Alzheimer’ı önlemenin 3 yolu

Alzheimer araştırmalarını inceleyen ABD Ulusal Bilim, Mühendislik ve Tıp Akademileri, Alzheimer’ı önleyen en önemli 3 faktörün, düzenli egzersiz, tansiyon kontrolü ve zihni çalıştırmak olduğunu açıkladı.

28 Haziran 2017 Vatan Gazetesi 4. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Dünyada Alzheimer ile ilgili yapılmış yüzlerce araştırmayı inceleyen  ABD Ulusal Bilim, Mühendislik ve Tıp Akademileri, hastalığı geciktirme ve önlemede en önemli üç faktörü açıkladı.

Egzersiz, tansiyon ve zihni çalıştırma
ABD Ulusal Bilim, Mühendislik ve Tıp Akademileri tarafından oluşturulan komisyonun yaptığı çalışmaya göre Alzheimer’a karşı en etkili üç unsurun, düzenli egzersiz, özellikle 35 ile 65 yaşları arasında tansiyon kontrolü ve bulmaca çözmek gibi zihni çalıştıran aktiviteler olduğu bildirildi. Komitenin yazdığı ‘Bilişsel Bozukluk ve Demansın Önlenmesi’ başlıklı 149 sayfalık raporda egzersizin inme ve felci önleme dahil bir çok faydası olduğuna dikkat çekildi.

DASH, Akdeniz ve MIND diyeti
Komisyon, Alzheimer için etkinliği ispatlanmış bir diyet bulunmamakla beraber tahıl, balık kümes hayvanları kuruyemiş ve baklagil ağırlıklı DASH, taze meyve, sebze, yeşillik, zeytinyağı ve balık ağırlıklı Akdeniz ve bu iki diyetin karışımı olan kırmızı et, margarin, tatlı ve kızarmış gıdaların tüketilmediği MIND diyetlerinin de hastalığını geciktirilmesinde faydalı olabileceğini vurguladı.

Ginkgo Biloba ve E vitamini faydasız
Komisyonun hazırladığı raporda tedavide kullanılan ilaçların hastalık belirtilerini hafifletebileceği ancak hastalığın ilerlemesini durdurmadığı bildirildi. Ayrıca yüksek fiyatlarıyla dikkat çeken Ginkgo Biloba ve E vitaminin de Alzheimer’in tedavisinde işe yaramadığına dikkat çekildi.

NOT: Haberin 28 Haziran 2017 tarihli Vatah Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/alzheimer-i-onlemenin-3-yolu-1080034-saglik/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.