‘Biricik sevgilimiz’ cep telefonu hem stres hem kanser yapıyor

Cep telefonunun yaydığı radyasyonun insan sağlığı için gerçek bir risk oluşturduğu, kanser, alzheimer ve parkinson gibi bir çok hastalığa yol açabileceği tespit edildi. Uzmanlar cep telefonun yaydığı düşük yoğunluklu radyofrekans radyasyonun hücrelerde bozulma yaratan kimyasal strese yol açtığını belirtiyor.

3 Ağustos 2015 Vatan Gazetesi 4. sayfa
3 Ağustos 2015 Vatan Gazetesi 4. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Electromagnetic Biology&Medicine isimli saygın tıp dergisinde yayınlanan çalışmada uzmanlar son 10 yıl içinde cep telefonunun kanserle ilişkisi üzerine yapılan araştırmaları inceledi. Ukrayna, ABD, Finlandiya ve Brezilya’daki kanser araştırma merkezlerinde çalışan doktorların yaptığı çalışmada düşük yoğunluktaki radyofrekans radyasyonun (RFR) canlı hücrelerde yol açtığı oksidatif stresle ilgili deneysel veriler incelendi.

Antioksidanları bozuyor
Yapılan çalışmada incelenen 100 araştırmanın 93’ünde RFR’nin biyolojik sistemlerde ‘oksidatif strese’ yol açtığı tespit edildi. Çalışmada RFR’nin kimyasal yapılı oksijen moleküllerini ve hücrelerde peroksidasyon denen bozulmaya yol açtığı, DNA’da hasar oluşturarak vücudu koruyan antioksidan enzimlerin çalışmasını değiştirdiği ortaya çıktı. Doktorlar benzer sorunların ‘kablosuz radyasyon’la da ortaya çıkabileceğini ve bunların yol açtığı ‘oksidatif stresin’ kanserden alzheimere, obeziteden diyabete kadar pek çok hastalığın altında yatan temel mekanizma olduğunu vurguladı.

Beyin tümörü riski 5 kat fazla
Araştırmanın başındaki isim Prof. Dr. Igor Yakimenko, “5 yıl boyunca günde 20 dakika konuşan birinde beyin tümörü riski 3 kat, günde 1 saat cep telefonuyla konuşanlarda ise normalden 5 kat fazla. Bu veriler cep telefonunu erişkin yaşlardan itibaren 10 sene kullananlar üzerinde elde edildi. Küçük yaşlardan itibaren cep telefonu kullanmaya başlayan ve biyolojileri zararlı etkenlere daha hassas olan ve çok daha uzun süre telefon kullanacak olan çocuklar için risk çok daha büyük olabilir. Cep telefonunun sağlığa zararlarının yıllar sonra ortaya çıktığı hesaba katıldığında çok dikkatli olmamız gerekiyor” dedi.

Cep telefonu radyasyonundan korunmanın 8 yolu
Uzmanlar Dünya Sağlık Örgütü Uluslararası Kanser Araştırma Merkezi’nin (IARC) cep telefonlarını muhtemel kanserojen olarak kabul ettiğini belirterek, cep telefonunun olumsuz etkilerini en aza indirebilmek için şu şekilde kullanılmasını tavsiye ediyor.
– Cep telefonlarının herkes için ama özellikle çocuklar ve hamile hanımlar için çok daha tehlikeli olduğunu unutmayın.
– Mümkün olduğu kadar kısa konuşun.
– Kullanmadığınız zaman üzerinizde taşımayın.
– Açık telefonu yastığınızın altına, başucunuza koymayın. Yatak odasında bile bulundurmayın.
– Ararken bağlantı sağlanana kadar telefonu kulağınıza dayamayın.
– Konuşurken kulaklık kullanın ya da telefonu kulağınıza olabildiğince uzakta tutun.
– Uzun konuşmalarda kulak değiştirin. Sinyal azken aramayın ve konuşmayın.
– Cep telefonunu üzerinizde taşıyorsanız tuş takımını dışa bakacak şekilde yerleştirin.

3 Ağustos 2015 Vatan Gazetesi 1. sayfa
3 Ağustos 2015 Vatan Gazetesi 1. sayfa

NOT: Haberin 3 Ağustos 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/-biricik-sevgilimiz-cep-hem-stres-hem-kanser-yapiyor-849858-saglik/)

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.