Deniz karakol uçağı torpidolarını taktı

MELTEM-3 Projesi kapsamında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı (DKK) için üretilen ‘ATR-72 600’ tipi deniz karakol uçağı, İtalya’nın Torino kentindeki test uçuşunda gövde istasyonuna takılan iki adet MK-54 hafif torpido ile ilk kez görüntülendi.

21 Ocak 2017 Vatan Gazetesi 16. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

MELTEM-3 Projesi kapsamında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı (DKK) için üretilen ‘ATR-72 600’ tipi deniz karakol uçağı İtalya’nın Torino kentinde devam eden test uçuşunda gövde istasyonuna takılan iki adet MK-54 hafif torpido ile ilk kez görüntülendi. Havacılık fotoğrafçısı Lidie Berendsen tarafından görüntülenen ‘ATR-72 600’ uçaklarının gelmesiyle birlikte DKK kıyılarımızı havadan da gözetleyecek.

Şubat ayında teslim
Ortak üretim proje modeline göre geliştirilen ‘ATR-72 600’ deniz karakol uçaklarının modifikasyonu TAİ tarafından yürütülüyor. MELTEM-3 projesi kapsamında alınacak 6 uçağın ilki Şubat ayında teslim edilecek. Uçakların tamamının 2018’e kadar DKK’ya teslim edilmesi planlanıyor. Torpido ile görüntülenen ilk ATR-72’nin test uçuşları ile kalifikasyon ve sertifikasyon süreçleri ana üretici olan İtalyan firması Alenia Aermacchi’nin Torino’daki tesislerinde devam ediyor.

4 ile 10 saat havada kalacak
DKK, MELTEM projeleriyle kazandığı havacılık yeteneğini uzun menzilli deniz karakol uçaklarıyla geliştirecek. ATR 72’ler ana üssünden 1000 ile 1200 deniz mili mesafelerde yaklaşık 4 saat, ana üsse yakın bölgelerde ise yaklaşık 10 saat havada kalarak görev icra edebilecek. Uçaklar taşıyacakları faydalı yük sayesinde su üstü harbi, denizaltı savunma harbi ve kendini korumak için hava savunma harbi gerekliliklerini etkin bir şekilde yürütecek. ATR-72’ler her türlü hava koşulunda harekat yapabilecek.

Denizaltıları da vuracak
Uçakların yapısal ve elektriksel tadilatı ile sistem testleri, entegre lojistik destek aktiviteleri TAİ tarafından gerçekleştiriliyor. Deniz karakol uçaklarının su üstü devriye ve su altı hedeflerini yani denizaltıları vurma özelliklerine sahip. DKK’nın yeni nesil deniz karakol uçaklarında gelişmiş komuta kontrol ve seyrüsefer, su üstü ve hava radarı, IFF dost-düşman tanıma, elektronik harp, kızılötesi görüntüleme, manyetik anomali tespit, akustik, kendini koruma, gelişmiş muhabere ve link, torpido atış kontrol ile deniz üzeri arama kurtarma destek sistemlerine sahip olacak.

MELTEM 3 Projesi
TAİ’nin İtalyan Alenia Aermacchi S.p.A firması ile Temmuz 2012’de imzaladığı anlaşma çerçevesinde 6 adet ‘ATR-72 600’ uçağı deniz karakol uçağına dönüştürülecek. MELTEM Projelerinin sonuncusu olan MELTEM-3 projesiyle 2013 yılı içerisinde 2 adet ‘ATR-72 600’ Genel Maksat Uçağı envantere girdi. Proje kapsamında 2017-2018 yıllarında 6 adet ‘ATR-72 600’ Deniz Karakol uçağına sahip olunması hedefleniyor. MELTEM-3 projesi kapsamında uçakların montaj ve modifikasyonları TAİ tesislerinde devam ediyor.

NOT: Haberin 21 Ocak 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/deniz-karakol-ucagi-torpidolarini-takti-1030610-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.