Çift asgari maaş için yemek ve servisi kesmiş!

Ermenek’teki kazada maden patronunun torba yasayla gelen yer altındaki işçilere en az iki asgari ücret tutarında maaş ödenmesi şartı yüzünden daha önce işçilere verdiği yemek ve servis hizmetini kestiği ortaya çıktı. İşçilere öğle tatili için izin verilmeyen madende madenciler su baskınına evden getirdikleri yemekleri yer altında yerken yakalandı.

30 Ekim 2014 Vatan Gazetesi 12. sayfa
30 Ekim 2014 Vatan Gazetesi 12. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / HABER MERKEZİ

Ermenek’te su baskını sonrası 18 madencinin mahsur kaldığı Has Şekerler Madencilik’in daha önce işçilere verdiği yemek ve servis hizmetini kestiği ortaya çıktı. Yemek kesildiği için evlerinden sefer tasıyla yiyeceklerini getiren işçiler daha önce dışarı çıkarak yedikleri yemeklerini madende yerken sofra başında su baskına yakalandılar.

 

“Yemek dışarıda yense kurtulacaklardı”
Kazanın yaşandığı madende 4 yıldır çalışan madenci Arif Kaplan, “Burada çok büyük bir felaket yaşandı. Duyar duymaz iş yerine geldik. Aşağı indik, aşağısı suyla doluydu. Su bitmeden ileriye ulaşmak mümkün değil. Aş içeride yendiği için saat 12.00’de gerçekleşen kaza arkadaşlarımızı yemekte yakaladı. Bundan önce yemek dışarıda yeniyordu. Torba yasa çıkmasıyla birlikte yemeğin içeride yenmesine start verildi. Eğer yemek içeride yenmeseydi arkadaşlarımız şimdi aramızda olacaktı” dedi.

 

Yemek ve servis kesildi
Kazanın yaşandığı madenin sahibi daha önce eksikleri nedeniyle kapatılmış eksiklerini tamamlamasının ardından 15 gün önce tekrar faaliyete geçerken torba yasada işçilere en az 2 asgari maaş şartı yüzünden işçilerle yemekleri ve servislerini karşılamamak üzere anlaştı. Kazadan sonra konuşan bir çok madenci daha önce yemeği maden dışında yediklerini işçiye ödenecek iki asgari maaş yüzünden patron Saffet Uyar’ın yemeği ve servisi kestiğini anlattı. Bölgede çalışan bir çok madencinin de 45 gündür yemeklerin dışarıda yenmesi için işe gelmediği öğrenildi. Madende çalışmaya başlayan işçilerin ise zorunluluk ve maaşlarını alamadıkları için işe gelmeye başladığı ifade edildi.

 

“Öğle tatili yoktu”
Ocakta mahsur kalan ağabeyleri Kerim ve Ali Haznedar bekleyen Ayşe Öztürk, “Biz aynı acıların yaşanmasını istemiyoruz. Neden öğle tatilinde tozun içinde tuvalete gitmeye dahi izin verilmeyip içeride yemek yeniliyor” dedi.

 

“İki asgari ücreti çok gördüler”
Ermenek’e gelen Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay ise madenlerdeki çalışma koşullarını eleştirerek torba yasayla madencilere 2 asgari ücret düzeyinde maaş verilmesinin işverenlerce çok görüldüğünü söyledi. Bu düzenlemenin ardından bazı işletmelerde yemek ve servis hizmetlerinin kesildiğini anlatan Atalay, “5 liralık, 10 liralık yemek hizmetini keserek bir şey olmaz. Madencilerin ne şartlar altında çalıştığını gördükten sonra bu tür davranışlar ibretlik” diye konuştu.

 

“Torba yasayı işçiye karşı kullanmışlar”
Maden Mühendisleri Odası Genel Başkanı Ayhan Yüksel ise, “Kaza yemek saatinde ya da dışında her an olabilirdi. Burada işçiler daha önce işverenin yemeği sağladığını ama torba yasadan sonra yemek hizmetini kestiğini anlatıyor. Torba yasa sonrası işçi maaliyetleri yükselince işverenler torba yasayı kullanarak işçilerin haklarında daha da geriye gitmiş” dedi.

 

Not: Haberin 30 Ekim 2014 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/patron-torba-yasa-nin-boslugundan-yararlanmis-692062-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.