Üç kahraman memur yüzlerce kişinin hayatını kurtardı

Canları pahasına canlı bombaları vurdular!
IŞİD’li teröristlerin saldırdığı Atatürk Havalimanı’nda 41 kişinin öldüğü facianın büyümesini canı pahasına teröristin önüne çıkarak ateş eden genç gümrük muhafaza memuru Umut Sakaroğlu ile polis memurları Yüksel Durna ve Ahmet Berker önledi. Sakaroğlu şehit olurken, diğer teröristleri vuran yaralı polis memurları Durna ve Berker’in tedavisi sürüyor.

30 Haziran 2016 Vatan Gazetesi 11. sayfa
30 Haziran 2016 Vatan Gazetesi 11. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

İstanbul Havalimanı’na önceki gece IŞİD’li teröristlerce düzenlenen 41 kişinin öldüğü saldırıda facianın büyümesini biri gümrük muhafaza memuru ikisi polis 3 kahraman memur önledi. Görgü tanıkları ve kamera kayıtlarına göre elindeki uzun namlulu silahla ateş eden ilk IŞİD’li terörist, Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali geliş bölümündeki x-ray cihazlarının bulunduğu polis kontrol noktasını aşarak gümrük muhafaza memurlarının kontrolündeki sahaya geçmeye çalıştı. Burada karşısına gümrük muhafaza memuru Umut Sakaroğlu çıktı. Bu sırada silahını çekip teröristi vurduğu belirtilen Sakaroğlu, yaralanan teröristin kendini patlatmasıyla şehit oldu.

Arkadaşları yaralandı
Ancak saldırgan bu sayede yakınlarını almaya gelen insanların olduğu bölüme geçemedi. Sakaroğlu’nun kritik müdahalesi yüzlerce kişinin hayatını kurtardı. Üç yıl önce gümrük muhafaza memuru olduğu öğrenilen Sakaroğlu, yakın zamanda Ambarlı Limanı’ndan Atatürk Havaalanına tayin olmuştu. İskenderunlu olan Sakaroğlu’nun cenazesi Hatay’da toprağa verilecek. Çatışma sırasında adı öğrenilemeyen bir gümrük muhafaza memuru ve Sakaroğlu’nun kısım amiri Aydın Doğan Tıraşoğlu da yaralandığı öğrenildi.

Biri dalağını kaybetti diğeri yoğun bakımda
Öte yandan terör saldırısındaki ikinci canlı bombayı silahındaki son kurşunuyla etkisiz hale getirip insanların kaçmasını sağlayan polis memuru Yüksel Durna, teröristin açtığı ateşle yaralandı. Hayati tehlikesi bulunmadığı belirtilen Durna’nın tedavisi sürüyor. Durna’nın dün Bakırköy Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yapılan ameliyatla şarapnel parçası isabet eden dalağı alındı. Dış hatlar kapısında etrafa rastgele ateş açan diğer canlı bombayı vuran polis memuru Ahmet Berker de saldırıda teröristlerin açtığı ateşle yaralandı. Durumunun ciddiyetini koruduğu belirtilen Berker’in yoğun bakımda olduğu ve tedavisine Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde devam edildiği öğrenildi.

‘Güvendeyim’ dedi ama cenazesi geldi
Abdülhekim Buğda: TGS yer hizmetleri çalışanı Doğu Türkistan kökenli Abdulhekim Buğda, patlamadan sonra Facebook hesabından ‘güvendeyiz’ şeklinde bildirimde bulundu. Buğda’nın akrabası Adil Batur, “Patlama haberini aldık. Abdülhekim’in çalıştığını bilmiyordum. Facebook’a baktım. ‘Güvendeyiz’ diye mesaj atmış. Arama gereği duymadım. Sabah öğrendik ki hastaneye kaldırılmış ve durumu ağırmış. Hemen Bakırköy Devlet Hastanesi’ne gittik ama şehit olmuş. Nasıl ‘güvendeyiz’ diye mesaj atmış, hastaneye gelmiş, neden ailesine haber verilmedi, anlayamadık” dedi.

Ethem Uzunsoy: 43 yaşındaki Ethem Uzunsoy İkitelli Organize Sanayi Bölgesi’nin tanınmış isimlerinden biriydi. Mutlusan Elektrik Satış Müdürü olan ve çevresinde çok sevilen Uzunsoy’un cenazesi memleketi Ankara’daki Cebeci Asri Mezarlığı’na defnedildi.

