“Yeni havalimanının yüzde 80’i tamamlandı”

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, 3. havalimanı inşaatının yüzde 80’inin tamamlandığını açıkladı. Yeni havalimanının 29 Ekim’de hizmete gireceğini vurgulayan Arsan, açılışın ardından 24 saat içerisinde uçuşların Atatürk Havalimanı’ndan yeni havalimanına aktarılacağını belirtti.

11 Şubat 2018 Vatan Gazetesi 1. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR-ESRA CAN SİNAV / VATAN HABER MERKEZİ

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 3. havalimanının devam eden inşaatında incelemelerde bulundu. 80 milyon metrekare alana yapılan havalimanının hem Türkiye’nin hem de dünyanın en büyük havalimanı olduğunu vurguladı. Türkiye’nin en büyük havalimanı olan Atatürk Havalimanı’ndaki terminal alanının 330 bin metrekare alan olduğunu söyleyen Bakan Arslan, yeni havalimanında sadece terminal alanının 1.4 milyon metrekare, kapalı alanın toplam büyüklüğünün de 3.5 milyon metrekare olduğunu belirtti.

114 uçak aynı anda yolcu alabilecek
İnşaatı devam eden havalimanında toplam 143 körük bulunuyor. Bu körüklerden şuana kadar 67 tanesi tamamlandı. En geç Ağustos ayına kadar tüm körüklerin yapımı tamamlanacak. 114 uçak aynı anda körüklere yanaşarak yolcu alımı yapabilecek.

‘İstediğimiz zaman uçak indirebiliriz’
Bakan Arslan‘ın yüzde 80’inin tamamlandığını açıkladığı havalimanında 1. pist, acil yolu ve taksi yolu tamamlandı. 26 Şubat’ta havalimanına ilk uçağın ineceğine dair daha önce görüş paylaşılması üzerine Arslan, “İstediğimiz anda 1. pistte uçak indirebiliriz” dedi. Arslan, lale figürlü ödüllü hava kontrol kulesinin de tamamlandığını, sadece ince işlerin kaldığını söylerken açıklamalarına şu şekilde devam etti: “15 Şubattan itibaren seyrüsefer cihazlarının tespiti için kulede kurulum yapılmaya başlanacak.”

Bagaj sistemi tamamlandı
“İstanbul’un yeni havalimanının açılışıyla ilgili en önemli kriter bagaj sistemi. İlk etapta yılda 90 milyon, tamamlandığında da 210 milyon yolcu taşınacak. Bu kapsamda bagaj sisteminin sorunsuz işlemesi çok önemliydi. Bagaj sisteminin de tamamlandığı bilgisini aldık.“

460 yolcu kapasiteli otel
“İç ve dış hatlarda dünya çapında yapılacak uçuşlara birlikte yeni havalimanı transit yolcuları da ağırlayacak. Bu kapsamda havalimanı içinde 460 yolcu kapasiteli otel hizmet verecek. Atatürk Havalimanı şu anda 80 yolcu ağırlama kapasitesine sahip.”

Yıllık 33 milyon lira tasarruf
“Havalimanın en yeni özelliği aydınlatma sistemi. İlk kez kullanılan özel camlar sayesinde yazın güneş ışığı kesintisiz içeriye verilirken, ısı girişi engellenecek. Kışın da soğuk hava engellenecek. Bu sayede yıllık elektrik tasarrufu 19 bin konutun elektriğini karşılayacak kapasitede olacak. Aynı zamanda drenaj ve yağmur sularından elde edilen su tasarrufu da 5 bin 500 konuta denk gelecek. Bu tasarrufun parasal değeri yıllık 33 milyon lira.”

6 bin kamerayla izlenecek
“Üçüncü havalimanı 6 bin kamerayla, 7 gün 24 saat takip edilecek. Ayrıca yüz tanıma sistemi de kullanılacak. Havalimanının iç ve dış güvenliğinin yanında 2.5 km uzaklığa kadar herhangi bir hareketlilik olursa kamera sistemleri devreye girecek ve müdahale edilecek. Güvenlik sistemlerinin dışında havalimanına 3 bin 500 güvenlik personeli alınacak ve açılış tarihine kadar eğitimleri tamamlanacak.”

