“En zeki adam bile bu tuzağa düşer”

Rus hackerların Türkiye’ye yönelik yaptığı ‘Piyon Fırtınası’ adlı siber saldırı operasyonunu yorumlayan bilişim güvenliği uzmanı Ersin Koç, Başbakanlık ve TBMM serverlarına yapılan siber saldırı için kullanılan ‘olta’ yönteminin basit ama etkili olduğunu belirterek, “En zeki adam bile bu tuzağa düşebilir” diyerek uyarıyor.

10 Mart 2016 Vatan Gazetesi 17. sayfa
10 Mart 2016 Vatan Gazetesi 17. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Rus hackerların Türkiye’ye yönelik yaptığı ‘Piyon Fırtınası’ adlı siber saldırı operasyonunu yorumlayan bilişim güvenliği uzmanı Ersin Koç, saldırıların doğrudan Başbakanlık ve TBMM serverlarına yapıldığını belirtiyor. Ersin Koç kullanılan ‘olta’ yönteminin basit ama etkili bir siber saldırı şekli olduğunu belirtiyor: “Phishing ya da olta saldırısı dediğimiz bu siber saldırı yöntemi tamamen karşıdaki kişiyi aldatma esasına dayanıyor. Saldırının amacı hedefteki kurumlarda görevli kişilerin şifrelerini ve kullanıcı hesaplarını ele geçirmek. Genelde ‘şifrenizi değiştirmelisiniz’ ya da ‘hesabınız kililendi, açın’ gibi bir uyarı gelir. Tıklayıp girdiğinizde onların sistemine düşmüş olursunuz. Şifrenizi yazdığınız andan itibaren tüm hesap bilgileriniz ele geçirilmiş olur. En zeki adamlar bile bu basit tuzağa düşebilir. Çünkü genelde kimse adres çubuğuna bakarak veri girmez. Bu saldırılar serverda bulunan bir açıktan içeri sızılarak yapılmıyor. Hackerlar bu saldırılarda genellikle mail şifresi çalmak için tüm kullanıcılara spam mail atıp web’den şifre girmelerini beklerler.”

NOT: Haberin 10 Mart 2016 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/turkiye-ye-karsi-piyon-firtinasi–923067-dunya/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.