Deliksiz uyutan 12 gıda

Columbia Üniversitesi uzmanlarının yaptığı araştırmaya göre deliksiz ve mışıl mışıl uyumak için lif zengini 12 meyve sebze tüketilmesi gerekiyor. Araştırmaya göre lifi az, şeker ve doymuş yağı fazla olan besinler uykunun sağlıksız olmasına ve sık sık uyanmaya yol açıyor.

22 Şubat 2016 Vatan Gazetesi 4. sayfa
22 Şubat 2016 Vatan Gazetesi 4. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Columbia Üniversitesi Beslenme ve Obezite Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan araştırmaya göre kesintisiz ve sağlıklı bir uyku için lif zengini yiyecekler tüketmek şart. Journal of Clinical Sleep Medicine dergisinde yayınlanan araştırmaya göre tüketilen gıdalar uykuyu doğrudan etkiliyor. Lifi az, şeker ve doymuş yağı yüksek besinler ise gece sık sık uyanmaya yol açıyor.

Uykuları laboratuarda izlendi
Yaşları 30 ile 45 arasında, normal kiloya sahip 13 kadın ve 13 erkek olmak üzere 26 kişi üzerinde yapılan araştırma için bu kişilerin uykuları laboratuarda 5 gün süreyle 9’ar saatlik (Akşam 22.00-sabah 07.00 arası) dilimlerde takip edildi. Kişilerin öncelikle ortalama günde 7 saat 35 dakika uyuduğu saptandı. Araştırmaya katılan kişilerin uyku sırasında kalp atış hızı, solunum ve oksijen seviyeleri, beyin dalgaları, göz ve bacak hareketleri ‘polisonomografi’ cihazı tarafından kaydedildi.

Son gün serbest yediler
Katılımcılara ilk dört gün beslenme uzmanı tarafından lifi bol gıdalar verildi. Beşinci gün tüm katılımcılar istedikleri yiyecekleri yiyerek uyudu. Yapılan incelemeye göre araştırmanın ilk 4 gününde kontrollü bir diyet uygulanan katılımcıların 17 dakikada, kendi istedikleri yiyecekleri yedikleri beşinci gün ise 29 dakikada uykuya daldıkları tespit edildi.

Uykusuzluk, stres ve iştahı arttırıyor
Araştırma da beşinci gün bu kişilerin uykularının daha sık bölündüğü de saptandı. Araştırmada şekerli gıdaların vücut iç saatini etkilediğini ve vücut iç sıcaklığı ile gece melatonin salgısını düşürdüğünü de tespit etti. Uzmanlar uykusuzluğun stres hormonu olan ‘kortizol’ seviyesini yükselterek iştahı arttırdığını belirtiyor. Uzmanların tespitlerine göre uykusunu yeterince alamayan kişilerin vaçlık hormonu olarak bilinen ‘grelin’ miktarı artarak daha çok yemek isteğine yol açıyor. Araştırmalar insanların sağlıklı uyku çektikçe ertesi gün daha az kaloriye ihtiyaç duyduğunu ortaya koyuyor.

Süper uyutan 12 yiyecek
Araştırmayı yapan uzmanlar deliksiz bir uyku çekmek için doymuş yağ ve şeker fakiri, lifi bol şu 12 gıdayı öneriyor: Bezelye, enginar (hem sapı hem başı öneriliyor), Börülce (Mışıl mışıl uyumak için bire bir), mercimek, brokoli, Brüksel lahanası, hiç doymuş yağ içermeyen ahududu, avokado, doymuş yağı sıfır olan ama bir miktar şeker içeren böğürtlen, yulaf ezmesi, bir miktar şeker içeren ama doymuş yağ içermeyen armut, normal makarnanın aksine hiç doymuş yağ içermeyen tam buğday makarnası.

22 Şubat 2016 Vatan Gazetesi 1. sayfa
22 Şubat 2016 Vatan Gazetesi 1. sayfa

NOT: Haberin 22 Şubat 2016 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/deliksiz-uyutan-12-gida-917224-saglik/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.