Ercan Sebat: Ressam olan Ercan Sebat özellikle herkesi hayran bıraktığı gerçeğe yakın karakalem çizimler yapıyordu. Sebat’ın resimleri dijital ortamda bir çok yerde sergileniyordu.

Muhammet Eymen Demirci: 24 yaşındaki Muhammed Eymen Demirci TGS yer hizmetlerinde çalışıyordu. Demirci’nin cenaze töreni ailesinin yaşadığı Başakşehir’de düzenlendi.

Hüseyin Tunç: Giresunlu olan Hüseyin Tunç öğrencilerinin çok sevdiği bir elektrik-elektronik teknolojisi öğretmeniydi. Tunç’un cenazesi bugün Arnavutköy Camisi’nden kaldırılarak Kuruçeşme mezarlığına defnedilecek.

Yaralılara yardıma giderken…
Serkan Türk: Türkiye Gençlik Kulüpleri Konfederasyonu Yönetim Kurulu Üyesi olan ve bir dönem Ak Parti Gençlik Kolları’nda da görev yapan eski milli güreşçi Serkan Türk, yurt dışından gelecek akrabalarını karşılamak için havaalanına gitmişti. Serkan Türk kendisiyle gelen annesini arabada bırakarak terminal binasına yöneldi. İlk patlamanın ardından yaralılara yardıma giden Serkan Türk, bu sırada diğer teröristin açtığı ateşte hayatını kaybetti. Yenibosna Aksa Camiinde cenaze namazı kılınan Türk’ün naaşı toprağa verilmek üzere memleketi Samsun’a gönderildi.

Sıddık Turgan: İnşaat mühendisi olduğu öğrenilen Sıddık Turgan’ın ikisi de evli bir oğlu, bir kızı bulunuyordu. Bir torun sahibi de olduğu öğrenilen Turgan’ın cenazesi evinin bulunduğu Merter Veysel Karani Camii’nden kaldırıldı.

Mustafa Bıyıklı: 51 yaşındaki Kahramanmaraşlı taksi şoförü Mustafa Bıyıklı taksi durağının en sevilen isimlerinden biriydi.

Erol Eskisoy: Arkadaşı Mustafa bıyıklı gibi taksici olan Erol Eskisoy bir müşterisini bırakmak için havaalanına gitmişti. Ancak bir daha evine dönemedi.

Ali Zülfikar Yorulmaz: Taksici olan Ali Zülfikar Yorulmaz da arkadaşları gibi ölüme müşteri sırası beklerken yakalandı.

10 gün sonra düğünü vardı
Yusuf Haznedaroğlu: THY’nin yer hizmetleri servisi TGS’de çalışan Yusuf Haznedaroğlu yakın zamanda nişanlanmıştı. Mesai bitiminde havaalanı kapısının önünde servis bekleyen Haznedaroğlu hain teröristlerle bu sırada karşılaştı. Açılan ateşte
ağır yaralanan Haznedaroğlu, havaalanındaki bir taksici tarafından hastaneye kaldırıldı. Ancak tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Haznedaroğlu’nun yakınları mesaiye kalmış olsaydı bugün hayatta olacağını söyleyerek gözyaşı döktü. Haznedaroğlu’nun cenazesi bugün Büyükçekmece’de kılınacak cenaze namazından sonra defnedilecek.

İki yıllık evliydi
Mahmut Çizmecioğlu: TGS yer hizmetlerinde eşi Zeynep’le birlikte çalışan ve tanıyanların birbirlerinden hiç ayrılmadığını belirttiği Şanlıurfalı Mahmut Çizmecioğlu saldırıda hayatını kaybedenler arasında yer aldı. Şanlıurfa’nın bilinen ailelerinden Çizmecioğlu ailesine mensup olan genç adam TGS yer hizmetlerinde servis şefi olarak görev yapıyordu. Mahmut ve Zeynep Çizmecioğlu çiftinin iki yıllık evli olduğu öğrenildi.

