Apo posteri altında yemin!

ABD’nin silah vererek büyüttüğü PKK’nın Suriye kolu YPG’nin alt birimi Öz Savunma Güçleri’ne (HXP) bağlı militanlar, Afrin’de aldıkları askeri eğitimin ardından Öcalan posterinin önünde yemin töreni yaptı.

28 Şubat 2017 Vatan Gazetesi 10. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Terör örgütü PKK’nın Suriye kolu YPG’nin altında yapılanan Öz Savunma Güçleri (HXP) farklı bölgelerde askeri eğitime devam ediyor. ABD’nin yaptığı silah yardımlarıyla büyüttüğü YPG’nin alt birimi HXP’nin eğitimini tamamlayan 50 yeni militan geçtiğimiz günlerde Afrin’de düzenlenen ve PKK lideri Abdullah Öcalan’ın posterleri altında törenle yemin etti. Daha önce bu grubun eğitimlerde giydiği ABD Ordusu’na ait tişörtler de tartışma konusu olmuştu.

YPG’nin yerel birlikleri
Ana görevi YPG’nin ele geçirdiği bölgelerdeki yerel garnizonları kurmak olan HXP, Suriye’de YPG’nin hakim olduğu bölgelerde örgütleniyor. HXP özellikle Türkiye’nin Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında açtığı koridorun doğusunda kalan ve YPG hakimiyetindeki Rojava ile bağlantısı kesilen Afrin’de militan sayısını büyütmeye çalışıyor. HXP Ocak ayı içinde de farklı gruplara askeri eğitim vererek savaşa gönderdi.

850 yeni militan
HXP’nin ana omurgasını YPG’nin oluşturduğu Demokratik Suriye Güçleri’ne asker sağladığı da bildiriliyor. South Front analiz sitesi HXP’ye 6 Ocak’ta 850 gönüllünün 45 günlük askeri eğitim almak için katıldığını bildirdi. Askeri eğitime katılan 27’inci devre olduğu öğrenilen bu 850 kişinin 21 Şubat’ta Haseke’de düzenlenen törenle terör örgütüne katıldığı belirtildi.

YPG komutanı HXP’nin başında
HXP’nin YPG ile DSG arasındaki bağlantıyı sağlayan kişinin bu gücün komutanı yapılan Renas Roza olduğu ifade ediliyor. Geçtiğimiz dönemde Resulayn’da YPG komutanı olan ve DSG ile birlikte hareket eden Roza, daha sonra örgüt tarafından HXP komutanlığına getirildi.

NOT: Haberin 28 Şubat 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/hani-pkk-ile-ypg-arasinda-bag-yoktu-apo-posteri-altinda-yemin–1043237-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.