Cinderes alındı, Afrin yolu açıldı!

Afrin’in önemli beldelerinden terör örgütü PKK/YPG’nin kontrolündeki Cinderes’in merkezi TSK ve ÖSO birliklerinin denetimine geçti. Küçük çaplı çatışmaların yaşandığı beldede, EYP ve mayın arama ile imha faaliyetine başlandı. Cinderes ile birlikte Şeran beldesinin alınmasıyla Afrin yolu açıldı.

9 Mart 2018 Vatan Gazetesi 11. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / HABER MERKEZİ

TSK’nın Afrin’de yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı’nda önemli bir aşama daha geçildi. Terör örgütü PKK/YPG’nin önemli merkezlerinden biri olan ve Afrin’e açılan kapı olarak görülen Cinderes’in merkezinde TSK ve ÖSO birlikleri kontrolü ele geçirdi.

Jetler vurdu
Edinilen bilgiye göre önceki gün TSK’ya ait savaş uçakları ve helikopterler aralarında keskin nişancı noktalarının da bulunduğu kritik bölgeleri vurarak operasyon öncesi yumuşatma faaliyeti gerçekleştirdi. Gece beldeye nasıl girileceğine dair son planlar paylaşıldı. Ardından Özel Kuvvetler Komutanlığı’na bağlı askerler ile ÖSO birlikleri sabahın ilk ışıklarıyla Cinderes merkeze girmeye başladı.

Kontrol sağlandı
Cinderes merkezde büyük bir direnişle karşılaşılmazken bazı noktalarda kaçan teröristlerle ufak çatışmalar yaşandı. TSK ve ÖSO birlikleri belde merkezinde tam anlamıyla kontrolü sağlarken, kuzeyde Afrin yönünde bulunan terörist gruplarla bir süre daha çatışma devam etti. Ancak kısa bir süre sonra buradaki teröristlerinde kaçan gruplara dahil olarak Afrin’e geçtiği öğrenildi. Yerel kaynaklar dün öğle saatlerinde TSK ve ÖSO birliklerinin terör unsuru, EYP (El yapımı patlayıcı), mayın ve bubi tuzaklarına karşı arama ve imha çalışmalarına başladığını bildirdi.

Terör örgütü sıkıştı
Afrin’in 6 önemli beldesinden beşinde TSK ve ÖSO birlikleri denetimi sağladı. Özellikle Raco’nun tamamen ele geçirilmesinin ardından Cinderes’in merkezine yapılacak operasyonlar hız kazanmıştı. Savunma uzmanları Afrin’in merkezine yaklaşık 20 km uzaklıkta bulunan Cinderes’in ele geçirilmesiyle terör örgütünün tamamen sıkıştığını belirtiyor. Uzmanlar Cinderes’ten sonra Afrin’e doğru dağlık ve engebeli arazi kalmadığını, alanın düz olması nedeniyle teröristlerin daha fazla direnemeyeceğini vurguluyor.

Afrin’e 7 km kaldı
Mehmetçik ve ÖSO birliklerinin diğer yönlerden de ilerleyişi sürüyor. Dün Şeran beldesinin köyleri ele geçirildi. TSK, Azez civarından Afrin’e doğru kaçan teröristleri vurmaya devam ediyor. Dün şiddetli çatışmaların ardından stratejik noktalardan Kefr Cenne köyünde kontrol sağlanmıştı. Bölgeden Afrin’e ilerleyiş devam etti. Kefr Cenne’yi geçen birliklerin Afrin’e doğru ilerleyerek ilçe merkezine yaklaşık 7 km mesafede bulunduğu belirtildi.

6 beldenin 5’i temizlendi
Zeytin Dalı Harekatı’nın 48’inci gününde, etkisiz hale getirilen terörist sayısı, 3055 oldu. TSK ve operasyonlara destek veren ÖSO güçleri, harekatın başından bu yana YPG/PKK-DEAŞ’ın işgalindeki Afrin’de 5’i belde merkezi, 122’si köy, 30’u kritik nokta olmak üzere toplam 157 bölgeyi kontrol altına aldı.

Havadan yalan takibi
Öte yandan TSK’nın terör örgütünün yürüttüğü kara propaganda karşı Afrin’i 7/24 küçük drone’lar ve İHA’lar ile gözetleyerek kayıt altına aldığı belirtiliyor. Böylelikle örgütün ve batılı destekçilerinin, ‘TSK sivilleri bombaladı’ şeklindeki yalanlarına karşı düzenlenen operasyonların an be an kaydedildiği öğrenildi.

9 Mart 2018 Vatan Gazetesi 1. sayfa

NOT: Haberin 9 Mart 2018 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlana hali buradan (http://www.gazetevatan.com/cinderes-alindi-kuzey-kilidi-acildi–1149203-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.