Hızlı tren bağlantısı yapılacak
“Ulaşımda D-20 karayolunun 3 gidiş, 3 dönüş olmak üzere 17 km’lik yolu tamamlandı. Ağustos ayına kadar yine 3 gidiş, 3 dönüş olmak üzere Çatalca’ya kadar olan kısmı da bitecek. Kuzey Marmara Otoyolu’yla Yavuz Sultân Selim Köprüsü‘nünde bağlantı yolu D-20 Karayolu’na bağlandı. Diğer taraftan Kınalıyaka ve Akyazı’ya kadar devam eden Kuzey Marmara Otoyolu’nun ana koridora bağlanması için çalışmalar devam ediyor. Şehir içi bağlantı yolu için de Gayrettepe-3. Havalimanı metroya çalışması sürüyor. Karayolu ve metro dışında YSS Köprüsü üzerinden geçecek bir hızlı tren çalışmasına başlanacak.”

22 milyar euro gelir
Havalimanının yatırım bedeli 10 milyar 247 milyon euro. 25 yıllık işletme döneminde 22 milyar 152 milyon euro artı KDV ve kira geliri elde edilmesi bekleniyor. Bu arada dikkat çekilmesi gereken bir konuda dünyada sıcak para hareketlerinin kısıtlandığı, finansman bulmakta zorlanıldığı bir ortamda Türkiye dünyanın devam eden en büyük 10 projesinden 6’sını gerçekleştirdi.

İsmi açılış gününe kadar saklanacak
“Havalimanı 29 Ekim’de hizmet vermeye başlayacak. Açılışın ardından 24 saat içerisinde uçuşlar da Atatürk Havalimanı’ndan yeni havalimanına aktarılacak. Atatürk Havalimanı 30 Ekim’den itibaren sadece genel havacılık sisteminde hizmet verecek. Yeni havalimanının ismi için herhangi bir anket çalışması yapılmayacak. Daha önce köprüler için yaptığımızda konu yanlış yerlere çekilmişti. İsim 29 Ekim’de açıklanacak.”

Atatürk Havalimanı 48 saatte taşınacak
Atatürk Havalimanı’nın bir günde buraya taşımanın kolay olmadığını aktaran Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, müsteşar, müsteşar yardımcısı ve genel müdürün koordinasyonunda, ilgili tüm kamu kurum ve kuruluşlarının, belediyenin, şirketin içinde olduğu 12 ayrı çalışma grubunun hazırlıklarını yaptığından bahsetti. Arslan, bu kapsamda yapılan çalışmalara değinerek, “Müsteşar koordinasyonunda onunla ilgili çalışmalar tekrar gözden geçirilecek ki herkes hazır olsun. Biz 48 saat içinde buraya bütün çalışmaları gerçekleştirmiş olalım ve uçuşları da 24 saat içerisinde Atatürk Havalimanı’nda buraya aktarmış olalım. Bu da çok önemli bir işlem” diye konuştu. Havalimanı açıldıktan itibaren dışarıdan gelen uçakların buraya indirileceğini belirten Arslan, o gün Atatürk Havalimanı’na inmiş ancak oradan kalkması gereken uçakların gittikleri yerden tekrar buraya döneceğini, 2 havalimanının aynı anda çalışmasının söz konusu olmayacağını bildirdi. Arslan, İstanbul Yeni Havalimanı’nda başlangıçta 100 bin kişiye, tam kapasite ile hizmet verildiğinde 225 bin kişiye istihdam sağlanacağını vurguladı.

11 Şubat 2018 Vatan Gazetesi 6. sayfa

NOT: Haberin 11 Şubat 2018 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/istedigimiz-zaman-teker-piste-degecek-1142263-ekonomi/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.