfa

Daha fazlasını oku

Şirket yöneticilerine müebbet, kamu görevlilerine ret!

Soma maden faciasında bilirkişi raporu ve suç duyurusunda sorumlu bulunan kamu görevlilerinin soruşturulmasına ilgili bakanlıklar izin vermedi. Manisa Barosu Başkanı Zeynel Balkız, “Bakanlık savcılığa isimleri dahi bildirmedi. Adil bir yargılama için kamu görevlileri yargılanmalı” dedi.

 

7 Kasım 2014 Vatan Gazetesi 12. sayfa
7 Kasım 2014 Vatan Gazetesi 12. sayfa

Daha fazlasını oku