Yener Kaptanı kız kardeşinin karaciğeri kurtardı

Uluslararası kargo gemilerinde 36 yıldır kaptanlık yapan 54 yaşındaki Yener Çelebi, son yolculuğunda fenalaşarak hastaneye kaldırıldı. Siroza bağlı karaciğer yetmezliği nedeniyle hayati risk yaşayan kaptanı kız kardeşi karaciğerini vererek kurtardı.

21 Kasım 2016 Vatan Gazetesi 4. sayfa
21 Kasım 2016 Vatan Gazetesi 4. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Uluslararası sularda 36 yıldır kaptanlık yapan Yener Çelebi (54), 19 Ağustos’ta Adana’dan aldığı petrol yükünü İzmir’e götürmek için kendisini iyi hissetmemesine rağmen yola çıktı. Adana Limanı’ndan ayrıldıktan bir saat sonra ağzından kan gelmeye başlayıp fenalaşınca ikinci kaptan ve diğer çalışanlar, Yener Kaptan’ın hastaneye getirmek için gemiyi limana döndürdü. Hastanede yapılan tetkiklerde Yener Çelebi’nin karaciğer sirozu nedeniyle yemek borusunda varis meydana geldiği kanamanın da bu nedenle olduğu tespit edildi. Siroza bağlı karaciğer yetmezliği teşhisi konulan Yener Çelebi’nin tek çaresi karaciğer nakliydi.

“Gerekirse diğer organlarımı da veririm”
Yener Kaptan gönüllü olarak karaciğerini vermek isteyen kız kardeşi Gülaydan Köse’yle (49) hemen İstanbul’a geldi. Yapılan tetkiklerde kız kardeşinin karaciğerini verebileceği belirlendi. Geçtiğimiz hafta Memorial Ataşehir Hastanesi Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Yalçın Polat ve ekibi tarafından kız kardeş Köse’nin karaciğerinden alınan bir parça başarılı bir şekilde abisi Yener Çelebi’ye nakledildi. Yener Çelebi, “İki çocuk annesi kız kardeşim bana karaciğerinden bir parça vererek hayata yeniden bağlanmamı sağladı. Artık onun karaciğerini koynumda taşıyorum” dedi. Gülaydan Köse ise “Abimin iyi olması için gerekirse diğer organlarımı da veririm” diye konuştu. Operasyonu yapan Prof. Dr. Yalçın Polat ise, “Yaptığımız başarılı nakille Çelebi, normal hayatına dönerek kaptanlık yapabilecek” dedi.

Kaptan Yener Çelebi (54) ve karaciğerinden bir parça vererek abisinin yaşama tutunmasını sağlayan kız kardeşi Gülaydan Köse (49).
Kaptan Yener Çelebi (54) ve karaciğerinden bir parça vererek abisinin yaşama tutunmasını sağlayan kız kardeşi Gülaydan Köse (49).

NOT: Haberin 21 Kasım 2016 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/yener-kaptani-kiz-kardesinin-karacigeri-kurtardi-1009141-yasam/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.