Türkmendağı direniyor!

Rusya destekli Suriye rejim güçleri tarafından tamamına yakını ele geçirilen Türkmendağı’nda muhalifler karşı saldırıya geçti. Muhalifler gece başlayan saldırılarda kaybedilen Karamanlı Tepesi ile beraber 6 köyü tekrar ele geçirdiklerini duyurdu. Muhalifler, Kızıldağ’da Esad rejimine ait bir cephaneliği de havaya uçurdu.

18 Haziran 2016 Vatan Gazetesi 13. sayfa
18 Haziran 2016 Vatan Gazetesi 13. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Rusya’nın hava desteğiyle önceki gün tamamına yakını Esad rejimi tarafından ele geçirilen Türkmendağı’nda şiddetli çatışmalar devam ediyor. Önceki gün bölgeyi elinde tutmaya çalışan en büyük muhalif birlik olan Türkmendağı 2. Sahil Tümeni, yaklaşık 1 haftadır süren çatışmalarda kontrolleri altındaki 5 köyden 3’ünü kaybettiklerini duyurdu.

100 şehit, 10 esir…
Tümen sözcüsü Esad rejimi askerlerine Rusya’nın havadan karadan ve denizden füze atışı yaparak, İran ve Lübnan Hizbullahı’nın ise karadan asker desteği verdiğini açıkladı. Saldırılar sonucu 100’e yakın muhalifin hayatını kaybederken, yine 100’e yakın yaralı ve 10 muhalifin rejim tarafından esir alındığı öğrenildi.

Muhaliflerden yardım çağrısı
Ellerindeki silah gücünün yetersiz olduğunu açıklayan Türkmendağı 2. Sahil Tümeni yardım çağrısı yaptı. Gelen dost birliklerle önceki gece 03.00’de rejim güçlerine karşı Lazkiye kırsalında saldırı başlatıldı. Sultan Abdülhamid Han Tugayı, Cebel İslam Tugayı, Nusret Cephesi, Doğu Türkistan İslam Cemaati, Ecnaduş Şam ve Ahrar’uş Şam’ın katıldığı operasyonda çatışma büyüyerek yayılıyor.

Kaybedilen mevziler geri alındı
Suriye Türkmen Meclisi, Türkmendağı 2. Sahil Tümeni’ne yardıma gelen dost birliklerle başlatılan saldırılarda iki gün önce kaybedilen mevzilerin geri alındığını açıkladı. VATAN’ın ulaştığı yerel kaynaklar saldırılarda kritik noktalardan Karamanlı Tepesi, Sarraf, Burç, Kelez, İsapınarı, Akçabayır ve Çumaran köylerinin muhalifler tarafından tekrar ele geçirildiğini belirtti.

“6 saat kalabildiler”
Türkmendağı 2. Sahil Tümeni, rejimin ele geçirdiği noktalarda sadece 6 saat dayanabildiğini açıkladı. Çumaran köyüne giren Sultan Abdülhamid Han Tugayı Komutanı Ömer Abdullah yaptığı açıklamada, “Terk edilen Karamanlı ve Çumaran bölgesiyle kaybettiğimiz mevzileri tamamen kontrol altına aldık. İnşallah ilerlemeye devam edeceğiz” dedi. Ancak bölgede şiddetli çatışmalar devam ediyor.

Rejimin cephaneliği patlatıldı
Öte yandan yine kritik bir nokta olan Kızıldağ’a da saldıran muhalifler Esad rejimine ait mühimmat deposunu havaya uçurmayı başardı. Patlatılan mühimmat deposunda bir çok rejim askerinin öldüğü belirtiliyor. Bu arada Hatay Görentaş Hudut Karakolu bölgesinde boş araziye rejim tarafından atıldığı değerlendirilen bir top mermisi düştü. Güvenlik kaynakları top mermisini atan mevzilerin TSK’ya ait hedef tespit sistemleriyle saptandığını ve karşılığında Fırtına obüsleriyle yoğun ateş açıldığını belirtti.

NOT: Haberin 18 Haziran 2016 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/turkmendagi-direniyor–957569-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.