Açlıktan 1.9 milyon kişi ölecek

Oxford Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre önümüzdeki 35 yıl içerisinde iklim değişikliği nedeniyle insanların gıdaya ulaşma imkânı azalacağı için en az 1.9 milyon kişi bu yüzden hayatını kaybedecek.

Küresel sera gazı emisyonların düşürülmezse 2050 yılında dünyada 529 bin, Türkiye'de ise 4060 kişi yaşamını yitirecek.
Küresel sera gazı emisyonların düşürülmezse 2050 yılında dünyada 529 bin, Türkiye’de ise 4060 kişi yaşamını yitirecek

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Oxford Üniversitesi Gıda Geleceği Programı tarafından yayınlanan rapora göre önümüzdeki 35 yıl içinde yaşanacak iklim değişikliği insanların hayati besinlere ulaşmakta ciddi olarak zorlanacağını gösterdi. Araştırmada eğer iklim değişikliği durdurulamaz ise toplamda 1.9 milyon insanın ısınan hava, gıdaya erişim ve beslenme düzenindeki değişiklikler yüzünden 2050 yılına kadar hayatını kaybedeceği iddia edildi. Raporda gıda ürünlerine ulaşımın kişi başına yüzde 3.2 azalacağı belirtildi.

“Hastalıklar artacak”
Araştırmaya göre küresel sera gazı emisyonların düşürülmezse, gıdaya erişimdeki ortaya çıkacak sorunların yol açacağı beslenme kaynaklı değişiklikler yüzünden sadece 2050 yılında 529 bin insanın yaşamını yitirebileceğini ortaya koydu. Araştırmayı yöneten Oxford Üniversitesi’nden Dr. Marco Springmann, “Gıdaya erişimdeki değişiklikler, aynı zamanda beslenme yöntemlerini ve vücut ağırlığı ile ilişkili olan risk faktörlerini de etkiliyor. Giderek azalan yetersiz sebze-meyve alımı, yüksek kırmızı et kullanımı gibi riskler, vücutta değişimlere yol açarak kalp rahatsızlıkları, felç, kanser gibi hastalıkların artmasına ve bu hastalıklardan ölümlerin yükselmesine sebep olacak” diyor.

4 bin Türk ölecek
Raporda analiz edilen 155 ülke içerisinde yer alan Türkiye, iklim değişikliği nedeniyle gıda kaybından en çok etkilenecek olan 16’ıncı ülke olarak görülüyor. Rapora göre, 2050 yılında Türkiye’de iklim değişikliğinin sadece gıda üretimindeki olumsuz etkisi 4060 kişinin hayatını kaybetmesine yol açacak.

NOT: Haberin 4 Mart 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/1-9-milyon-kisi-acliktan-olecek-921065-dunya/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.