En iyi 50’de 6 Türk üniversitesi

Uluslararası yükseköğretim derecelendirme kuruluşu THE’nın Asya üniversiteleri sıralamasında ilk 50’ye 6 Türk üniversitesi girdi. Listeye giren ODTÜ, Boğaziçi, İTÜ, Bilkent, Sabancı ve Koç üniversiteleri Asya’nın en güçlü okulları arasında yer aldı.

Boğaziçi Üniversitesi
Boğaziçi Üniversitesi

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Uluslararası yükseköğretim derecelendirme kuruluşu The Times Higher Education (THE) Asya üniversiteleri sıralamasına giren Türkiye’den 6 üniversite ilk 50’de yer aldı. İlk 20’ye ise 3 Türk Üniversitesi girdi. THE Asya Üniversiteleri sıralamasında ODTÜ 12’inci, Boğaziçi Üniversitesi 14’üncü, İTÜ ise 19’uncu olarak Asya’nın en gözde üniversiteleri arasında yer aldı. Bu üniversiteleri listeye ilk kez giren Sabancı Üniversitesi 21’inci, Bilkent Üniversitesi 30’uncu ve Koç Üniversitesi 47’inci sırayı alarak takip etti. Açıklanan sonuçlar değerlendirildiğinde geçtiğmiz yıla göre ODTÜ 17, Boğaziçi ve İTÜ 5, Bilkent Üniversitesi ise 1 basamak yükseldi. Geçen yıl 40’ıncı sırada yer alan Koç Üniversitesi ise 7 basamak geriledi.

5 başlıkta, 13 parametre değerlendiriliyor
Yüksek öğrenimle ilgili dünyanın en saygın üniversite sıralamaları arasında kabul edilen THE; öğrenciler, öğretim üyeleri, üniversite yöneticileri, iş dünyası ve devletler tarafından güvenilir bulunan kapsamlı ve dengeli karşılaştırmalar yaparak çalışmalarını; Eğitim (%30), Araştırma (%30), Atıf (%30), Uluslararası Görünüm (%7,5) ve Sanayi Gelirlerinden (%2,5) oluşan 5 başlık altında yer alan 13 farklı parametreyi esas alarak oluşturuyor. THE sıralamaları, uluslararası modern üniversitelerin temel görevleri olan bu beş boyutu inceleyen dünyadaki tek sıralama olarak biliniyor. THE yetkilileri, boyutların hepsinin dengeli olması gerektiğini vurgulayarak, en önemli başlıkların araştırma, atıf sayısı ve üniversitelerin uluslararası alanda bilinirlikleri yani itibar kriteri olduğunun altını çiziyor.

Eğitim’de ODTÜ, atıfta Boğaziçi
Listeyi oluşturan veriler incelendiğinde en yüksek sırayı alan ODTÜ’nün eğitim ve sanayi gelirlerinde öne çıktı. ODTÜ’nün 2 basamak altında yer alan Boğaziçi Üniversitesi ise bilimsel atıflar ve uluslararası görünümde en iyi Türk üniversitesi oldu. Üniversitelerin yaptığı araştırmalar ile ilgili başlıkta ise ODTÜ ve İTÜ lider olarak yer aldı.

12 Haziran 2015 Vatan Gazetesi 6. sayfa
12 Haziran 2015 Vatan Gazetesi 6. sayfa

NOT: Haberin 12 Haziran 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/en-iyi-50-de-6-turk-universitesi-800854-yasam/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.