“Darbe tarihi 24 Temmuz sonrasıydı! Deşifre olunca apar topar izinden döndüler”

Güvenlik uzmanı Mete Yarar, darbeci ekibin çoğunluğunun 24 Temmuz’a kadar izinde olduğunu ancak deşifre olunca hepsinin apar topar birliklerine geri döndüğünü söyledi. Yarar, “Bu bize darbenin 24 Temmuz sonrası bir tarihte daha hazırlıklı ve organize bir şekilde yapılacağını gösteriyor” dedi.

19 Temmuz 2016 Vatan Gazetesi 16. sayfa
19 Temmuz 2016 Vatan Gazetesi 16. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Güvenlik uzmanı Mete Yarar, darbeci ekibin çoğunluğunun 24 Temmuz’a kadar izinde olduğunu ancak deşifre olunca hepsinin apar topar birliklerine geri döndüğünü söyledi. Yarar, “Bu bize darbenin 24 Temmuz sonrası bir tarihte daha hazırlıklı ve organize bir şekilde yapılacağını gösteriyor” dedi: “Darbe günü yaşanan ilginç olaylardan biri, o gün izinde olan ve darbe içinde yer alacak kişiler bir şekilde izinden geri dönmesidir. Çok ilginç bir durum. Ankara’da Genelkurmay 2. Başkanı’nın emir subayı 6 aylık bir kursta bulunuyor ve aslında gelmemesi gerekiyor. Ama olayın olduğu saatte görevinin başına geliyor. O sırada Genelkurmay’da izinde olan ve izne gitmiş olan personelin hepsi geri dönüyor. Bunu gibi Türkiye’nin her tarafında olanlar geri dönüyor.”

“Darbeyi öne almaya çalıştılar”
“Aslında bu darbenin zamanı 15 Temmuz değil daha ileri bir tarihti. Bu personelin hepsinin izinde olması bu darbenin saatinin ve zamanının 15 Temmuz gecesi olmadığını gösteriyor. İstanbul ve Ankara’da örgütle ilgili yürütülen bir soruşturma var. Hazırlanan iddianamenin içinde tutuklanacakların listesi vardı. Bu listede yer alanların çoğu da işte bu darbeyi gerçekleştirecek kişilerdi. Bu sızıp ertesi sabah hepsinin tutuklanacağı anlaşılınca darbeyi bir anda öne almaya çalıştılar. Oyunu bozanlardan biri, bu iddianameyi hazırlayan savcı. Eğer savcı biraz ağırdan alsaydı, şu anda çok daha hazırlıklı ve organize olmuş bir grupla karşı karşıyaydık. Darbeyi planlamışlar ama planlamanın zamanı 15 Temmuz gecesi değil. Çünkü bunlara katılan personel apar topar izinden dönüyor. Eğer öyle olmuş olsa izine gitmez görevlerinin başında olurlardı.”

“Akın Öztürk 24’üne kadar izinliydi”
“Bu işin başında olduğu söylenen Akın Öztürk de Temmuz’un 24’üne kadar izinde bulunuyor. Ancak Öztürk de 15 Temmuz günü öğle vakti Ankara’ya geliyor. Muhtemelen darbenin planlandığı tarih 24 Temmuz’dan sonrası. Çünkü gözaltına alınan ve tutuklananların çoğunun izin tarihlerine baktığınızda 24 Temmuz sonrasında izinli olan kimse bulunmuyor. Bir çok tugay komutanı da izne gitmiş ancak bir anda birliklerine geri dönüyorlar. Bu darbe 15 Temmuz günü yapılması planlanan bir darbe girişimi değildi. 15 Temmuz’u erkene alınmış ve aceleyle yapılmaya çalışan bir darbe günü olarak görebiliriz.”

NOT: Haberin 19 Temmuz 2016 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/-desifre-olunca-apar-topar-izinden-donduler–968061-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.