Yeşil Belçika’yı karıştırdı

Belçika’da ölen Erzincan’da toprağa verilen Mahmut Özer’in ‘Yeşil’ kod adlı Mahmut Yıldırım olduğu iddiası Belçika’da yaşayan Türk toplumunu karıştırdı. Mahmut Özer’i tanıyan Belçika’da yaşayan Türk gazeteciler, Mahmut Özer’in adı dışında Yeşil ile hiç bir benzerliğinin olmadığını belirtti.

11 Temmuz 2015 Vatan Gazetesi 16. sayfa
11 Temmuz 2015 Vatan Gazetesi 16. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Belçika’nın Verviers kentinde kanser tedavisi gördüğü hastanede vefat eden 58 yaşındaki Mahmut Özer’in ‘Yeşil’ kod adlı Mahmut Yıldırım olduğu iddiası Belçika’da yaşayan Türk toplumunu karıştırdı. Önceki gün Erzincan’da toprağa verilen Mahmut Özer’in cenazesine sadece yakın arkadaşı Süleyman Yarol katıldı. Yarol cenazede Özer’in Yeşil olduğu iddialarını yalanladı.

“İltica eden bir Ülkücü”
Belçika’da yayın yapan Türk gazeteleri ise haberi yapan ‘BelTurk Haber’ sitesini ağır ifadelerle eleştirdi. Haberi yapan BelTürk haber internet sitesine ise girilemiyor. Sitede ‘bu hesap askıya alındı’ ibaresi çıkıyor. ‘Aktif Haber’ sitesi Mahmut Özer’in 1990’lı yıllarda siyasi iltica talebiyle Belçika’ya yerleşen bir Ülkücü olduğunu yazarak nüfus cüzdanının fotoğrafını yayınladı. Aktif Haber haberi yapan gazetenin okunma oranını arttırmak için böyle bir yola başvurduğunu iddia etti.

“Çakma gazeteci”
Bir diğer Türk yayın organı olan ‘Yeni Haber’ ise “Çakma gazeteci olursan, ‘Yeşil öldü’ haberine atlarsın!” başlığıyla yayınladığı yazıda haberi yapan gazetecinin bir otelde çalıştığını ve bir arkadaşıyla çıkardığı tabloid gazetedeki düzmece olan ne ilk ne de son haberleri olduğu suçlamasında bulundu. Gazete

“Brüksel’de kağıt işi yapardı”
Yeni Haber Yayın Yönetmeni Yusuf Cinal ise Mahmut Özer’i yakından tanıdığını uzun uzun görüştüklerini belirterek şöyle anlattı: “Uzun boylu, Tarık Akan gibi yakışıklı genç bir yağız adam. Nasıl olup ta Belçika’ya geldiğini sorduğumda ‘sorma’ dedi ve ben de sormadım. Ama ‘Ülkücü’ olduğunu söyleyerek, Belçika’da tanıştığı Ülkücü camiadan bir destek görmemesinden şikayet etti. Kendisine Brüksel’de sahip çıkanlar oldu. Destek aldı. Ancak Mahmut Özer, farklı bir yaşam biçimi vardı. Kimseye boyun eğmeyen, kimseyi tınlamayan ve minnet etmeyen, kendi bildiği yolda yürümesini seven birisiydi. Başını sokacak bir yer arıyordu. Kendisine böyle bir yer bulundu. Kağıt işleri ile uzun zaman uğraştı. Burada kalmak istiyordu. Uzun bir süre Brüksel’de yaşadı. En son gördüğümde ‘işlerim iyi gitmiyor, bir de hastalandım! Brüksel’de yaşam çok pahalı. Buradan göç edeceğim’ dedi. Sonra vefatını öğrendim. Verviers’te bir odada hayata gözlerini yummuş. Belli ki birileri yine ona sahip çıkmış.”

“Belçika İstihbaratı değil iki tıfıl gazeteci mi buldu?”
Yusuf Cinal şöyle devam etti: “Terör olgusunu yazanlar, takip edenler Mahmut Özer ile Kod adı ‘Yeşil’ olan Mahmut Yıldırım’ın farklı kişilikler olduğunu hemen anlar, bilirler. Yani Mahmut Yıldırım, Kod adı; Yeşil, Belçika’da yaşayacak ta, bu kadar güçlü istihbaratı olan Belçika Devleti’nin ondan haberi olmayacak! Ve bunu bizim iki tıfıl gazeteci keşfedecek?”

NOT: Haberin 11 Temmuz 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/yesil-belcika-yi-karistirdi-811537-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.