Ankara, Nevada oluyor

Silahlı İHA’ların başarısı hükümeti harekete geçirdi. İHA’lar için Ankara’da TSK bünyesinde yeni bir komutanlık ve komuta merkezi kuruluyor. TSK’nın fiber optik bazlı iletişim ağı üzerinden çalışacak sistemde İHA’lar Ankara’daki merkezden yönetilecek.

4 Kasım 2016 Vatan Gazetesi 16. sayfa
4 Kasım 2016 Vatan Gazetesi 16. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Türk Silahlı Kuvvetler bünyesinde İHA’lar için yeni bir komuta kontrol merkezi kuruluyor. TSK’nın entegre muhabere sistemi olan fiber optik bazlı iletişim ağı TAFİCS üzerinden çalışacak sistemde tüm İHA’lar Ankara’daki merkezden yönetilecek. Havadaki tüm İHA’ların aktardığı görüntüler entegre merkezi komuta kontrol yazılımı vasıtasıyla Ankara’daki merkezden canlı olarak izlenecek. TSK, İHA’ların tek merkezden yönetilmesi için bir komutanlık da kuracak. ABD Ordusu da benzer bir merkezle Nevada ve New Mexico’dan yönetiyor.

İHA’lar havaalanlarını kullanacak
Ankara’da bütünleşik çalışacak sistem sayesinde uçuş ve görev esnasındaki tüm analizler ve karar verme süreçleri gerçek zamanlı olarak bu merkez üzerinden yönetilecek. Bu kapsamda İHA’lar için yeni bir altyapı da kurulacak. Yeni altyapıyla İHA’lar artık tüm havaalanlarına iniş-kalkış yapabilecek. Otomatik iniş-kalkışlar ana meydanlara yapılırken görev uçuşlarını yapacak İHA pilotları uçakları Ankara’daki komuta merkezinden yönetecek.

Türksat 6A destekleyecek
Ankara’da olacak İHA Komuta Kontrol Merkezi, aynı zamanda Türkiye’nin en gelişmiş haberleşme uydusu olan Türksat 6A dahil uydu haberleşme sistemleriyle desteklenecek. Uydu temelli ve fiber optik bazlı iletişim ağını kullanan haberleşme sistemi sayesinde İHA’ların görüntüleri Türkiye’nin neresinde olursa olsun hem sahada operasyon yürüten komuta karargahına hem de Ankara’ya canlı olarak iletilecek.

MİT ve Emniyet’te izleyebilecek
İHA’ların gönderdiği görüntülerden Milli Savunma Bakanlığı tarafından başvurusu uygun görülen diğer devlet kurumları da faydalanabilecek. Böylece MİT ve Emniyet Genel Müdürlüğü de olası bir operasyonu TSK’ya ait İHA’ların aktardığı görüntüler üzerinden izleyebilecek.

Karar 28 Ekim’de alındı
Terörle mücadelede güvenlik güçlerinin en önemli yardımcısı olan silahlı İHA Bayraktar TB2, 56 günde 73 terör örgütü mensubunu etkisiz hale getirdi. Silahlı İHA’lar göreve başlamasının üzerinden çok kısa bir süre geçmesine karşın askeri operasyonların vazgeçilmez unsuru oldu. Bu başarı hükümeti İHA’lar için yeni bir komuta kontrol merkezi kurmaya sevk etti. Karar 28 Ekim’de gerçekleştirilen ve Başbakan Binali Yıldırım’ın ilk kez başkanlık ettiği Savunma Sanayisi İcra Komitesi toplantısında alındı.

Nevada ve New Mexico’dan yönetiliyor
ABD ordusu silahlı İHA Predatör’leri benzer bir uydu haberleşme sistemiyle Nevada’daki Creech Hava Üssü ile New Mexico’daki Holloman Hava Hava Üssü’nden yönetiyor. Sistem sayesinde Nevada ve New Mexico’da bulunan İHA pilotları Irak, Suriye, Afganistan gibi binlerce kilometre uzaktaki çatışma bölgelerindeki İHA’ları uzaktan uçuruyor. Koordinatlar ve bilgiler İHA pilotuna iletildikten sonra gelen onayla hedef Nevada veya New Mexico’dan vuruluyor.

4 Kasım 2016 Vatan Gazetesi 1. sayfa
4 Kasım 2016 Vatan Gazetesi 1. sayfa

NOT: Haberin 4 Kasım 2016 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/ankara-nevada-oluyor-1003045-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.