Diyabetin suçlusu kızartmayla, mangal çıktı!

ABD’de yapılan araştırmaya göre yiyecekleri kızartma, mangal ve kavurma olarak yemek diyabete yol açıyor. Uzmanlar en sağlıklı yemek pişirme tekniklerinin buğulama, haşlama ve buharda pişirme olduğunu belirtiyor.

18 Eylül 2016 Vatan Gazetesi 4. sayfa
18 Eylül 2016 Vatan Gazetesi 4. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Merkezi New York’ta bulunan Icahn Üniversitesi uzmanları tarafından yapılan araştırmaya göre yiyecekleri ızgara, kızartma ve kavurma gibi kuru sıcak yöntemlerle pişirme teknikleri tip 2 diyabet riskini arttırıyor. Doktorlar en sağlıklı yemek pişirme tekniklerinin haşlama, buğulama ve buharda pişirme olduğunu belirtiyor.

100 kişi bir yıl izlendi
Saygın tıp dergisi Diabetologia’da yayınlanan araştırmada 50 yaş üzerinde, göbek çevresi genişlemesi, tansiyon yüksekliği, iyi kolesterol düşüklüğü, yüksek trigliserit ve açlık kan şekeri yüksekliği gibi risk faktörlerinden en azından ikisi bulunan tip 2 diyabeti gelişme riski yüksek olan 100 kişinin bir yıllık beslenmeleri izlendi. 49 kişi düşük AGE (şekerlenmiş protein içeren yiyecekler), 51 kişi ise yüksek AGE oranları içeren batı tarzı diyetle beslendi.

Pişirme teknikleri öğretildi
Düşük AGE grubundakilere yiyeceklerindeki AGE miktarını düşürmek için kızartma ve ızgaradan kaçınmaları ve bunun yerine buğulama, haşlama veya buharda pişirme gibi yöntemleri kullanmaları, yedikleri gıdanın türünü ve kalori miktarını değiştirmemeleri istendi. Batı tarzı beslenenlerden ise her zamanki pişirme teknikleriyle usullerine aynen devam etmeleri öğütlendi.

Kilo bile verdiler
Bir yılın sonunda düşük AGE grubunda hiç bir olumsuz durumla karşılaşılmazken stres ve enflamasyonla (iltihaplanma) ilgili tüm parametrelerin ve insülin direncinin düzeldiği ve bu gruptakilerin düşük de olsa kilo verdikleri görüldü. Yüksek AGE grubunda ise hiçbir parametre de düzelme görülmezken, gruptan bazı kişilerin kilo aldığı ve genelde insülin direncinin arttığı tespit edildi.

Izgara ve mangal gıdaları bozuyor
Uzmanlar ızgara, mangal ve kavurma gibi kuru sıcak pişirmede ileri glikasyon son ürünleri (AGE-Şekerlenmiş protein) oluştuğunu yani proteinlerin bozularak oksidan bir maddeye dönüştüğünü, bunun da insülin direnci, hücre stresi ve iltihaplanmaya yol açarak diyabet riskini arttırdığını belirtiyor. İnsülin direnci yaşayan kişilerin kanında şekerin çok yükseldiği bunun da kalp, böbrek, göz ve diğer organlarda ciddi hastalıklara yol açtığı belirtiliyor.

18 Eylül 2016 Vatan Gazetesi 1. sayfa
18 Eylül 2016 Vatan Gazetesi 1. sayfa

NOT: Haberin 18 Eylül 2016 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/kizartma-ve-mangal-diyabete-yol-aciyor-986887-saglik/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.