“Kimseyle savaşmıyorum”
Gülşen Bahadır: Saldırıda hayatını kaybedenlerden biri de TGS Yer hizmetlerinde çalışan Gülşen Bahadır oldu. Teröristlerin uzun namlunu silahından çıkan kurşunla vurulan Bahadır, ağır yaralandı. Bahadır, hastanedeki tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Gülşen Bahadır, sosyal medya hesabından bir hafta önce paylaştığı yazıda, “Savaşmıyorum, direniyorum, seviyorum” diye yazmıştı.

Eşi 6 aylık hamileydi
Ertan An: Tercüman olan Ertan Tan havalimanına gezdirdiği turistleri bırakmaya gelmişti. Yakınlarının turistleri bıraktıktan sonra bir kargo bırakacağını söylediği Tan, saldırıya bu sırada yakalandı. Bir çocuk babası olan Ertan An’ın 6 aylık hamile olan eşi sinir krizleri geçirdi. Tunceli Pertekli olan An’ın cenazesi Yenibosna Cemevi’nden kaldırıldı.

Prensesleri yetim kaldı
Murat Güllüce: Erzurumlu olan Murat Güllüce, İstanbul’da hayata tutunmak için kuyumculuk yaptı. Daha sonra önce bir süre Romanya’da çalışan, ardından da Özbekistan’da seracılık yapan Güllüce ailesine yakın olabilmek için İstanbul’a döndü. Bir otelin müdürlüğünü yapan Güllüce önceki gün akşam Özbekistan’a gitmek için Atatürk Havaalanı’na geldiği sırada patlamada ağır yaralandı. Tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayan Güllüce’nin sosyal medya hesaplarında ‘prenseslerim’ diyerek fotoğraflarını paylaştığı 4 kızı yetim kaldı. Güllüce’nin cenazesi, bugün Erzurum’da toprağa verilecek.

Patronunu almak için gitmişti
Göksel Kurnaz: İstanbul Levent’te özel bir güvenlik şirketinde çalışan 38 yaşındaki Göksel Kurnaz, yurt dışından dönen patronunu almak üzere İstanbul Atatürk Havalimanı’na gitti. Dış Hatlar Terminali’nin yolcu karşılama bölümünde beklediği sırada meydana gelen saldırıda hayatını kaybeden Göksel Kurnaz’ın Filiz Kurnaz ile 2 yıllık evli olduğu öğrenildi. Kurnaz’ın Ordu’da yaşayan ailesi acı haberi alınca İstanbul’a geldi. Kurnaz’ın cenazesi İstanbul’da defnedilecek.

Çağlayan Çöl: 27 yaşındaki Çağlayan Çöl, bilet ve bagaj işlemlerinin yapıldığı bölüm olan THY kontuarında görevliydi. Çöl’ün cenazesi memleketi olan Çorum’a gönderildi.

Adem Kurt: Bursalı olan 32 yaşındaki Adem Kurt iki yıldır Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali’nde kontrol memuru olarak çalışıyordu. Bekar olduğu öğrenilen Kurt kısa süre sonra nişanlanarak evlenmek istiyordu. Ancak hain saldırı Kurt’un ve sevenlerinin hayallerini çaldı. Kurt’un cenazesi memleketi olan Bursa’nın Yıldırım ilçesinde toprağa verilecek.

Özgül İde: Turizm Otelcilik mezunu olan 23 yaşındaki Özgül İde, havalimanındaki bir firmada taşeron işçi olarak çalışıyordu. İde’nin ailesiyle birlikte 3 yıl önce İstanbul’a taşındığı ve ailesinin 8 çocuğundan biri olduğu öğrenildi. İde’nin cenazesi bugün Batman’a getirilerek doğduğu Bekirhan köyü Konaklı mezrasında toprağa verilecek.

Ferhat Akkaya: Bayrampaşa’da mağazalara manken yapan evli ve 3 çocuk babası Ferhat Akkaya’nın bir arkadaşını uğurlamak için havalimanına gittiği öğrenildi.

Sıddık Peçenek: Laleli’de bir otelde çalışan Diyarbakırlı Sıddık Peçenek önceki akşam görevli olarak havalimanına gitmişti. Otele yerleşecek bir turist kafilesini bekleyen Peçenek patlamada hayatını kaybetti.

30 Haziran 2016 Vatan Gazetesi 1. sayfa
30 Haziran 2016 Vatan Gazetesi 1. sayfa

NOT: Haberin 30 Haziran 2016 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/canlari-pahasina-canli-bombalari-vurdular–962060-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.