Yangın gözaltındaki Cezayirli komşunun izmaritinden çıkmış!

Fransa’nın Mulhouse kentinde üçü Türk dört çocuk ve bir yetişkinin hayatını kaybettiği yangından iki saat sonra gözaltına alınan 28 yaşındaki Cezayirli komşunun suçunu itiraf ettiği ortaya çıktı. Yangın aynı binada yaşayan Cezayirli gencin bodruma attığı sigara izmaritinden çıkmış.

4 Ekim 2017 Vatan Gazetesi 6. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR – ESRA CAN SİNAV / VATAN HABER MERKEZİ

Önceki gece Fransa’nın Almanya ve İsviçre sınırındaki Mulhouse kentinin kuzeyindeki göçmenlerin yoğun yaşadığı Bourtzwiller’deki 5 katlı binada çıkan yangında, 9 yaşındaki Senem Ertuç, 8 yaşındaki Damla Aksu ve 6 yaşındaki Emir Aksu ile 35 yaşlarındaki Arap kökenli bir baba ile oğlu olmak üzere 5 kişi hayatını kaybetti. Binadan üçü ağır, 8 kişi yaralı çıkarıldı. İç organları hasar gören ve vücutlarında yanıklar bulunan ağır yaralı Oğuzhan Aksu (31) ile Nihal Ertuç (26) ve 6 yaşındaki oğlu Eyüp Ertuç’un yoğun bakımda tedavileri sürüyor.

Eşi ve çocuklarını kurtaramadı
Yangında kızı Senem’i kaybeden ve eşi Nihal ile oğlu Eyüp’ün ağır yaralı olduğu Gümüşhane Kelkitli İsmail Ertuç’un (31) kuzeni Caner Ertuç, VATAN’a yaşananları anlattı: “İsmail Fransa’da doğdu ve büyüdü. Ailesi 70’li yıllarda Mulhouse’a yerleşti. İnşaatlarda sıva ve boya işi yapıyordu. Eşine ve çocuklarına çok düşkündü. Olay gecesi duman kokusu alınca herhalde çatı yanıyor diyerek 5. kattaki dairesinin balkonuna çıkmış. Bu sırada eşi ise çocukları alarak yangının çıktığı bodrum kata doğru inmiş. Kendisi peşlerinden yakalamak için koşmuş ama yoğun duman nedeniyle 2. kattaki bir eve girmiş. Evdekilerin dışarı çıkmasına yardımcı olmuş. Eşi ve çocuklarının yanına gitmesine alevler izin vermeyince 2. katın balkonundan atlayarak kurtulmuş.”

“İtfaiye 45 dakika sonra geldi”
Caner Ertuç itfaiyenin yaklaşık 45 dakika geç geldiğini söylüyor: “Dört çocuk ve Arap babanın cesetleri birbirine kenetlenmiş halde bulundu. Kimlikler ancak Lyon’dan gelen profesyonel araştırma ekibinin yaptığı test sonrası tespit edilebildi. Yangının başladığı sırada yan bina ve sokaktaki binalardan 7-8 kişi itfaiyeyi aramış. Görgü tanıkları 3 km uzaklıktaki itfaiyeden araçların yaklaşık 45 dakika sonra geldiğini söylüyor. Belediye itfaiye 6 dakikada geldi diyor ama son aramanın ardından itfaiye araçlarının 6 dakika içinde geldiğini öğrendik.”

Cezayirli komşu Abdül 2 saatte yakalandı
Fransa’nın Mulhouse kentinde önceki gece meydana gelen yangınla ilgili gözaltına alınan ve adınını Abdül olduğu öğrenilen 28 yaşındaki gencin, sorgu sırasında suçunu itiraf ettiği açıklandı. Fransız medyasının adli kaynaklara dayandırdığı haberlerde, yangın gecesi gözaltına alınan kişinin suçunu itiraf ettiği belirtildi. 28 yaşında olan ve aynı binada yaşadığı açıklanan kişinin, yangın gecesi sigara izmaritini binanın bodrum katına attığı ve yangına sebebiyet verdiği kaydedildi. Yerel DNA gazetesi, zanlının, hakkında dava açılmak üzere savcılığa sevk edildiğini yazdı. Mulhouse Cumhuriyet Savcısı Dominique Alzeari, dün düzenlediği basın toplantısında, “Yangının büyük olasılıkla kundaklama olduğunu düşünüyoruz. Elimizdeki tüm bulgular bizi bu kanıya götürüyor” demişti. Yangın sırasında bölgede bulunan ve 2 saat içinde gözaltına alınan 28 yaşındaki kişinin en önemli şüpheli olduğunu açıklayan Alzeari, şüphelinin kundaklama ve haneye tecavüz gibi suçlardan sabıkasının bulunduğu bilgisini vermişti.

Cenazeler Türkiye’ye getirilecek
Yangında kızı Damla (8) ile oğlu Emirhan’ı (6) kaybeden kendi de ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılan Kahramanmaraşlı Oğuzhan Aksu’nun ablası Nilgün Aksu ise VATAN’a şöyle konuştu: “1970’de ailemiz Fransa’ya işçi olarak gitti. Üç kardeşiz, hepimiz orada doğduk. Oğuzhan inşaat işçisi olarak çalışıyordu. Aynı zamanda Mulhouse bölgesinde hakemlik yapıyordu. Dört çocuğu vardı. Yangında eşi Hüsne (30), büyük kızı Emine (11) ve 6 aylık bebekleri Berat yara almadan kurtuldu. Kardeşim Oğuzhan’ın vücudunun yüzde 60’ı yandı ve iç organları zarar gördü. Doktorlar en az 10 gün uyutulacağını söyledi. Çocukların DNA testi için anneden örnek alındı. Ailemiz haberi alır almaz Fransa’ya gitti. Yeğenlerimin cenazesi için Kahramanmaraş’ta hazırlık yapıyoruz.”

4 Ekim 2017 Vatan Gazetesi 6. sayfa

NOT: Haberin 4 Eylül 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/yangin-goz-altindaki-cezayirli-komsunun-izmaritinden-cikmis–1107474-dunya/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.