Yine çocukların eline silah verip ölüme yolladılar

Suriye’de çocuk savaştırdığı BM raporlarına giren PKK’nın Suriye kolu YPG, bu kez aralarında 13-14 yaşlarında çocukların da bulunduğu 18 yaşının altındaki 30 kız çocuğunun eline silah vererek savaşmaya gönderdi.

16 Nisan 2017 Vatan Gazetesi 10. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Suriye’de 18 yaş altında reşit olmayan çocukları savaştırdığı BM raporlarına giren, bir çok insan hakları örgütü tarafından tespit edilen terör örgütü PKK’nın Suriye kolu YPG, Münbiç’te aralarında 13-14 yaşlarında çocukların da bulunduğu çoğunluğu 18 yaşın altındaki 30 kız çocuğunun eline silah vererek savaşmaya gönderdi.

Törenle silah verdiler
YPG’nin kadınlara ve kız çocuklarına silah ve savaşmayı öğrettiği Münbiç Askeri Meclisi’ne bağlı sözde Şehit Roksana Akademisi adıyla kurulan yeni yapının ilk mezunları hafta içi törenle silah aldı. PYD’nin oluşturduğu Münbiç Askeri Meclisine bağlı üst düzey teröristlerin de katıldığı askeri törende kız çocuklarına kadınları özgürleştirme görevi verildi.

Çocuklarla halay çektiler
Münbiç Askeri Meclisi’nin yöneticilerinden Zinarin Anas törende çocuklara yönelik yaptığı konuşmada, “Umut ediyoruz ki bütün kadınlar özgürleşir, şehitlerin takipçisi olur ve yaşamın her alanında mücadelesini sürdürür” dedi. Törende terör örgütünün yöneticileri ellerine silah verilen kız çocuklarıyla birlikte halay çekti.

BM yakaladı
YPG, 2013’te göz boyamak için aldığı kararla 18 yaşını doldurmamış çocukları silah altına almayacağını açıkladı. Ancak 5 Haziran 2015’te BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon’un Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne sunduğu ‘Çocuklar ve Silahlı çatışmalar’ adlı raporun ‘Suriye İç Savaşı’ kısmında, 15 yaşından küçük kız ve erkek çocukların YPG/YPJ tarafından silah altına alındığının tespit edildiği ve çocukların savaş bölgelerinde kullanıldığı açıklandı.

Af Örgütü: “Savaş suçu”
15 Temmuz 2015’te ise İnsan Hakları İzleme Örgütü, YPG’nin çocuk askerlerin örgütten çıkarılması konusunda Geneva Call adlı sivil toplum kuruluşu ile imzaladığı taahhüt sözleşmesini uygulamadığını, 18 yaş altı reşit olmayan çocukların YPG ile örgütün kadın kolu YPJ içerisinde çatışmalara dahil edildiğinin tespit edildiğini ve YPG’nin uluslararası hukuku ihlal ettiğini açıkladı. YPG’nin 15 yaşından küçük çocukları silah altına aldığını belgeleyen Uluslararası Af Örgütü ise bunun savaş suçu olduğunu hatırlatarak YPG’yi uyardı.

YPG’nin hamisi ABD sessiz
Ankara’nın tepkilerine rağmen YPG’ye ağır silah, zırhlı araç ve lojistik desteği veren ABD, terör örgütünün çocukları kullanmasına ses çıkarmıyor. ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı’nın (CENTCOM) 28 Şubat’ta Twitter hesabından ‘kadın savaşçılar’ diyerek YPG’nin silah verdiği küçük kız çocuklarının fotoğraflarını paylaşması tepki çekmişti. ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Albay Jeff Davis, Suriye’deki gruplara destek verme şartları arasında ‘savaşçıların belli bir yaşta olması’ koşulunun bulunmadığını” söyledi.

“Kimi savaştırdıklarına bakmıyoruz”
Dünyadan 18 yaşından küçük çocuklara silah verilip savaşa göndermenin kabul edilemeyeceğine dair tepkiler gelince Pentagon’dan, “18 yaşından küçük birine silah verilip savaşa gönderilmesi kabul edilemez. Ancak bölgedeki durum ve kültürel yapı göz önünde bulundurulduğunda çok da şaşırtıcı değil. Biz onlara sadece destek verip DEAŞ ile savaşmalarını istiyoruz. Kimi nasıl istihdam ettiklerine bakmıyoruz” yorumları geldi.

16 Nisan 2017 Vatan Gazetesi 1. sayfa

NOT: Haberin 16 Nisan 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/yine-cocuklari-olume-yolladilar-1058326-dunya/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.