Niye sondaj yapalım ki veririz cezayı giderler!

İŞTE FACİAYI GETİREN ZİHNİYET!
Niye sondaj yapalım ki veririz cezayı giderler!

Ermenek’te 18 işçinin mahsur kaldığı madeni son denetleyen müfettiş sondaj yapılmadığını tespit etti, mevzuat gereği 1680 TL ceza yazdı. Eğer ceza komik değil caydırıcı olsaydı, bu kaza yaşanmayacaktı.

Madende Haziran ayında son denetimi yapan İş Müfettişi Erdoğan Şeker 8 ayrı kusur tespit etti, 9 bin TL ceza yazdı. Teftiş sonucu hazırladığı raporda, yer altı sularına ve ocağın yan ocaklarla mesafesine ilişkin riski ölçmek için gerekli ‘kontrol sondajı’nın yapılmadığını vurguladı. Mevzuat gereği bunun cezası 1680 TL’ydi.

Sondaj yapıldığı takdirde iş durması nedeniyle yaklaşık 33 bin TL kaybedecek olan Has Şekerler Madencilik, para cezasını ödeyip sondaj yapmadan galeri açmaya devam etti. Ve facia yaşandı. O müfettiş dün ‘Biz uyarılarımızı yapmıştık. Sondajlar yapılsaydı kazanın önüne geçilebilirdi. O firma geçmişten beri sondaj yapmadı, ihtarlarımıza uymadı’ dedi.

31 Ekim 2014 Vatan Gazetesi 1. sayfa
31 Ekim 2014 Vatan Gazetesi 1. sayfa

Daha fazlasını oku

Çift asgari maaş için yemek ve servisi kesmiş!

Ermenek’teki kazada maden patronunun torba yasayla gelen yer altındaki işçilere en az iki asgari ücret tutarında maaş ödenmesi şartı yüzünden daha önce işçilere verdiği yemek ve servis hizmetini kestiği ortaya çıktı. İşçilere öğle tatili için izin verilmeyen madende madenciler su baskınına evden getirdikleri yemekleri yer altında yerken yakalandı.

30 Ekim 2014 Vatan Gazetesi 12. sayfa
30 Ekim 2014 Vatan Gazetesi 12. sayfa

Daha fazlasını oku