Ekin ile Emrullah dünyaevinde!

Üniversite öğrencisi Ekin Keser (21) ile Emrullah Tüzün (28) Türkiye’nin ilk eşcinsel düğününü yaptı. Resmi nikahla olmadan alternatif bir törenle evlenen çiftin düğününe çok sayıda davetli katıldı.

25 Eylül 2014 -Vatan Gazetesi 1. sayfa
25 Eylül 2014 -Vatan Gazetesi 1. sayfa

Türkiye’nin ilk eşcinsel düğünü
Ekin ile Emrullah evlendi!

 

Üniversite öğrencisi Ekin Keser (21) ile Emrullah Tüzün (28) Türkiye’nin ilk eşcinsel düğününü yaptı. Resmi nikahla olmadan alternatif bir törenle evlenen çiftin düğününe kuzenleri de katıldı.

 

İLKER AKGÜNGÖR / HABER MERKEZİ

 

Üniversite öğrencisi Ekin Keser (21) ile hizmet sektöründe çalışan Emrullah Tüzün (28) Türkiye’nin ilk eşcinsel düğününü yaptı. Beyaz smokin takım, beyaz gömlek giyen ve siyah papyon takan çiftin Boğaz’da bir teknede 2 Eylül’de yapılan düğününe arkadaşları, aktivistler ve aileden bazı kuzenleri katıldı. Batmanlı Emrullah Tüzün ve Arap kökenli Ekin Keser resmi nikahla olmasa da alternatif bir düğünle evlendiklerini duyurarak, “Heteroseksist düzen karşısında gizlenmedik” dedi.

 

“Hayatımın adamını buldum”
LGBT hareketinin derneği KAOS GL’nin duyurduğu düğüne yaklaşık 120 kişi katıldı. Düğünde Ekin Keser’in beline kırmızı kuşak bağlandı. Çift düğünde bu evliliğin kendileri için ne ifade ettiğini anlattı. Düğünde konuşan Ekin Keser, “Bu evlilik benim için bir kelebeğin bir gününü dolu dolu yaşaması kadar önemli. Hayatımı sonsuza kadar birleştireceğim adamı buldum. Birbirimizi bulduk. Eşim olarak kabul ettim ve hep güvendim. Ruhumu dinlendirdim. Eşimi dinledim ve bu evliliğin anlamının Emrullah olduğunu anladım” dedi.

 

“Ölüm tehdidi aldık”
Emrullah Tüzün ise yaptığı konuşmada, “Bugün burada toplanan dostlarımızın hastalıkta ve sağlıkta hiç tereddüt etmeden ilelebet beraberliğimize karar kıldığımız bu özel günümüze şahitlik etmesidir evlilik. Sevgimize, sevincimize ve mutluluğumuza şahit olmanızdır evlilik” dedi. Yabancı konuklara İngilizce çevirinin yapıldığı düğün, davetlilerin tezahüratları arasında çiftin sarılıp öpüşmesiyle tamamlandı. Ekin ve Emrullah çifti alternatif nikahın ardından arkadaşlarıyla dans ederek eğlendi. Çift, KAOS GL’ye verdikleri röportajda bir süredir beraber yaşadıklarını ve ailelerinin ilişkilerini bildiğini söyledi. Çevreden çok tepki gördüklerini ve ölüm tehdidi aldıklarını söyleyen Keser ve Tüzün, eğer yasalar izin verirse iki çocuğu evlat edinmek istediklerini de belirtti.

25 Eylül 2014 - Vatan Gazetesi 3. sayfa
25 Eylül 2014 – Vatan Gazetesi 3. sayfa

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.