Yerli İHA’lar 1000 saati tamamladı

Eylül ayından beri operasyonel olarak kullanılan yerli İHA Bayraktar TB2, havada 1000 saat uçuşu kaza kırım yaşamadan başarıyla tamamladı. Bayraktar TB2 şu ana kadar toplam 111 uçuş sortisinde 1001 saat başarılı uçuş gerçekleştirdi.

TSK envanterine giren 12 adet Bayraktar TB2 İHA
TSK envanterine giren 12 adet Bayraktar TB2 İHA

İLKER AKGÜNGÖR 

TSK envanterine giren ilk milli ve yerli insansız hava aracı (İHA) Bayraktar TB2, kaza kırım yaşamadan 1000 saat operasyonel uçuşu başarıyla tamamladı. Kale-Baykar ortaklığıyla Türk mühendislerce üretilen Bayraktar TB-2, ilk operasyonel uçuşunu Eylül 2015’te yaptı. Bayraktar TB2 İHA şu ana kadar 3 ayda toplam 111 görev uçuş sortisinde 1001 saat başarılı uçuş gerçekleştirdi.

Güneydoğu ve Suriye sınırında uçuyor
Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilen Bayraktar TB2 İHA’lar şu anda Güneydoğu ve Suriye sınırında aktif keşif, gözetleme ve istihbarat uçuşları yapıyor. Baykar Makina tarafından Türk ordusuna 2014 Kasım’ında 6 uçaklık ilk sistem, 2015 Haziran’da ise yine 6 uçaklık 2. sistem teslim edilmişti. İHA’ları yer kontrol istasyonlarından kumandayla uçuracak TSK personelinin eğitimleri ise Temmuz 2015’de başlamıştı.

Emniyet 6 İHA alıyor
Proje kapsamında Eylül 2015’te aktif operasyonel uçuş yapan İHA’ların termal ve gündüz kameraları, lazer işaretleyici ve lazer güdümleyici sensörleri ile veri-link sistemlerini içeren ‘faydalı yük’ entegrasyonu da başarıyla tamamlandı. Emniyet Genel Müdürlüğü de (EGM), Kale-Baykar İş Ortaklığı tarafından milli ve özgün olarak geliştirilen Bayraktar TB-2 İHA kullanacak. Savunma Sanayi Müsteşarlığı, 15 Ekim 2015’te EGM için toplam 6 uçak ve 4 yer kontrol istasyonundan oluşan 2 sistem için sipariş verdi.

Dünya rekortmeni
2014 Haziran ve Ağustos aylarında yaptığı deneme uçuşlarında 27 bin feet irtifa ve 24 saat 34 dakika havada kalma süresiyle kendi sınıfında dünya rekorunun sahibi Bayraktar TB2, 12 metre kanat açıklığı ve 650 kg toplam kalkış ağırlığına sahip. Bayraktar Taktik Blok 2 (TB2) İHA kendi klasmanında dünyadaki en gelişmiş 3 yedekli uçuş kontrol sistemi ve çift yedekli bus mimarisine sahip. Bayraktar TB2 Bu sayede hangardan çıktığı andan itibaren tam otomatik bir şekilde taksi, kalkış, seyir, iniş, fren ve park gibi aşamaları kendi gerçekleştiriyor.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.